Entec Evotec AS
Score · regnskapsår 2024
35av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 21 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 600 av 763 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 842 av 2 391 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 40 og soliditet 17 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Entec Evotec AS ligger 16 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 763 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 3,2 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 20,3 % (median 36,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 374 MNOK | 165 MNOK |
| Driftsmargin | 3,2 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 3,0 % | 4,5 % |
| Totalrentabilitet | 7,7 % | 10,5 % |
| Egenkapitalandel | 20,3 % | 36,3 % |
| Gjeldsgrad | 3,92 | 1,70 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,18 | 1,50 |
| Omsetningsvekst | 7,0 % | 5,4 % |
| Omsetning per ansatt | 3,82 MNOK | 2,58 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 35 gjør Entec Evotec AS det bedre enn 21 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (763 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Entec Evotec AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Entec Evotec AS hadde en driftsmargin på 3,2 % og en egenkapitalandel på 20,3 % i 2024, og er nr. 1 842 av 2 391 rangerte selskaper i Industri.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2023 til 2024.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 40 MNOK og 149 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 76 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 149 MNOK |
| P/B | 1,0 | 40 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,7 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 40 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 17 | vekt 25 % |
| Likviditet | 26 | vekt 15 % |
| Vekst | 53 | vekt 15 % |
| Konsistens | 47 | vekt 15 % |
Varighet: 32 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Entec Evotec AS?
Driftsmarginen var 3,2 % i 2024, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 7,7 %.
Hvor solid er Entec Evotec AS?
Egenkapitalandelen var 20,3 % i 2024 (median 36,3 %). Gjeldsgraden var 3,92 (median 1,70).
Hvordan er likviditeten i Entec Evotec AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,18 i 2024 (median 1,50).
Hvordan står Entec Evotec AS i Industri?
Entec Evotec AS er nr. 1 842 av 2 391 rangerte selskaper i Industri for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 600 av 763. Omsetningen endret seg 7,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 989761269
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (28.220)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 98 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 18. april 2006 20 år i drift
- Aksjekapital
- 16,37 MNOK
- Forretningsadresse
- Storehølvegen 9, 6065 ULSTEINVIK
- Kommune
- Ulstein rang 6 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.evotec.no
- LEI
- 549300E3BP6YYEL73414 fornyes 5. august 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke rapportert
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 1. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 28 | 35 | 50 | |
| Rang | 1 905 | 1 842 | 1 221 | |
| Driftsmargin | 3,9 % | 3,2 % | 7,5 % | |
| Totalrentabilitet | 10,2 % | 7,7 % | 13,7 % | |
| Egenkapitalandel | 19,2 % | 20,3 % | 20,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,15 | 1,18 | 1,13 | |
| Omsetningsvekst | – | 7,0 % | 48,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 349,4 MNOK | 374,0 MNOK | 554,4 MNOK |
| Driftsresultat | 13,7 MNOK | 12,0 MNOK | 41,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 10,5 MNOK | 11,1 MNOK | 41,9 MNOK |
| Årsresultat | 8,0 MNOK | 7,6 MNOK | 32,1 MNOK |
| Finanskostnader | 6,8 MNOK | 4,2 MNOK | 5,8 MNOK |
| Sum eiendeler | 169,5 MNOK | 197,9 MNOK | 349,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 156,2 MNOK | 181,3 MNOK | 259,3 MNOK |
| Egenkapital | 32,6 MNOK | 40,2 MNOK | 72,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 7,0 MNOK | 14,6 MNOK | 46,7 MNOK |
| Sum gjeld | 136,9 MNOK | 157,7 MNOK | 277,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 136,3 MNOK | 153,5 MNOK | 228,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 1. november 2026, regnskaps-id 6114023.
Videre
Lignende selskaper
- K Lerøy Metallindustri AS indeks 35, nr. 1 839 · sammenlign
- GOL BAKERI & Konditori AS indeks 35, nr. 1 840 · sammenlign
- Selfa Arctic AS indeks 35, nr. 1 843 · sammenlign
- Fluctus AS indeks 35, nr. 1 845 · sammenlign
- Sole AS indeks 35, nr. 1 849 · sammenlign