Schindler AS
Score · regnskapsår 2025
45av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 40 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 173 av 290 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 202 av 2 001 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 76 og soliditet 22 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Schindler AS ligger 4 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 290 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,5 % (median 6,3 %) og egenkapitalandel 20,6 % (median 32,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 929 MNOK | 1 201 MNOK |
| Driftsmargin | 9,5 % | 6,3 % |
| Resultatmargin | 10,9 % | 6,6 % |
| Totalrentabilitet | 25,1 % | 11,7 % |
| Egenkapitalandel | 20,6 % | 32,8 % |
| Gjeldsgrad | 3,85 | 2,03 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,12 | 1,28 |
| Omsetningsvekst | −1,3 % | 7,1 % |
| Omsetning per ansatt | 2,59 MNOK | 5,72 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 45 gjør Schindler AS det bedre enn 40 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (290 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Schindler AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Schindler AS har score 45 for 2025, rang 1 202 av 2 001 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 76 mot sammenlignbare, driftsmargin 9,5 % mot median 6,3 %.
Svakest: Soliditet: persentil 22 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 20,6 % mot median 32,8 %. Vekst: persentil 23 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −1,3 % mot median 7,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Schindler AS hadde en driftsmargin på 9,5 % og en egenkapitalandel på 20,6 % i 2025, og er nr. 1 202 av 2 001 rangerte selskaper i Industri.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 85 MNOK og 931 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 795 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 931 MNOK |
| P/B | 1,0 | 85 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −3,3 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 76 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 22 | vekt 25 % |
| Likviditet | 37 | vekt 15 % |
| Vekst | 23 | vekt 15 % |
| Konsistens | 54 | vekt 15 % |
Varighet: 48 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Schindler AS?
Driftsmarginen var 9,5 % i 2025, mot en median på 6,3 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 25,1 %.
Hvor solid er Schindler AS?
Egenkapitalandelen var 20,6 % i 2025 (median 32,8 %). Gjeldsgraden var 3,85 (median 2,03).
Hvordan er likviditeten i Schindler AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,12 i 2025 (median 1,28).
Hvordan står Schindler AS i Industri?
Schindler AS er nr. 1 202 av 2 001 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 173 av 290. Omsetningen endret seg −1,3 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 16
- i 14 kunngjøringer (delkontrakter telles hver for seg)
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 119,3 MNOK
- 1 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
- Rammeavtaler
- 14
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 6. oktober 2026 | Statsbygg | 2026/3611 Rammeavtale med en leverandør om drift og vedlikehold av heisanlegg for sikkerhetseiendommer i Oslo | 35,0 MNOK (rammeavtale) |
| 9. september 2026 | STATSBYGG | 2026/3927 - Rammeavtale for drift og vedlikehold av heisanlegg - Finnmark | 2,5 MNOK (rammeavtale) |
| 9. juni 2026 | Viken Vest Innkjøpssamarbeid (VVI) | (2026/890) Heis, service og vedlikehold, rammeavtale | 40,0 MNOK (rammeavtale) |
| 14. mai 2026 | Sula kommune | Service og vedlikehold av heiser | 2,2 MNOK (rammeavtale) |
| 5. mai 2026 | STATSBYGG | 2025/5421 - Drift og vedlikehold av heisanlegg i Nordland og Sør-Troms | 8,0 MNOK (rammeavtale) |
| 14. oktober 2025 | VOIS - Vestfold Offentlige Innkjøpssamarbeid | VOIS - Service og vedlikehold av heiser - Kontraktstildeling | 30,0 MNOK (rammeavtale) |
| 22. september 2025 | Verdal Kommune | Rammeavtale Håndverkertjenester Verdal kommune | 0,5 MNOK (rammeavtale) (2 delkontrakter) |
| 2. juni 2025 | Helse Sør-Øst RHF | Kontrakt Entreprise 6201 Heiser | 119,3 MNOK |
| 2. mai 2025 | Bergen kommune - Etat for bygg og eiendom | EBE 21 - 2024 Rammeavtale Heistjenester - Service og vedlikehold | 1,7 MNOK (rammeavtale) |
| 31. januar 2025 | MOSS KOMMUNALE EIENDOMSSELSKAP KF | Rammeavtale - Service og vedlikehold av heiser | verdi ikke oppgitt |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 919876522
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (33.120)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 359 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 29. april 1977 49 år i drift
- Aksjekapital
- 8,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Drivenesvegen 24, 4706 VENNESLA
- Kommune
- Vennesla rang 15–31 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- schindler.no
- LEI
- 529900TFAEJFA9NNW393 fornyes 12. mars 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Lasse Olberg
- Styrets leder
- Harald Torsøe
- Styremedlem
- Anita Westby Bjerke
- Styremedlem
- Kjell Fredvik
- Styremedlem
- Janne Thorsen
- Styremedlem
- Alexander Udnes
- Styremedlem
- Stine Dorte Kværner
- Styremedlem
- Sander Olav Gaarder Ekhall
- Varamedlem
- Merete Endresen
- Varamedlem
- Per Erik Haaland Sagstad
- Revisor
- Tell Norge AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Schindler Holding AG (Sveits)
Utenlandsk eid ifølge GLEIF.
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 48 | 50 | 45 | |
| Rang | 1 029 | 1 033 | 1 202 | |
| Driftsmargin | 6,4 % | 7,8 % | 9,5 % | |
| Totalrentabilitet | 23,5 % | 24,8 % | 25,1 % | |
| Egenkapitalandel | 21,7 % | 22,1 % | 20,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,19 | 1,16 | 1,12 | |
| Omsetningsvekst | – | 3,7 % | −1,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 907,7 MNOK | 941,6 MNOK | 929,2 MNOK |
| Driftsresultat | 58,1 MNOK | 73,6 MNOK | 87,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 77,5 MNOK | 92,7 MNOK | 100,9 MNOK |
| Årsresultat | 60,9 MNOK | 72,9 MNOK | 79,5 MNOK |
| Finanskostnader | 12,1 MNOK | 3,1 MNOK | 2,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 381,1 MNOK | 386,2 MNOK | 412,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 353,0 MNOK | 346,9 MNOK | 362,2 MNOK |
| Egenkapital | 82,6 MNOK | 85,5 MNOK | 85,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 74,6 MNOK | 77,5 MNOK | 77,0 MNOK |
| Sum gjeld | 298,5 MNOK | 300,7 MNOK | 327,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 296,4 MNOK | 298,5 MNOK | 323,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 7224120.
Videre
Lignende selskaper
- Goman AS indeks 46, nr. 1 193 · sammenlign
- Brunvoll AS indeks 46, nr. 1 197 · sammenlign
- Stadler Service Norway AS indeks 46, nr. 1 200 · sammenlign
- Elkem ASA indeks 46, nr. 1 201 · sammenlign
- KONGSBERG DEFENCE & Aerospace AS indeks 45, nr. 1 210 · sammenlign