Hvor flest bor trangt

Andelen innbyggere som bor trangt.

Oslo har høyest andel som bor trangt av landets kommuner med 20,4 % (2025). Lavest er Kvitsøy med 1,6 %. Kilde: SSB, tabell 14902, bearbeidet av Morning Analytics 3. november 2026.

Last ned tabellen (CSV) Delingsbilde (PNG)

20,4 %Høyest: Oslo
6,9 %Median for kommunene
1,6 %Lavest: Kvitsøy

Bildet i tall

Stolpene viser de ti høyeste og de ti laveste av 357 kommuner. Den stiplede streken er medianen for alle kommunene.

Høyest 10
OsloOslo20,4 %LørenskogLørenskog16,0 %ÅsÅs15,5 %KautokeinoKautokeino14,9 %FjalerFjaler14,4 %UllensakerUllensaker13,3 %BergenBergen13,1 %RøyrvikRøyrvik12,8 %TrondheimTrondheim12,7 %LekaLeka12,6 %
Lavest 10
KvitsøyKvitsøy1,6 %BoknBokn1,8 %ÅseralÅseral2,8 %LesjaLesja3,6 %BjerkreimBjerkreim3,6 %FarsundFarsund3,8 %SiljanSiljan3,8 %HvalerHvaler3,9 %AverøyAverøy3,9 %MoskenesMoskenes4,0 %
Slik fordeler 357 kommuner seg
1,6 % – 3,2 %: 33,2 % – 4,7 %: 284,7 % – 6,3 %: 946,3 % – 7,9 %: 1197,9 % – 9,4 %: 609,4 % – 11,0 %: 2611,0 % – 12,6 %: 1712,6 % – 14,1 %: 514,1 % – 15,7 %: 315,7 % – 17,3 %: 117,3 % – 18,8 %: 018,8 % – 20,4 %: 11,6 %20,4 %andel som bor trangt →

Hver stolpe er antall kommuner i et verdiintervall. Den stiplede streken er medianen. Hold over en stolpe for å se intervallet.

Analyse: hvorfor ligger noen øverst og andre nederst?

Vi har sammenlignet andel som bor trangt med alle de andre kommunetallene vi har, fra SSB, FHI og Brønnøysundregistrene. Under står de tallene som henger tettest sammen med andel som bor trangt i hele landet, og hva som kjennetegner kommunene øverst og nederst på de samme tallene.

Mønsteret i hele landet

De øverste og nederste

  • Nr. 1 Oslo (20,4 %) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 22,7 % (nr. 357 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Andel eneboliger av alle boliger» 7,9 % (nr. 357 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265); «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 14,4 % (nr. 1 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: tjenester tilknyttet informasjonsteknologi, 6 % av arbeidsplassene, 2,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 2 Lørenskog (16,0 %) Passer med mønsteret: «Andel eneboliger av alle boliger» 23,8 % (nr. 355 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265); «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 32,8 % (nr. 343 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 10,5 % (nr. 29 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: post og distribusjonsvirksomhet, 6 % av arbeidsplassene, 10,4 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 3 Ås (15,5 %) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 30,0 % (nr. 350 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Andel eneboliger av alle boliger» 41,1 % (nr. 341 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265); «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 9,8 % (nr. 47 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: forskning og utviklingsarbeid, 8 % av arbeidsplassene, 12,3 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 357 Kvitsøy (1,6 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Andel eneboliger av alle boliger» 84,9 % (nr. 55 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265); «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 44,9 % (nr. 74 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429). Går mot mønsteret: «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 10,4 % (nr. 30 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, 40 % av arbeidsplassene, 8,5 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 356 Bokn (1,8 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 49,0 % (nr. 10 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Arbeidsplassdekning (jobber i kommunen per sysselsatt bosatt)» 63,5 % (nr. 319 av 357 fra toppen; SSB tabell 11618). Mest særpreget næring: fiske, fangst og akvakultur, 18 % av arbeidsplassene, 22,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 355 Åseral (2,8 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 51,8 % (nr. 1 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Andel eneboliger av alle boliger» 90,2 % (nr. 5 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265). Går mot mønsteret: «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 11,9 % (nr. 7 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk, jakt og viltstell, 33 % av arbeidsplassene, 25,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).

Analysen beskriver hva som henger sammen, ikke hva som er årsak. To tall kan følge hverandre fordi begge påvirkes av noe tredje, som størrelse, beliggenhet eller næringsliv. Tallene er fra siste år som finnes for hver kilde, så årene kan være forskjellige. Rangkorrelasjonen går fra −1 til 1; tall nær 1 betyr at kommunene ligger i omtrent samme rekkefølge på begge målene.

Hva forklarer plasseringen?

  • 1. Oslo 20,4 % 196 % over medianen for kommunene.
  • 2. Lørenskog 16,0 % 132 % over medianen for kommunene.
  • 3. Ås 15,5 % 125 % over medianen for kommunene.
  • 355. Åseral 2,8 % Liten kommune (904 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 59 % under medianen for kommunene.
  • 356. Bokn 1,8 % Liten kommune (907 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 74 % under medianen for kommunene.
  • 357. Kvitsøy 1,6 % Liten kommune (579 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 77 % under medianen for kommunene.
#Kommune Fylke Innbyggere andel som bor trangt
151 Ørsta Møre og Romsdal 11 068 7,2 %
152 Dønnaliten kommune Nordland 1 445 7,2 %
153 Nes Akershus 24 948 7,2 %
154 Øvre Eiker Buskerud 20 965 7,2 %
155 Tynset Innlandet 5 762 7,2 %
156 Sel Innlandet 5 469 7,2 %
157 Målselv Troms 6 819 7,2 %
158 Senja Troms 14 946 7,2 %
159 Randaberg Rogaland 11 841 7,1 %
160 Strand Rogaland 13 959 7,1 %
161 Vefsn Nordland 13 481 7,1 %
162 Andøyliten kommune Nordland 4 525 7,1 %
163 Tønsberg Vestfold 60 246 7,1 %
164 Gjerstadliten kommune Agder 2 502 7,1 %
165 Stad Vestland 9 616 7,1 %
166 Oppdal Trøndelag 7 421 7,1 %
167 Sørfoldliten kommune Nordland 1 819 7,0 %
168 Flakstadliten kommune Nordland 1 235 7,0 %
169 Engerdalliten kommune Innlandet 1 287 7,0 %
170 Larvik Vestfold 49 022 7,0 %
171 Vegårsheiliten kommune Agder 2 253 7,0 %
172 Lyngdal Agder 10 922 7,0 %
173 Haugesund Rogaland 38 663 6,9 %
174 Klepp Rogaland 21 444 6,9 %
175 Stange Innlandet 21 839 6,9 %
176 Vågåliten kommune Innlandet 3 553 6,9 %
177 Skaun Trøndelag 8 574 6,9 %
178 Tydalliten kommune Trøndelag 773 6,9 %
179 Vadsø Finnmark 5 808 6,9 %
180 Vardøliten kommune Finnmark 1 969 6,9 %
181 Aukraliten kommune Møre og Romsdal 3 780 6,8 %
182 Lunner Akershus 9 463 6,8 %
183 Birkenes Agder 5 447 6,8 %
184 Melhus Trøndelag 17 828 6,8 %
185 Vestnes Møre og Romsdal 7 315 6,7 %
186 Sunndal Møre og Romsdal 7 094 6,7 %
187 Frogn Akershus 16 429 6,7 %
188 Porsgrunn Telemark 37 435 6,7 %
189 Tokkeliten kommune Telemark 2 242 6,7 %
190 Voss Vestland 16 438 6,7 %
191 Holtålenliten kommune Trøndelag 2 037 6,7 %
192 Time Rogaland 20 461 6,6 %
193 Trænaliten kommune Nordland 443 6,6 %
194 Enebakk Akershus 11 697 6,6 %
195 Modum Buskerud 14 776 6,6 %
196 Våler (Innlandet)liten kommune Innlandet 3 614 6,6 %
197 Nord-Fron Innlandet 5 493 6,6 %
198 Øyer Innlandet 5 130 6,6 %
199 Arendal Agder 46 603 6,6 %
200 Byglandliten kommune Agder 1 167 6,6 %