Perse AS
Score · regnskapsår 2023
38av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 31 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 860 av 1 248 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 024 av 3 077 · Overnatting og servering
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 53 og soliditet 21 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Perse AS ligger 12 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 1 248 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023: driftsmargin 4,3 % (median 4,1 %) og egenkapitalandel 5,1 % (median 19,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | 4,3 % | 4,1 % |
| Resultatmargin | 4,4 % | 3,6 % |
| Totalrentabilitet | 13,6 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandel | 5,1 % | 19,3 % |
| Gjeldsgrad | 18,65 | 2,89 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,87 | 1,03 |
| Omsetningsvekst | – | 21,1 % |
| Omsetning per ansatt | 0,59 MNOK | 0,62 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 38 gjør Perse AS det bedre enn 31 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 248 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Perse AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Perse AS hadde en driftsmargin på 4,3 % og en egenkapitalandel på 5,1 % i 2023, og er nr. 2 024 av 3 077 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 6 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 4 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 6 MNOK |
| P/B | 1,0 | 0 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 5,1 % (median 19,3 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,87 (median 1,03).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 53 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 21 | vekt 25 % |
| Likviditet | 34 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 43 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Perse AS?
Driftsmarginen var 4,3 % i 2023, mot en median på 4,1 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,6 %.
Hvor solid er Perse AS?
Egenkapitalandelen var 5,1 % i 2023 (median 19,3 %). Gjeldsgraden var 18,65 (median 2,89).
Hvordan er likviditeten i Perse AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,87 i 2023 (median 1,03). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Perse AS i Overnatting og servering?
Perse AS er nr. 2 024 av 3 077 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 860 av 1 248.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 914548683
- Org.form
- AS
- Sektor
- Overnatting og servering (56.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 20 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 30. oktober 2014 12 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Fridtjof Nansens gate 28, 8622 MO I RANA
- Kommune
- Rana rang 11–25 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 38 | 51 | 64 | |
| Rang | 2 024 | 1 544 | 790 | |
| Driftsmargin | 4,3 % | 5,7 % | 11,8 % | |
| Totalrentabilitet | 13,6 % | 19,1 % | 35,0 % | |
| Egenkapitalandel | 5,1 % | 20,5 % | 15,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,87 | 1,03 | 1,05 | |
| Omsetningsvekst | – | −5,5 % | 20,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 11,8 MNOK | 11,2 MNOK | 13,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,5 MNOK | 0,6 MNOK | 1,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,5 MNOK | 0,7 MNOK | 1,6 MNOK |
| Årsresultat | 0,4 MNOK | 0,5 MNOK | 1,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,9 MNOK | 3,5 MNOK | 4,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,2 MNOK | 2,9 MNOK | 4,1 MNOK |
| Egenkapital | 0,2 MNOK | 0,7 MNOK | 0,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,2 MNOK | 0,7 MNOK | 0,7 MNOK |
| Sum gjeld | 3,7 MNOK | 2,8 MNOK | 3,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,7 MNOK | 2,8 MNOK | 3,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 4981803.
Videre
Lignende selskaper
- Cafe Europa AS indeks 38, nr. 2 021 · sammenlign
- Bedre Burger 2 AS indeks 38, nr. 2 022 · sammenlign
- Sumo AS indeks 38, nr. 2 023 · sammenlign
- Sabrura Moa AS indeks 38, nr. 2 025 · sammenlign
- Maskinverkstedet AS indeks 38, nr. 2 026 · sammenlign