18 selskaper rangert mot jevnbyrdige i fire Morning selskapsklasser. Regnskapsår 2022. Kilde: Brønnøysundregistrene. Metode
Rangering · 2022 · Morning-klasse Mellomstore
For få selskaper i denne klassen (7, minst 10 trengs) for en egen rangering. De sammenlignes med hele sektoren.
| # | Selskap | Score | Endring |
|---|---|---|---|
| 1 | Samskip Logistics AS | 83 | – |
| 2 | Risør Bulk i AS | 68 | – |
| 3 | HAV Line Vessel ASdatterselskap av HAV Line Gruppen AS | 47 | – |
| 4 | HX Finance IV AS | 45 | – |
| 5 | Hannah Kristina AS | 36 | – |
| 6 | Base Marine Norway AS | 13 | – |
| 7 | HAV Line ASdatterselskap av HAV Line Gruppen AS | 10 | – |
Rangen er rangen i klassen. Har klassen færre enn ti selskaper, sammenlignes de med hele sektoren. Hele rangeringen · Pressemodus
Største bevegelser · Morning-klasse Mellomstore
Klatrere og stupere krever minst to regnskapsår med score. Kommer når neste års tall er hentet.
Topplister i sektoren · 2022 · Morning-klasse Mellomstore
De fem største selskapene står for 85 % av omsetningen i sektoren. Samlet resultat før skatt for de 7 rangerte selskapene: −47 MNOK.
Størrelse
De største etter omsetning og ansatte, og hvem som får mest ut av hver ansatt.
Størst omsetning
- Samskip Logistics AS 234 MNOK
- HAV Line ASdatterselskap av HAV Line Gruppen AS 177 MNOK
- HAV Line Vessel ASdatterselskap av HAV Line Gruppen AS 97 MNOK
- Base Marine Norway AS 63 MNOK
- Risør Bulk i AS 61 MNOK
Driftsinntekter.
Flest ansatte
Ansatte etter Enhetsregisteret.
Høyest omsetning per ansatt
- Samskip Logistics AS 39,1 MNOK
Bare selskaper med minst 5 ansatte.
Lønnsomhet og balanse
Hvem tjener mest, hvem taper mest, og hvem har den sterkeste balansen.
Høyest driftsmargin
- HX Finance IV AS 63,9 %
- HAV Line Vessel ASdatterselskap av HAV Line Gruppen AS 21,5 %
- Risør Bulk i AS 21,2 %
- Hannah Kristina AS 17,0 %
- Samskip Logistics AS 5,1 %
Driftsresultat delt på driftsinntekter.
Størst overskudd
- HX Finance IV AS 17 MNOK
- Risør Bulk i AS 12 MNOK
- Samskip Logistics AS 12 MNOK
- HAV Line Vessel ASdatterselskap av HAV Line Gruppen AS 8 MNOK
- Hannah Kristina AS 6 MNOK
Resultat før skatt.
Størst underskudd
- HAV Line ASdatterselskap av HAV Line Gruppen AS −52 MNOK
- Base Marine Norway AS −50 MNOK
Resultat før skatt, de største negative.
Mest solide
- Samskip Logistics AS 63,2 %
- Risør Bulk i AS 34,6 %
- HAV Line Vessel ASdatterselskap av HAV Line Gruppen AS 30,9 %
- Hannah Kristina AS 29,6 %
- HX Finance IV AS 9,3 %
Egenkapitalandel: egenkapital delt på sum eiendeler.
Vekst og bevegelse
Hvem vokser og faller mest i omsetning, og hvem som har klatret eller falt mest på indeksen siden året før.
Raskest vekst
Ingen selskaper oppfyller kravet i år.
Omsetningsvekst fra året før, bare fra minst 10 MNOK i omsetning.
Største fall i omsetning
Ingen selskaper oppfyller kravet i år.
Fall i omsetning fra året før, bare fra minst 10 MNOK i omsetning.
Største klatrere
Krever indeks for to regnskapsår.
Endring i indekspoeng fra året før.
Største fallere
Krever indeks for to regnskapsår.
Endring i indekspoeng fra året før.
Listene gjelder rangerte selskaper i klassen: operative selskaper med minst 1 MNOK i omsetning, uten holdingselskaper og ekskluderte. Lister over størrelse (omsetning, resultat, ansatte) teller hvert konsern én gang. Kilde: Brønnøysundregistrene. Beløp i andre valutaer er regnet om med Norges Banks kurser.
Posisjonene i sektoren · 2022 · Morning-klasse Mellomstore
Hvert selskap plasseres etter lønnsomhet og soliditet, målt som plassering fra 0 til 100 mot de andre i samme sektor og Morning selskapsklasse. Boblen viser omsetningen. Hold over eller trykk på en boble for tallene, filtrer på profil eller søk etter et selskap.
Boblestørrelse viser relativ omsetning, ikke eksakte tall.
Løve · LederHøy lønnsomhet, høy soliditet
Gepard · SprinterHøy lønnsomhet, lavere soliditet
Elefant · ForvalterLavere lønnsomhet, høy soliditet
Bever · ByggmesterLavere lønnsomhet, lavere soliditet
Vis posisjonene som liste
| Selskap | Profil | Lønnsomhet | Soliditet |
|---|---|---|---|
| Risør Bulk i AS | Løve | 76 | 61 |
| HX Finance IV AS | Gepard | 76 | 22 |
| Samskip Logistics AS | Løve | 65 | 93 |
| Hannah Kristina AS | Gepard | 59 | 48 |
| HAV Line Vessel AS | Elefant | 47 | 54 |
| Base Marine Norway AS | Bever | 6 | 0 |
| HAV Line AS | Bever | 6 | 0 |
Oppsummering · regnskapsår 2022 · Morning-klasse Mellomstore
Median driftsmargin i sektoren er 17,0 %. 2 av 7 selskaper har negativ egenkapital. Median egenkapitalandel er 29,6 %.
Alle tall gjelder regnskapsåret 2022. Rangert: 7 operative selskaper. Holdingselskaper, ekskluderte og selskaper uten nok data vises, men får ikke rang. Slik leser du indeksen
- Vekst er ikke inkludert i indeksen: det krever regnskap for året før.
- 1 selskap rapporterer i annen valuta. Omsetningen er regnet om med snittkurs for regnskapsperioden og utgjør 8 % av summen.
Klatrere og stupere · Morning-klasse Mellomstore
Klatrere krever minst to regnskapsår. Kommer når neste års tall er hentet eller historikk er importert.
Utmerkelser · 2022 · Morning-klasse Mellomstore
Trenger oppmerksomhet · 2022 · Morning-klasse Mellomstore
5 selskaper har minst ett varselsignal. Viser de 5 viktigste.
- kritiskHAV Line ASNegativ egenkapital · Likviditetsgrad under 1 (0,63) · Underskudd før skatt
- kritiskBase Marine Norway ASNegativ egenkapital · Underskudd før skatt
- følg medHX Finance IV ASSvært lav egenkapitalandel (9,3 %) · Likviditetsgrad under 1 (0,23)
- følg medRisør Bulk i ASLikviditetsgrad under 1 (0,83)
- følg medHannah Kristina ASLikviditetsgrad under 1 (0,05)
Kart over sektoren · 2022 · Morning-klasse Mellomstore
Lønnsomhet mot soliditet for de rangerte selskapene. Størrelsen viser omsetning. Koral trekant: negativ egenkapital. Klikk for å åpne selskapet. Ytterpunkter er lagt på kanten.
Vis tallene i kartet som tabell
| Selskap | Driftsmargin | Egenkapitalandel | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Samskip Logistics AS | 5,1 % | 63,2 % | 234 MNOK |
| Risør Bulk i AS | 21,2 % | 34,6 % | 61 MNOK |
| HAV Line Vessel AS | 21,5 % | 30,9 % | 97 MNOK |
| HX Finance IV AS | 63,9 % | 9,3 % | 59 MNOK |
| Hannah Kristina AS | 17,0 % | 29,6 % | 51 MNOK |
| Base Marine Norway AS | −79,8 % | −31,5 % | 63 MNOK |
| HAV Line AS | −28,2 % | −26,4 % | 177 MNOK |
Holding og investering · 2022
2 selskaper i sektoren er holding- eller investeringsselskaper. De er holdt utenfor rangeringen over, fordi omsetning, marginer og vekst sier lite om et selskap som lever av eierskap. Her rangeres de for seg: 2 har minst 10 MNOK i eiendeler og er med i listen.
| Rang | Selskap | Score | Egenkapitalandel | Totalrentabilitet | Likviditetsgrad 1 | Sum eiendeler |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Grøntvedt Invest AS | 60 | 90,8 % | 0,6 % | 1,70 | 743 MNOK |
| 2 | Henmar Holding 2 AS | 40 | 9,5 % | 11,2 % | 0,01 | 50 MNOK |
Score 0–100 mot de andre holdingselskapene i sektoren: egenkapitalandel 40 %, totalrentabilitet 40 % og likviditetsgrad 20 %. Metode
I artiklene våre
- Finans tjener 58,3 prosent, handel 3,0: kløften mellom bransjeneNr. 4 av 22 på median driftsmargin
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 6,1 %.
Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres.
| Regnskapsår | Median driftsmargin | Median egenkapitalandel |
|---|---|---|
| 2020 | – | – |
| 2021 | – | – |
| 2022 | 11,1 % | 26,4 % |
| 2023 | 15,8 % | 39,6 % |
| 2024 | 13,4 % | 41,6 % |
| 2025 | 14,7 % | 42,1 % |
| 2026 · svakeste år | 6,1 % | 38,1 % |
I 2026 klarte 1 rangerte selskaper seg bedre enn sektoren, 1 omtrent som sektoren og 0 svakere.
Klarte seg best i 2026
- 1Nippon Sanso Europe Ship ASegenkapitalandel 69,9 %9,8 %
Bedre enn sektoren: driftsmargin på eller over sektorens median og ikke underskudd eller negativ egenkapital. Svakere: driftsmargin under medianen og underskudd eller negativ egenkapital. Ellers omtrent som sektoren. Metode
Drivere i sektoren
Rente, priser og valuta som former sektorens år, ved siden av sektorens median driftsmargin. Driverne er kontekst og inngår ikke i indeksen.
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; sektorens median driftsmargin økte 1,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Sektorens median driftsmargin | – | 11,1 % | 15,8 % | 13,4 % | 14,7 % | 6,1 % |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden · hentet 3. november 2026
Eksportpris for råolje (kr per fat)
Eksportpris for råolje falt 17,6 % i 2025; sektorens median driftsmargin økte 1,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eksportpris for råolje, årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Sektorens median driftsmargin | – | 11,1 % | 15,8 % | 13,4 % | 14,7 % | 6,1 % |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden · hentet 3. november 2026
Da USD/NOK falt i 2025, holdt 407 av 907 rangerte selskaper driftsmarginen på samme nivå eller høyere enn året før. Blant de største: Odfjell Tankers AS (−0,3 % → 0,0 %), Norled AS (−30,7 % → −13,9 %), Boreal Sjø AS (4,3 % → 4,8 %), Rostein AS (24,2 % → 24,5 %), Nyk Saga AS (18,1 % → 25,1 %).
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Sektoren i Norge (SSB)
Hele næringen slik Statistisk sentralbyrå teller den, alle foretak og ikke bare aksjeselskapene vi rangerer. Bruk tallene som bakteppe for rangeringen over.
Foretak, sysselsatte og omsetning · 2024
- Foretak
- 1 335
- −1,3 % fra 2023
- Sysselsatte
- 18 166
- +1,3 % fra 2023
- Omsetning
- 228,4 mrd. kr
- −1,2 % fra 2023
- Brutto driftsmargin
- 27,5 %
- Brutto driftsresultat delt på omsetning
Alle foretak (hovedenheter), også enkeltpersonforetak.
Konkurser i næringen
9 foretakskonkurser de siste fire kvartalene (2025K4–2026K3). Endring +125,0 % mot de fire kvartalene før (4). Det er om lag 6,7 per 1 000 foretak.
Utenlandskontrollerte foretak · 2024
- Andel av foretakene
- 14,0 %
- Andel av de sysselsatte
- 32,8 %
- Andel av omsetningen
- 23,9 %
SSB publiserer dette bare for grupper av næringer. Tallene gjelder gruppen «Sjøtransport».
Omsetningsindeks · Sjøfart
132,3 indeks, 2021 = 100, sesongjustert · 2026M08
+4,6 % mot 2025M08.
Månedlig, 2023M08 til 2026M08.
Kilde: Statistisk sentralbyrå (SSB), tabell 12910, tabell 10790, tabell 08085, tabell 13863. CC BY 4.0. Våre næringskoder (SN2025) er koblet til SSBs (SN2007) med SSBs korrespondansetabell i Klass.
Siste konkurser og avviklinger
- Nolia Shipping AS 968503464 Frivillig avvikling · 2. november 2026 · 0 MNOK (2025)
- TH Jacobsen Management AS 974445808 Frivillig avvikling · 2. november 2026 · 0 MNOK (2025)
- Romsdal Fjordcruise AS 936195555 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
- Horizon Maritime Offshore AS 922191271 Konkurs · 30. oktober 2026 · 68 MNOK (2025)
- Partankers Xxiv AS 929140559 Frivillig avvikling · 27. oktober 2026 · 70 MNOK (2025)
- Seacor Grant AS 895022462 Frivillig avvikling · 27. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
- Gbsi Combi AS 930832014 Frivillig avvikling · 19. oktober 2026 · 138 MNOK (2025)
- Gearbulk Shipping AS 961999960 Frivillig avvikling · 19. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
Næringskoder (NACE)
| Kode | Beskrivelse |
|---|---|
| 50* | Hele hovedgruppe 50 |
| 50.101 | Utenriks sjøfart med passasjerer |
| 50.102 | Innenriks kystruter med passasjerer |
| 50.109 | Kysttrafikk med passasjerer ikke nevnt annet sted |
| 50.201 | Utenriks sjøfart med gods |
| 50.202 | Innenriks sjøfart med gods |
| 50.203 | Forsyning for offshore |
| 50.300 | Passasjertransport på elver og innsjøer |