Making View AS
Score · regnskapsår 2025
32av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 15 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 886 av 1 047 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 664 av 3 186 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 18 og soliditet 42 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Making View AS ligger 18 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 047 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −16,7 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 30,0 % (median 34,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 13 MNOK | 23 MNOK |
| Driftsmargin | −16,7 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | −24,0 % | 5,0 % |
| Totalrentabilitet | −7,3 % | 9,2 % |
| Egenkapitalandel | 30,0 % | 34,1 % |
| Gjeldsgrad | 2,33 | 1,65 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,35 | 1,33 |
| Omsetningsvekst | 32,9 % | 7,8 % |
| Omsetning per ansatt | 1,08 MNOK | 1,77 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 32 gjør Making View AS det bedre enn 15 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 047 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Making View AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Making View AS har score 32 for 2025, rang 2 664 av 3 186 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 82 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 32,9 % mot median 7,8 %.
Svakest: Likviditet: persentil 5 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,35 mot median 1,33. Lønnsomhet: persentil 18 mot sammenlignbare, driftsmargin −16,7 % mot median 4,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,9 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,35 (median 1,33).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −24,0 % (median 5,0 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −16,7 % (median 4,9 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Making View AS med 18,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 1,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 16,8 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Making View AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −34,8 % | 3,6 % | +21,3 prosentpoeng | −0,1 prosentpoeng | +21,5 prosentpoeng |
| 2025 | −16,7 % | 4,9 % | +18,0 prosentpoeng | +1,3 prosentpoeng | +16,8 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Making View AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Making View AS økte 18,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −56,1 % | −34,8 % | −16,7 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Making View AS økte 18,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −56,1 % | −34,8 % | −16,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Making View AS økte 18,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −56,1 % | −34,8 % | −16,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Making View AS økte 18,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −56,1 % | −34,8 % | −16,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Making View AS økte 18,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −56,1 % | −34,8 % | −16,7 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Making View AS økte 18,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −56,1 % | −34,8 % | −16,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Making View AS hadde en driftsmargin på −16,7 % og en egenkapitalandel på 30,0 % i 2025, og er nr. 2 664 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −34,8 % til −16,7 % og omsetningen økte med 33 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 11 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,3 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,6 | 11 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,9 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,35 (median 1,33).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −24,0 % (median 5,0 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −16,7 % (median 4,9 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 32,9 % (median 7,8 %); Likviditetsgrad 1 0,35 (median 1,33).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 18 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 42 | vekt 25 % |
| Likviditet | 5 | vekt 15 % |
| Vekst | 82 | vekt 15 % |
| Konsistens | 19 | vekt 15 % |
Varighet: 29 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Making View AS?
Driftsmarginen var −16,7 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −7,3 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Making View AS?
Egenkapitalandelen var 30,0 % i 2025 (median 34,1 %). Gjeldsgraden var 2,33 (median 1,65).
Hvordan er likviditeten i Making View AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,35 i 2025 (median 1,33). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Making View AS i Informasjon og kommunikasjon?
Making View AS er nr. 2 664 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 886 av 1 047. Omsetningen endret seg 32,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 989636790
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 12 registrert 10. juni 2026
- Stiftet
- 27. februar 2006 20 år i drift
- Aksjekapital
- 0,24 MNOK
- Forretningsadresse
- Grønnegata 83/85, 2317 HAMAR
- Kommune
- Hamar rang 1–5 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.makingview.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 29
- Største eier
- 21,0 % · tre største 33,3 %
- Fordeling
- selskaper 45 % · privatpersoner 5 % · utenlandske 0 %
- Eiere over 60 år
- 9 % av personeierne sine aksjer (medianalder 33 år)
- Stars Aligned AS · 41,9 %
- Like Being There AS · 13,3 %
- Staav AS · 11,3 %
- Nextbridge Group AS · 7,0 %
- Sjatå NUF · 5,9 %
- Nextidea AS · 3,0 %
- Staal Advisory AS · 2,2 %
- Sølen AS · 1,7 %
- Dundrende Underskudd AS · 1,2 %
- Valuegarden AS · 0,9 %
- 13 privatpersoner · 4,5 %
Endring 2007–2025:
75 % av aksjene skiftet eier (29 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Ahara AS, Canis AS, Dundrende Underskudd AS, Haltor AS, Hamk AS
Utgått (selskaper): Finn Eiendom AS
Har eierandeler i: Like Being There AS (12 %)
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 26 | 31 | 32 | |
| Rang | 2 575 | 2 636 | 2 664 | |
| Driftsmargin | −56,1 % | −34,8 % | −16,7 % | |
| Totalrentabilitet | −15,2 % | −5,1 % | −7,3 % | |
| Egenkapitalandel | 38,5 % | 34,6 % | 30,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,70 | 0,42 | 0,35 | |
| Omsetningsvekst | – | 19,7 % | 32,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8,1 MNOK | 9,7 MNOK | 12,9 MNOK |
| Driftsresultat | −4,6 MNOK | −3,4 MNOK | −2,2 MNOK |
| Resultat før skatt | −5,3 MNOK | −2,4 MNOK | −3,1 MNOK |
| Skattekostnad | −1,2 MNOK | −1,1 MNOK | −0,8 MNOK |
| Årsresultat | −4,1 MNOK | −1,2 MNOK | −2,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,7 MNOK | 0,8 MNOK | 1,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 30,0 MNOK | 29,8 MNOK | 28,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 5,9 MNOK | 4,2 MNOK | 4,6 MNOK |
| Egenkapital | 11,5 MNOK | 10,3 MNOK | 8,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −6,2 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 18,5 MNOK | 19,5 MNOK | 20,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 8,4 MNOK | 10,2 MNOK | 13,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7097261.
Videre
Lignende selskaper
- Epsis AS indeks 32, nr. 2 655 · sammenlign
- Soundly AS indeks 32, nr. 2 663 · sammenlign
- Apex IT AS indeks 32, nr. 2 666 · sammenlign
- Cillco Technology AS indeks 32, nr. 2 668 · sammenlign
- Netpower Business Solutions AS indeks 32, nr. 2 669 · sammenlign