Flest og færrest som fullfører videregående
Andelen av elevene som har fullført videregående opplæring innen fem eller seks år.
Vindafjord har høyest andel som fullfører videregående av landets kommuner med 94,2 % (2025). Lavest er Vega med 60,5 %. Kilde: FHI, indikator 623, bearbeidet av Morning Analytics 2. november 2026.
Last ned tabellen (CSV) Delingsbilde (PNG)
Analyse: hvorfor ligger noen øverst og andre nederst?
Vi har sammenlignet andel som fullfører videregående med alle de andre kommunetallene vi har, fra SSB, FHI og Brønnøysundregistrene. Under står de tallene som henger tettest sammen med andel som fullfører videregående i hele landet, og hva som kjennetegner kommunene øverst og nederst på de samme tallene.
Mønsteret i hele landet
- Kommuner som ligger høyt på «Andel med grunnskole som høyeste utdanning (16 år og over)», ligger oftest lavt på andel som fullfører videregående (sterk samvariasjon, rangkorrelasjon −0,52 over 269 kommuner; SSB tabell 09429).
- Kommuner som ligger høyt på «Forventet levealder ved fødsel (15-årsperiode)», ligger oftest også høyt på andel som fullfører videregående (middels samvariasjon, rangkorrelasjon 0,39 over 269 kommuner; FHI indikator 508).
- Kommuner som ligger høyt på «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)», ligger oftest lavt på andel som fullfører videregående (middels samvariasjon, rangkorrelasjon −0,39 over 269 kommuner; FHI indikator 787).
- Kommuner som ligger høyt på «Sysselsatte, andel av 20–66 år», ligger oftest også høyt på andel som fullfører videregående (middels samvariasjon, rangkorrelasjon 0,38 over 269 kommuner; SSB tabell 11618).
De øverste og nederste
- Nr. 1 Vindafjord (94,2 %) Passer med mønsteret: «Sysselsatte, andel av 20–66 år» 81,0 % (nr. 27 av 357 fra toppen; SSB tabell 11618); «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 8,4 % (nr. 298 av 357 fra toppen; FHI indikator 787); «Forventet levealder ved fødsel (15-årsperiode)» 83,3 (nr. 63 av 348 fra toppen; FHI indikator 508). Mest særpreget næring: jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk, jakt og viltstell, 10 % av arbeidsplassene, 7,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
- Nr. 2 Hole (94,2 %) Passer med mønsteret: «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 6,7 % (nr. 349 av 357 fra toppen; FHI indikator 787); «Andel med grunnskole som høyeste utdanning (16 år og over)» 19,6 % (nr. 337 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429). Mest særpreget næring: overnattingsvirksomhet, 5 % av arbeidsplassene, 4,8 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
- Nr. 3 Suldal (92,3 %) Passer med mønsteret: «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 8,2 % (nr. 306 av 357 fra toppen; FHI indikator 787); «Sysselsatte, andel av 20–66 år» 79,5 % (nr. 71 av 357 fra toppen; SSB tabell 11618); «Andel med grunnskole som høyeste utdanning (16 år og over)» 22,1 % (nr. 276 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429). Mest særpreget næring: bryting og bergverksdrift ellers, 14 % av arbeidsplassene, 117,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
- Nr. 269 Vega (60,5 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Sysselsatte, andel av 20–66 år» 71,6 % (nr. 318 av 357 fra toppen; SSB tabell 11618); «Andel med grunnskole som høyeste utdanning (16 år og over)» 30,7 % (nr. 45 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 13,8 % (nr. 60 av 357 fra toppen; FHI indikator 787). Mest særpreget næring: fiske, fangst og akvakultur, 10 % av arbeidsplassene, 12,2 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
- Nr. 268 Flakstad (60,8 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Andel med grunnskole som høyeste utdanning (16 år og over)» 35,7 % (nr. 14 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Sysselsatte, andel av 20–66 år» 70,9 % (nr. 328 av 357 fra toppen; SSB tabell 11618). Mest særpreget næring: fiske, fangst og akvakultur, 20 % av arbeidsplassene, 25,1 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
- Nr. 267 Kåfjord (61,9 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Forventet levealder ved fødsel (15-årsperiode)» 80,1 (nr. 339 av 348 fra toppen; FHI indikator 508); «Andel med grunnskole som høyeste utdanning (16 år og over)» 34,9 % (nr. 15 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 15,1 % (nr. 27 av 357 fra toppen; FHI indikator 787). Mest særpreget næring: jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk, jakt og viltstell, 8 % av arbeidsplassene, 6,5 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
Analysen beskriver hva som henger sammen, ikke hva som er årsak. To tall kan følge hverandre fordi begge påvirkes av noe tredje, som størrelse, beliggenhet eller næringsliv. Tallene er fra siste år som finnes for hver kilde, så årene kan være forskjellige. Rangkorrelasjonen går fra −1 til 1; tall nær 1 betyr at kommunene ligger i omtrent samme rekkefølge på begge målene.
Hva forklarer plasseringen?
- 1. Vindafjord 94,2 % 17 % over medianen for kommunene.
- 2. Hole 94,2 % 17 % over medianen for kommunene.
- 3. Suldal 92,3 % Liten kommune (3 891 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 15 % over medianen for kommunene.
- 267. Kåfjord 61,9 % Liten kommune (1 939 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 23 % under medianen for kommunene.
- 268. Flakstad 60,8 % Liten kommune (1 235 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 24 % under medianen for kommunene.
- 269. Vega 60,5 % Liten kommune (1 202 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 25 % under medianen for kommunene.
| # | Kommune | andel som fullfører videregående |
|---|---|---|
| 1 | Vindafjord | 94,2 % |
| 2 | Hole | 94,2 % |
| 3 | Suldalliten kommune | 92,3 % |
| 4 | Frogn | 92,2 % |
| 5 | Røros | 91,4 % |
| 6 | Giske | 90,8 % |
| 7 | Bærum | 89,6 % |
| 8 | Luster | 89,2 % |
| 9 | Aukraliten kommune | 89,1 % |
| 10 | Heim | 89,0 % |
| 11 | Sør-Fronliten kommune | 88,8 % |
| 12 | Vanylvenliten kommune | 88,8 % |
| 13 | Randaberg | 88,7 % |
| 14 | Surnadal | 88,4 % |
| 15 | Hurdalliten kommune | 88,1 % |
| 16 | Bjerkreimliten kommune | 87,9 % |
| 17 | Gausdal | 87,8 % |
| 18 | Hustadvika | 87,6 % |
| 19 | Midtre Gauldal | 87,5 % |
| 20 | Ullensvang | 87,4 % |
| 21 | Årdal | 87,4 % |
| 22 | Tysvær | 87,1 % |
| 23 | Seljordliten kommune | 87,0 % |
| 24 | Bamble | 86,5 % |
| 25 | Lørenskog | 86,5 % |
| 26 | Haram | 86,4 % |
| 27 | Enebakk | 86,4 % |
| 28 | Nordre Follo | 86,4 % |
| 29 | Kongsberg | 86,4 % |
| 30 | Elverum | 86,3 % |
| 31 | Nesodden | 86,3 % |
| 32 | Stryn | 86,2 % |
| 33 | Vågåliten kommune | 86,1 % |
| 34 | Sola | 86,1 % |
| 35 | Sogndal | 86,0 % |
| 36 | Hjelmelandliten kommune | 86,0 % |
| 37 | Hareid | 85,8 % |
| 38 | Saudaliten kommune | 85,8 % |
| 39 | Lillesand | 85,8 % |
| 40 | Asker | 85,5 % |
| 41 | Lier | 85,4 % |
| 42 | Salangenliten kommune | 85,4 % |
| 43 | Kvinesdal | 85,3 % |
| 44 | Ålesund | 85,2 % |
| 45 | Fjordliten kommune | 85,1 % |
| 46 | Nittedal | 85,0 % |
| 47 | Midt-Telemark | 85,0 % |
| 48 | Oslo | 84,9 % |
| 49 | Sunnfjord | 84,8 % |
| 50 | Lillestrøm | 84,8 % |
Ikke tilgjengelig for 88 kommuner (skjult av kilden, for små tall eller ikke målt): Aremark, Askvoll, Aurland, Beiarn, Berlevåg, Bindal, Bokn, Bygland, Bykle, Båtsfjord, Dyrøy, Dønna …