Valo Eigedom AS
Score · regnskapsår 2025
36av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 19 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 4 716 av 5 846 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 6 431 av 7 895 · Eiendom
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 63 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Valo Eigedom AS ligger 13 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 5 845 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 72,7 % (median 46,7 %) og egenkapitalandel −9,7 % (median 26,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 72,7 % | 46,7 % |
| Resultatmargin | −20,0 % | 22,4 % |
| Totalrentabilitet | 6,7 % | 7,7 % |
| Egenkapitalandel | −9,7 % | 26,7 % |
| Gjeldsgrad | – | 2,20 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,15 | 1,40 |
| Omsetningsvekst | 23,6 % | 3,0 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 36 gjør Valo Eigedom AS det bedre enn 19 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (5 846 selskaper) i 2025.
Score over tid
Score over tid krever minst to regnskapsår med score. Kommer når neste års tall er hentet eller historikk er importert.
Valo Eigedom AS har score 36 for 2025, rang 6 431 av 7 895 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 80 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 23,6 % mot median 3,0 %. Lønnsomhet: persentil 63 mot sammenlignbare, driftsmargin 72,7 % mot median 46,7 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −9,7 % mot median 26,7 %. Likviditet: persentil 12 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,15 mot median 1,40.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −9,7 % (median 26,7 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 6,7 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,15 (median 1,40).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −20,0 % (median 22,4 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Valo Eigedom AS med 6,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 1,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Valo Eigedom AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 66,7 % | 45,5 % | +13,3 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | +13,2 prosentpoeng |
| 2025 | 72,7 % | 46,7 % | +6,0 prosentpoeng | +1,3 prosentpoeng | +4,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Valo Eigedom AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Boligpriser (brukte boliger) (indeks (2015 = 100))
Boligpriser (brukte boliger) steg 5,5 % i 2025; driftsmarginen til Valo Eigedom AS økte 6,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Boligpriser (brukte boliger), årssnitt | 134,5 | 141,6 | 140,8 | 144,6 | 152,5 | 158,7 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,5 % | +5,2 % | −0,5 % | +2,7 % | +5,5 % | +4,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 53,4 % | 66,7 % | 72,7 % | – |
Kilde: SSB (07221, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Valo Eigedom AS økte 6,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 53,4 % | 66,7 % | 72,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Byggekostnadsindeks for boliger (indeks (2015 = 100))
Byggekostnadsindeks for boliger steg 4,3 % i 2025; driftsmarginen til Valo Eigedom AS økte 6,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggekostnadsindeks for boliger, årssnitt | 124,2 | 135,1 | 141,1 | 146,4 | 152,7 | 158,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +8,7 % | +8,8 % | +4,4 % | +3,7 % | +4,3 % | +3,7 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 53,4 % | 66,7 % | 72,7 % | – |
Kilde: SSB (08651, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Valo Eigedom AS økte 6,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 53,4 % | 66,7 % | 72,7 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom (indeks)
Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom steg 5,2 % i 2025; driftsmarginen til Valo Eigedom AS økte 6,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom, årssnitt | 91,7 | 94,3 | 96,8 | 103,2 | 108,5 | 111,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +5,2 % | +2,9 % | +2,6 % | +6,5 % | +5,2 % | +2,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 53,4 % | 66,7 % | 72,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Valo Eigedom AS hadde en driftsmargin på 72,7 % og en egenkapitalandel på −9,7 % i 2025, og er nr. 6 431 av 7 895 rangerte selskaper i Eiendom.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 66,7 % til 72,7 % og omsetningen økte med 24 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 22,6 | 1 MNOK |
| P/B | 0,9 | ikke meningsfull |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −9,7 % (median 26,7 %).
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 6,7 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,15 (median 1,40).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −20,0 % (median 22,4 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 23,6 % (median 3,0 %); Likviditetsgrad 1 0,15 (median 1,40).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 7,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 21,9 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 63 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 12 | vekt 15 % |
| Vekst | 80 | vekt 15 % |
| Konsistens | 21 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Valo Eigedom AS?
Driftsmarginen var 72,7 % i 2025, mot en median på 46,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Valo Eigedom AS?
Egenkapitalandelen var −9,7 % i 2025 (median 26,7 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Valo Eigedom AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,15 i 2025 (median 1,40). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Valo Eigedom AS i Eiendom?
Valo Eigedom AS er nr. 6 431 av 7 895 rangerte selskaper i Eiendom for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 4 716 av 5 846. Omsetningen endret seg 23,6 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
6 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Ideal Eiendom AS. Personer vises ikke med navn.
Ideal Eiendom AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Ideal Eiendom AS
- Valo Eigedom AS du er her
- Høylandssundet Invest AS
- Brave Invest AS
- Idealinvest AS
- Sunnhordland Prosjektutvikling AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 914754763
- Org.form
- AS
- Sektor
- Eiendom (68.200)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 8. desember 2014 11 år i drift
- Aksjekapital
- 0,04 MNOK
- Forretningsadresse
- c/o Geir Rusten, Handeland, 5451 VALEN (KVINNHERAD)
- Kommune
- Kvinnherad rang 4–9 av 13 i KOSTRA-gruppe 8
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 27. juli 2017
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Ideal Eiendom AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Ideal Eiendom AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | – | – | 36 | |
| Rang | – | – | 6 431 | |
| Driftsmargin | 53,4 % | 66,7 % | 72,7 % | |
| Totalrentabilitet | 3,9 % | 4,9 % | 6,7 % | |
| Egenkapitalandel | −4,6 % | −7,7 % | −9,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,90 | 0,24 | 0,15 | |
| Omsetningsvekst | – | 3,7 % | 23,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK | 1,1 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | 0,6 MNOK | 0,8 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,4 MNOK | −0,4 MNOK | −0,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −0,4 MNOK | −0,4 MNOK | −0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,9 MNOK | 1,0 MNOK | 1,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 11,3 MNOK | 11,5 MNOK | 11,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Egenkapital | −0,5 MNOK | −0,9 MNOK | −1,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −0,7 MNOK | −1,1 MNOK | −1,4 MNOK |
| Sum gjeld | 11,9 MNOK | 12,4 MNOK | 12,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,1 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6757468.
Videre
Lignende selskaper
- Mambil AS indeks 36, nr. 6 423 · sammenlign
- Strabo AS indeks 36, nr. 6 425 · sammenlign
- Jernstøperiet AS indeks 36, nr. 6 427 · sammenlign
- Geilogruppen AS indeks 36, nr. 6 430 · sammenlign
- Lom Møbeleiendom AS indeks 36, nr. 6 432 · sammenlign