Museene Arven AS
Score · regnskapsår 2025
52av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 51 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 43 av 86 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 487 av 1 017 · Kultur og fritid
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 26 og soliditet 89 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Museene Arven AS ligger på medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 52 blant 86 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 0,2 % (median 4,1 %) og egenkapitalandel 61,7 % (median 30,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 81 MNOK | 99 MNOK |
| Driftsmargin | 0,2 % | 4,1 % |
| Resultatmargin | 2,4 % | 4,4 % |
| Totalrentabilitet | 2,3 % | 8,2 % |
| Egenkapitalandel | 61,7 % | 30,5 % |
| Gjeldsgrad | 0,62 | 1,93 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,61 | 1,05 |
| Omsetningsvekst | −7,4 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 1,17 MNOK | 1,51 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 52 gjør Museene Arven AS det bedre enn 51 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (86 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Museene Arven AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Museene Arven AS har score 52 for 2025, rang 487 av 1 017 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 89 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 61,7 % mot median 30,5 %. Likviditet: persentil 80 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,61 mot median 1,05.
Svakest: Vekst: persentil 14 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −7,4 % mot median 5,7 %. Lønnsomhet: persentil 26 mot sammenlignbare, driftsmargin 0,2 % mot median 4,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Museene Arven AS hadde en driftsmargin på 0,2 % og en egenkapitalandel på 61,7 % i 2025, og er nr. 487 av 1 017 rangerte selskaper i Kultur og fritid.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og egenkapitalandelen falt fra 79,1 % til 61,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 19 MNOK og 54 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 19 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 51 MNOK |
| P/B | 1,0 | 54 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin −5,4 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 26 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 89 | vekt 25 % |
| Likviditet | 80 | vekt 15 % |
| Vekst | 14 | vekt 15 % |
| Konsistens | 51 | vekt 15 % |
Varighet: 59 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Museene Arven AS?
Driftsmarginen var 0,2 % i 2025, mot en median på 4,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 2,3 %.
Hvor solid er Museene Arven AS?
Egenkapitalandelen var 61,7 % i 2025 (median 30,5 %). Gjeldsgraden var 0,62 (median 1,93).
Hvordan er likviditeten i Museene Arven AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,61 i 2025 (median 1,05).
Hvordan står Museene Arven AS i Kultur og fritid?
Museene Arven AS er nr. 487 av 1 017 rangerte selskaper i Kultur og fritid for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 43 av 86. Omsetningen endret seg −7,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 956298660
- Org.form
- AS
- Sektor
- Kultur og fritid (91.212)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 69 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 12. desember 1989 36 år i drift
- Aksjekapital
- 20,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Stiklestad alle 350, 7656 VERDAL
- Kommune
- Verdal rang 19–30 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.Museenearven.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 68 | 57 | 52 | |
| Rang | 198 | 375 | 487 | |
| Driftsmargin | −0,6 % | −3,3 % | 0,2 % | |
| Totalrentabilitet | 1,1 % | −2,0 % | 2,3 % | |
| Egenkapitalandel | 74,3 % | 79,1 % | 61,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,79 | 2,09 | 1,61 | |
| Omsetningsvekst | – | 5,9 % | −7,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 82,5 MNOK | 87,4 MNOK | 80,9 MNOK |
| Driftsresultat | −0,5 MNOK | −2,9 MNOK | 0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,6 MNOK | −1,4 MNOK | 1,9 MNOK |
| Årsresultat | 0,6 MNOK | −1,4 MNOK | 1,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 72,5 MNOK | 66,3 MNOK | 88,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 32,9 MNOK | 28,4 MNOK | 53,6 MNOK |
| Egenkapital | 53,8 MNOK | 52,4 MNOK | 54,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 30,8 MNOK | 29,4 MNOK | 31,3 MNOK |
| Sum gjeld | 18,6 MNOK | 13,9 MNOK | 33,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 18,4 MNOK | 13,6 MNOK | 33,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 7213630.
Videre
Lignende selskaper
- Nationaltheatret AS indeks 52, nr. 475 · sammenlign
- HAFJELL - Kvitfjell Alpin AS indeks 52, nr. 476 · sammenlign
- Sky Fitness Trening AS indeks 52, nr. 485 · sammenlign
- Blålyng AS indeks 52, nr. 494 · sammenlign
- Actic Norge AS indeks 51, nr. 499 · sammenlign