Castor Eiendom og Byggforvaltning AS
Score · regnskapsår 2025
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 58 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 2 450 av 5 821 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 304 av 7 839 · Eiendom
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 42 og soliditet 84 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Castor Eiendom og Byggforvaltning AS ligger 4 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 5 820 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 12,5 % (median 46,9 %) og egenkapitalandel 76,6 % (median 26,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 12,5 % | 46,9 % |
| Resultatmargin | 12,3 % | 22,6 % |
| Totalrentabilitet | 10,2 % | 7,8 % |
| Egenkapitalandel | 76,6 % | 26,7 % |
| Gjeldsgrad | 0,31 | 2,20 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,37 | 1,40 |
| Omsetningsvekst | −38,4 % | 3,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,80 MNOK | 0,52 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Castor Eiendom og Byggforvaltning AS det bedre enn 58 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (5 821 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Castor Eiendom og Byggforvaltning AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Castor Eiendom og Byggforvaltning AS har score 53 for 2025, rang 3 304 av 7 839 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 84 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 76,6 % mot median 26,7 %. Konsistens: persentil 72 mot sammenlignbare.
Svakest: Vekst: persentil 5 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −38,4 % mot median 3,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin 12,5 % (median 46,9 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Castor Eiendom og Byggforvaltning AS hadde en driftsmargin på 12,5 % og en egenkapitalandel på 76,6 % i 2025, og er nr. 3 304 av 7 839 rangerte selskaper i Eiendom.
Fra 2024 til 2025: omsetningen falt med 38 % og egenkapitalandelen steg fra 64,0 % til 76,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 15 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,6 | 5 MNOK |
| EV/EBIT | 22,6 | 15 MNOK |
| P/B | 0,9 | 4 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 12,5 % (median 46,9 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 23,4 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 42 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 84 | vekt 25 % |
| Likviditet | 49 | vekt 15 % |
| Vekst | 5 | vekt 15 % |
| Konsistens | 72 | vekt 15 % |
Varighet: 61 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Castor Eiendom og Byggforvaltning AS?
Driftsmarginen var 12,5 % i 2025, mot en median på 46,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 10,2 %.
Hvor solid er Castor Eiendom og Byggforvaltning AS?
Egenkapitalandelen var 76,6 % i 2025 (median 26,7 %). Gjeldsgraden var 0,31 (median 2,20).
Hvordan er likviditeten i Castor Eiendom og Byggforvaltning AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,37 i 2025 (median 1,40).
Hvordan står Castor Eiendom og Byggforvaltning AS i Eiendom?
Castor Eiendom og Byggforvaltning AS er nr. 3 304 av 7 839 rangerte selskaper i Eiendom for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 2 450 av 5 821. Omsetningen endret seg −38,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 813515202
- Org.form
- AS
- Sektor
- Eiendom (68.200)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 5 registrert 10. oktober 2025
- Stiftet
- 27. mars 2014 12 år i drift
- Aksjekapital
- 0,42 MNOK
- Forretningsadresse
- Brovollvegen 31, 2345 ÅDALSBRUK (LØTEN)
- Kommune
- Løten rang 20–39 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Høvding Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Høvding Holding AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 69 | 60 | 53 | |
| Rang | 1 118 | 1 917 | 3 304 | |
| Driftsmargin | 8,1 % | 12,3 % | 12,5 % | |
| Totalrentabilitet | 10,9 % | 13,3 % | 10,2 % | |
| Egenkapitalandel | 77,0 % | 64,0 % | 76,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,38 | 0,83 | 1,37 | |
| Omsetningsvekst | – | 18,5 % | −38,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12,4 MNOK | 14,6 MNOK | 9,0 MNOK |
| Driftsresultat | 1,0 MNOK | 1,8 MNOK | 1,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,0 MNOK | 1,8 MNOK | 1,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,2 MNOK | 0,4 MNOK | 0,2 MNOK |
| Årsresultat | 0,8 MNOK | 1,4 MNOK | 0,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 9,2 MNOK | 13,6 MNOK | 11,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,9 MNOK | 3,7 MNOK | 2,6 MNOK |
| Egenkapital | 7,1 MNOK | 8,7 MNOK | 8,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 6,4 MNOK | 7,8 MNOK | 7,7 MNOK |
| Sum gjeld | 2,1 MNOK | 4,9 MNOK | 2,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,1 MNOK | 4,5 MNOK | 1,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 7097855.
Videre
Lignende selskaper
- Svinesundsveien 319 AS indeks 53, nr. 3 301 · sammenlign
- Sivertsen Invest AS indeks 52, nr. 3 305 · sammenlign
- Lauvheim Eiendomsselskap AS indeks 52, nr. 3 308 · sammenlign
- Allegaten Eiendom AS indeks 52, nr. 3 309 · sammenlign
- Nils Hansens Vei 18 AS indeks 52, nr. 3 311 · sammenlign