Mandals AS
Score · regnskapsår 2025
76av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 93 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 58 av 775 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 168 av 2 392 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 67 og soliditet 97 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Mandals AS ligger 25 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 775 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,8 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 79,2 % (median 37,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 268 MNOK | 164 MNOK |
| Driftsmargin | 9,8 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | 9,7 % | 4,4 % |
| Totalrentabilitet | 11,7 % | 9,6 % |
| Egenkapitalandel | 79,2 % | 37,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,26 | 1,56 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,97 | 1,51 |
| Omsetningsvekst | 21,4 % | 6,9 % |
| Omsetning per ansatt | 2,85 MNOK | 2,67 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 76 gjør Mandals AS det bedre enn 93 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (775 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Mandals AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Mandals AS har score 76 for 2025, rang 168 av 2 392 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 97 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 79,2 % mot median 37,9 %. Likviditet: persentil 89 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,97 mot median 1,51.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Mandals AS hadde en driftsmargin på 9,8 % og en egenkapitalandel på 79,2 % i 2025, og er nr. 168 av 2 392 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −0,4 % til 9,8 % og omsetningen økte med 21 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 202 MNOK og 244 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 202 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 213 MNOK |
| P/B | 1,0 | 244 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 9,8 % (median 4,6 %); Egenkapitalandel 79,2 % (median 37,9 %); Likviditetsgrad 1 2,97 (median 1,51).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 15,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 67 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 97 | vekt 25 % |
| Likviditet | 89 | vekt 15 % |
| Vekst | 78 | vekt 15 % |
| Konsistens | 40 | vekt 15 % |
Varighet: 67 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Mandals AS?
Driftsmarginen var 9,8 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,7 %.
Hvor solid er Mandals AS?
Egenkapitalandelen var 79,2 % i 2025 (median 37,9 %). Gjeldsgraden var 0,26 (median 1,56).
Hvordan er likviditeten i Mandals AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,97 i 2025 (median 1,51).
Hvordan står Mandals AS i Industri?
Mandals AS er nr. 168 av 2 392 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 58 av 775. Omsetningen endret seg 21,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 998281636
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (13.960)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 94 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 30. mars 2012 14 år i drift
- Aksjekapital
- 3,54 MNOK
- Forretningsadresse
- Nordre Banegate 26, 4515 MANDAL (LINDESNES)
- Kommune
- Lindesnes rang 6–21 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.mandals.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 1. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 72 | 54 | 76 | |
| Rang | 416 | 1 049 | 168 | |
| Driftsmargin | 6,6 % | −0,4 % | 9,8 % | |
| Totalrentabilitet | 11,3 % | 4,3 % | 11,7 % | |
| Egenkapitalandel | 83,6 % | 82,9 % | 79,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,68 | 3,27 | 2,97 | |
| Omsetningsvekst | – | −21,0 % | 21,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 278,9 MNOK | 220,4 MNOK | 267,5 MNOK |
| Driftsresultat | 18,4 MNOK | −0,8 MNOK | 26,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 16,1 MNOK | 2,0 MNOK | 26,1 MNOK |
| Årsresultat | 12,4 MNOK | 1,9 MNOK | 20,2 MNOK |
| Finanskostnader | 16,0 MNOK | 9,7 MNOK | 9,9 MNOK |
| Sum eiendeler | 283,1 MNOK | 272,8 MNOK | 308,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 171,0 MNOK | 152,1 MNOK | 190,5 MNOK |
| Egenkapital | 236,6 MNOK | 226,2 MNOK | 244,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 43,3 MNOK | 32,9 MNOK | 51,2 MNOK |
| Sum gjeld | 46,5 MNOK | 46,6 MNOK | 64,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 46,5 MNOK | 46,6 MNOK | 64,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 1. november 2026, regnskaps-id 6662302.
Videre
Lignende selskaper
- Røyrås Treindustri AS indeks 76, nr. 165 · sammenlign
- Eide Stein AS indeks 76, nr. 166 · sammenlign
- Bandak AS indeks 76, nr. 169 · sammenlign
- Maskon AS indeks 75, nr. 176 · sammenlign
- Dwellop AS indeks 75, nr. 179 · sammenlign