Montøren AS
Score · regnskapsår 2025
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 46 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 6 919 av 12 873 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 11 093 av 20 339 · Bygg og anlegg
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 23 og soliditet 74 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Montøren AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 12 866 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −4,4 % (median 3,5 %) og egenkapitalandel 58,9 % (median 32,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −4,4 % | 3,5 % |
| Resultatmargin | −7,4 % | 3,0 % |
| Totalrentabilitet | −2,5 % | 7,8 % |
| Egenkapitalandel | 58,9 % | 32,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,70 | 1,43 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,69 | 1,41 |
| Omsetningsvekst | −13,0 % | 6,1 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Montøren AS det bedre enn 46 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (12 873 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Montøren AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Montøren AS har score 48 for 2025, rang 11 093 av 20 339 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 81 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,69 mot median 1,41. Soliditet: persentil 74 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 58,9 % mot median 32,8 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 23 mot sammenlignbare, driftsmargin −4,4 % mot median 3,5 %. Vekst: persentil 26 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −13,0 % mot median 6,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −7,4 % (median 3,0 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −4,4 % (median 3,5 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Montøren AS hadde en driftsmargin på −4,4 % og en egenkapitalandel på 58,9 % i 2025, og er nr. 11 093 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra −1,2 % til −4,4 % og omsetningen falt med 13 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 3 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 3 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −7,4 % (median 3,0 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −4,4 % (median 3,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 23 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 74 | vekt 25 % |
| Likviditet | 81 | vekt 15 % |
| Vekst | 26 | vekt 15 % |
| Konsistens | 45 | vekt 15 % |
Varighet: 58 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Montøren AS?
Driftsmarginen var −4,4 % i 2025, mot en median på 3,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −2,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Montøren AS?
Egenkapitalandelen var 58,9 % i 2025 (median 32,8 %). Gjeldsgraden var 0,70 (median 1,43).
Hvordan er likviditeten i Montøren AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,69 i 2025 (median 1,41).
Hvordan står Montøren AS i Bygg og anlegg?
Montøren AS er nr. 11 093 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 6 919 av 12 873. Omsetningen endret seg −13,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 997929152
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.210)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 1. januar 2012 14 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Manganveien 3, 4629 KRISTIANSAND S
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 16. november 2024
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Paul Arne Løvland Tobiassen
- Styrets leder
- Paul Arne Løvland Tobiassen
- Varamedlem
- Kristin Løvland Tobiassen
- Regnskapsfører
- View Group AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 73 | 53 | 48 | |
| Rang | 2 910 | 8 569 | 11 093 | |
| Driftsmargin | 13,8 % | −1,2 % | −4,4 % | |
| Totalrentabilitet | 10,0 % | −0,5 % | −2,5 % | |
| Egenkapitalandel | 60,9 % | 65,3 % | 58,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,04 | 2,56 | 2,69 | |
| Omsetningsvekst | – | −14,6 % | −13,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4,9 MNOK | 4,2 MNOK | 3,7 MNOK |
| Driftsresultat | 0,7 MNOK | −0,1 MNOK | −0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,6 MNOK | −0,2 MNOK | −0,3 MNOK |
| Årsresultat | 0,4 MNOK | −0,2 MNOK | −0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 7,1 MNOK | 5,9 MNOK | 5,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,3 MNOK | 1,4 MNOK | 1,0 MNOK |
| Egenkapital | 4,3 MNOK | 3,8 MNOK | 3,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,3 MNOK | 3,8 MNOK | 3,4 MNOK |
| Sum gjeld | 2,8 MNOK | 2,0 MNOK | 2,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,1 MNOK | 0,6 MNOK | 0,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 6590443.
Videre
Lignende selskaper
- Solvig Entreprenør AS indeks 48, nr. 11 090 · sammenlign
- Fliskunstnerne AS indeks 48, nr. 11 094 · sammenlign
- Mvv Ventilasjon AS indeks 48, nr. 11 095 · sammenlign
- BRØDR. Kittelsen Rørleggerbedrift AS indeks 48, nr. 11 096 · sammenlign
- Vestnes Bygg AS indeks 48, nr. 11 097 · sammenlign