Smartlegen AS
Score · regnskapsår 2025
35av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 17 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 156 av 188 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 009 av 2 554 · Helse og omsorg
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 12 og soliditet 35 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Smartlegen AS ligger 17 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 52 blant 188 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −2,3 % (median 4,0 %) og egenkapitalandel 27,7 % (median 40,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 208 MNOK | 90 MNOK |
| Driftsmargin | −2,3 % | 4,0 % |
| Resultatmargin | −2,5 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | −7,7 % | 8,1 % |
| Egenkapitalandel | 27,7 % | 40,4 % |
| Gjeldsgrad | 2,60 | 1,36 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,76 | 1,41 |
| Omsetningsvekst | 1 987,3 % | 5,6 % |
| Omsetning per ansatt | 0,42 MNOK | 0,98 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 35 gjør Smartlegen AS det bedre enn 17 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (188 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Smartlegen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Smartlegen AS har score 35 for 2025, rang 2 009 av 2 554 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 100 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 1 987,3 % mot median 5,6 %.
Svakest: Likviditet: persentil 11 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,76 mot median 1,41. Lønnsomhet: persentil 12 mot sammenlignbare, driftsmargin −2,3 % mot median 4,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,76 (median 1,41).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −2,5 % (median 4,6 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −2,3 % (median 4,0 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Smartlegen AS med 1,4 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 2,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 1,3 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Smartlegen AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 52 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −0,9 % | 6,8 % | +5,8 prosentpoeng | +2,4 prosentpoeng | +3,4 prosentpoeng |
| 2025 | −2,3 % | 4,0 % | −1,4 prosentpoeng | −2,7 prosentpoeng | +1,3 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Smartlegen AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Smartlegen AS falt 1,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −6,7 % | −0,9 % | −2,3 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Smartlegen AS falt 1,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −6,7 % | −0,9 % | −2,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Smartlegen AS hadde en driftsmargin på −2,3 % og en egenkapitalandel på 27,7 % i 2025, og er nr. 2 009 av 2 554 rangerte selskaper i Helse og omsorg.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 1 987 % og egenkapitalandelen falt fra 78,9 % til 27,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 11 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 20,3 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 20,7 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,3 | 11 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,76 (median 1,41).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −2,5 % (median 4,6 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −2,3 % (median 4,0 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 1 987,3 % (median 5,6 %); Likviditetsgrad 1 0,76 (median 1,41).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin −10,4 %. Basert på de 6 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 12 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 35 | vekt 25 % |
| Likviditet | 11 | vekt 15 % |
| Vekst | 100 | vekt 15 % |
| Konsistens | 41 | vekt 15 % |
Varighet: 24 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Smartlegen AS?
Driftsmarginen var −2,3 % i 2025, mot en median på 4,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −7,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Smartlegen AS?
Egenkapitalandelen var 27,7 % i 2025 (median 40,4 %). Gjeldsgraden var 2,60 (median 1,36).
Hvordan er likviditeten i Smartlegen AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,76 i 2025 (median 1,41). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Smartlegen AS i Helse og omsorg?
Smartlegen AS er nr. 2 009 av 2 554 rangerte selskaper i Helse og omsorg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 156 av 188. Omsetningen endret seg 1 987,3 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 1
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- 1 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 13. februar 2025 | Oslo kommune v/ Sykehjemsetaten | Anskaffelse av tjenesteytingsavtaler til Kantarellenhjemmet og Uranienborghjemmet | verdi ikke oppgitt |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 925589837
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Helse og omsorg (87.102)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 495 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. august 2020 6 år i drift
- Aksjekapital
- 5,71 MNOK
- Forretningsadresse
- Oscars gate 30, 0352 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 99,7 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Hecor AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 2 | 33 | 35 | |
| Rang | 2 384 | 1 981 | 2 009 | |
| Driftsmargin | −6,7 % | −0,9 % | −2,3 % | |
| Totalrentabilitet | −92,7 % | 0,4 % | −7,7 % | |
| Egenkapitalandel | −184,7 % | 78,9 % | 27,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,20 | 0,37 | 0,76 | |
| Omsetningsvekst | – | −61,6 % | 1 987,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 25,9 MNOK | 10,0 MNOK | 207,8 MNOK |
| Driftsresultat | −1,7 MNOK | −0,1 MNOK | −4,8 MNOK |
| Resultat før skatt | −1,8 MNOK | −0,2 MNOK | −5,2 MNOK |
| Skattekostnad | – | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −1,8 MNOK | −0,2 MNOK | −5,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,3 MNOK | 0,5 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,9 MNOK | 33,4 MNOK | 61,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,1 MNOK | 2,6 MNOK | 28,8 MNOK |
| Egenkapital | −3,4 MNOK | 26,4 MNOK | 17,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −3,5 MNOK | −3,7 MNOK | −8,9 MNOK |
| Sum gjeld | 5,3 MNOK | 7,0 MNOK | 44,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 5,3 MNOK | 7,0 MNOK | 38,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 7082532.
Videre
Lignende selskaper
- Unicare Norge AS indeks 36, nr. 1 989 · sammenlign
- Revmatismesykehuset AS indeks 35, nr. 1 998 · sammenlign
- Varodd Inkludering AS indeks 35, nr. 2 003 · sammenlign
- Grefsenhjemmet Sykehjemsdrift AS indeks 35, nr. 2 020 · sammenlign
- Ecura Bpa AS indeks 35, nr. 2 028 · sammenlign