Hvor flest bor trangt

Andelen innbyggere som bor trangt.

Oslo har høyest andel som bor trangt av landets kommuner med 20,4 % (2025). Lavest er Kvitsøy med 1,6 %. Kilde: SSB, tabell 14902, bearbeidet av Morning Analytics 3. november 2026.

Last ned tabellen (CSV) Delingsbilde (PNG)

20,4 %Høyest: Oslo
6,9 %Median for kommunene
1,6 %Lavest: Kvitsøy

Bildet i tall

Stolpene viser de ti høyeste og de ti laveste av 357 kommuner. Den stiplede streken er medianen for alle kommunene.

Høyest 10
OsloOslo20,4 %LørenskogLørenskog16,0 %ÅsÅs15,5 %KautokeinoKautokeino14,9 %FjalerFjaler14,4 %UllensakerUllensaker13,3 %BergenBergen13,1 %RøyrvikRøyrvik12,8 %TrondheimTrondheim12,7 %LekaLeka12,6 %
Lavest 10
KvitsøyKvitsøy1,6 %BoknBokn1,8 %ÅseralÅseral2,8 %LesjaLesja3,6 %BjerkreimBjerkreim3,6 %FarsundFarsund3,8 %SiljanSiljan3,8 %HvalerHvaler3,9 %AverøyAverøy3,9 %MoskenesMoskenes4,0 %
Slik fordeler 357 kommuner seg
1,6 % – 3,2 %: 33,2 % – 4,7 %: 284,7 % – 6,3 %: 946,3 % – 7,9 %: 1197,9 % – 9,4 %: 609,4 % – 11,0 %: 2611,0 % – 12,6 %: 1712,6 % – 14,1 %: 514,1 % – 15,7 %: 315,7 % – 17,3 %: 117,3 % – 18,8 %: 018,8 % – 20,4 %: 11,6 %20,4 %andel som bor trangt →

Hver stolpe er antall kommuner i et verdiintervall. Den stiplede streken er medianen. Hold over en stolpe for å se intervallet.

Analyse: hvorfor ligger noen øverst og andre nederst?

Vi har sammenlignet andel som bor trangt med alle de andre kommunetallene vi har, fra SSB, FHI og Brønnøysundregistrene. Under står de tallene som henger tettest sammen med andel som bor trangt i hele landet, og hva som kjennetegner kommunene øverst og nederst på de samme tallene.

Mønsteret i hele landet

De øverste og nederste

  • Nr. 1 Oslo (20,4 %) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 22,7 % (nr. 357 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Andel eneboliger av alle boliger» 7,9 % (nr. 357 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265); «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 14,4 % (nr. 1 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: tjenester tilknyttet informasjonsteknologi, 6 % av arbeidsplassene, 2,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 2 Lørenskog (16,0 %) Passer med mønsteret: «Andel eneboliger av alle boliger» 23,8 % (nr. 355 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265); «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 32,8 % (nr. 343 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 10,5 % (nr. 29 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: post og distribusjonsvirksomhet, 6 % av arbeidsplassene, 10,4 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 3 Ås (15,5 %) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 30,0 % (nr. 350 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Andel eneboliger av alle boliger» 41,1 % (nr. 341 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265); «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 9,8 % (nr. 47 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: forskning og utviklingsarbeid, 8 % av arbeidsplassene, 12,3 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 357 Kvitsøy (1,6 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Andel eneboliger av alle boliger» 84,9 % (nr. 55 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265); «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 44,9 % (nr. 74 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429). Går mot mønsteret: «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 10,4 % (nr. 30 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet, 40 % av arbeidsplassene, 8,5 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 356 Bokn (1,8 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 49,0 % (nr. 10 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Arbeidsplassdekning (jobber i kommunen per sysselsatt bosatt)» 63,5 % (nr. 319 av 357 fra toppen; SSB tabell 11618). Mest særpreget næring: fiske, fangst og akvakultur, 18 % av arbeidsplassene, 22,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 355 Åseral (2,8 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 51,8 % (nr. 1 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Andel eneboliger av alle boliger» 90,2 % (nr. 5 av 357 fra toppen; SSB tabell 06265). Går mot mønsteret: «Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60)» 11,9 % (nr. 7 av 357 fra toppen; FHI indikator 403). Mest særpreget næring: jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk, jakt og viltstell, 33 % av arbeidsplassene, 25,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).

Analysen beskriver hva som henger sammen, ikke hva som er årsak. To tall kan følge hverandre fordi begge påvirkes av noe tredje, som størrelse, beliggenhet eller næringsliv. Tallene er fra siste år som finnes for hver kilde, så årene kan være forskjellige. Rangkorrelasjonen går fra −1 til 1; tall nær 1 betyr at kommunene ligger i omtrent samme rekkefølge på begge målene.

Hva forklarer plasseringen?

  • 1. Oslo 20,4 % 196 % over medianen for kommunene.
  • 2. Lørenskog 16,0 % 132 % over medianen for kommunene.
  • 3. Ås 15,5 % 125 % over medianen for kommunene.
  • 355. Åseral 2,8 % Liten kommune (904 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 59 % under medianen for kommunene.
  • 356. Bokn 1,8 % Liten kommune (907 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 74 % under medianen for kommunene.
  • 357. Kvitsøy 1,6 % Liten kommune (579 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 77 % under medianen for kommunene.
#Kommune Fylke Innbyggere andel som bor trangt
251 Lierneliten kommune Trøndelag 1 302 6,1 %
252 Grongliten kommune Trøndelag 2 292 6,1 %
253 Aureliten kommune Møre og Romsdal 3 371 6,0 %
254 Øksnesliten kommune Nordland 4 613 6,0 %
255 Rakkestad Østfold 8 583 6,0 %
256 Rollagliten kommune Buskerud 1 452 6,0 %
257 Ringebuliten kommune Innlandet 4 497 6,0 %
258 Risør Agder 6 683 6,0 %
259 Bykleliten kommune Agder 1 057 6,0 %
260 Rennebuliten kommune Trøndelag 2 514 6,0 %
261 Hemnesliten kommune Nordland 4 486 5,9 %
262 Fauske Nordland 9 707 5,9 %
263 Ringsaker Innlandet 36 199 5,9 %
264 Etnedalliten kommune Innlandet 1 593 5,9 %
265 Bamble Telemark 14 267 5,9 %
266 Nome Telemark 6 529 5,9 %
267 Ivelandliten kommune Agder 1 386 5,9 %
268 Ørland Trøndelag 10 706 5,9 %
269 Tjeldsundliten kommune Troms 4 144 5,9 %
270 Gamvikliten kommune Finnmark 1 019 5,9 %
271 Hjelmelandliten kommune Rogaland 2 612 5,8 %
272 Alstahaug Nordland 7 489 5,8 %
273 Kvam Vestland 8 490 5,8 %
274 Masfjordenliten kommune Vestland 1 672 5,8 %
275 Verdal Trøndelag 15 435 5,8 %
276 Åfjordliten kommune Trøndelag 4 340 5,8 %
277 Gjesdal Rogaland 12 715 5,7 %
278 Kviteseidliten kommune Telemark 2 463 5,7 %
279 Froland Agder 6 299 5,7 %
280 Sirdalliten kommune Agder 1 911 5,7 %
281 Sveio Vestland 5 766 5,7 %
282 Smølaliten kommune Møre og Romsdal 2 141 5,6 %
283 Krødsheradliten kommune Buskerud 2 276 5,6 %
284 Nordre Land Innlandet 6 510 5,6 %
285 Kragerø Telemark 10 378 5,6 %
286 Samnangerliten kommune Vestland 2 489 5,6 %
287 Askvollliten kommune Vestland 2 924 5,6 %
288 Heim Trøndelag 6 075 5,6 %
289 Vindafjord Rogaland 9 181 5,5 %
290 Surnadal Møre og Romsdal 5 982 5,5 %
291 Rendalenliten kommune Innlandet 1 836 5,5 %
292 Gran Innlandet 13 689 5,5 %
293 Fitjarliten kommune Vestland 3 237 5,5 %
294 Frostaliten kommune Trøndelag 2 667 5,5 %
295 Måsøyliten kommune Finnmark 1 089 5,5 %
296 Sømnaliten kommune Nordland 2 006 5,4 %
297 Sigdalliten kommune Buskerud 3 514 5,4 %
298 Nord-Odalliten kommune Innlandet 4 978 5,4 %
299 Suldalliten kommune Rogaland 3 891 5,3 %
300 Haram Møre og Romsdal 9 460 5,3 %