Maarud AS
Score · regnskapsår 2025
47av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 176 av 313 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 693 av 2 930 · Industri
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 34 og soliditet 76 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Maarud AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 313 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025: driftsmargin 4,1 % (median 6,2 %) og egenkapitalandel 53,9 % (median 33,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 078 MNOK | 1 143 MNOK |
| Driftsmargin | 4,1 % | 6,2 % |
| Resultatmargin | 3,8 % | 6,5 % |
| Totalrentabilitet | 6,6 % | 11,4 % |
| Egenkapitalandel | 53,9 % | 33,2 % |
| Gjeldsgrad | 0,85 | 1,99 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,96 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | −1,2 % | 7,2 % |
| Omsetning per ansatt | 4,08 MNOK | 6,01 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 47 gjør Maarud AS det bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (313 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Maarud AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Maarud AS har score 47 for 2025, rang 1 693 av 2 930 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 76 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 53,9 % mot median 33,2 %. Konsistens: persentil 71 mot sammenlignbare.
Svakest: Likviditet: persentil 21 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,96 mot median 1,31. Vekst: persentil 24 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −1,2 % mot median 7,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,96 (median 1,31).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Maarud AS hadde en driftsmargin på 4,1 % og en egenkapitalandel på 53,9 % i 2025, og er nr. 1 693 av 2 930 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 8,6 % til 4,1 % og egenkapitalandelen falt fra 60,0 % til 53,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 226 MNOK og 365 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 226 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 350 MNOK |
| P/B | 1,0 | 365 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,96 (median 1,31).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,0 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 34 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 76 | vekt 25 % |
| Likviditet | 21 | vekt 15 % |
| Vekst | 24 | vekt 15 % |
| Konsistens | 71 | vekt 15 % |
Varighet: 57 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Maarud AS?
Driftsmarginen var 4,1 % i 2025, mot en median på 6,2 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,6 %.
Hvor solid er Maarud AS?
Egenkapitalandelen var 53,9 % i 2025 (median 33,2 %). Gjeldsgraden var 0,85 (median 1,99).
Hvordan er likviditeten i Maarud AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,96 i 2025 (median 1,31). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Maarud AS i Industri?
Maarud AS er nr. 1 693 av 2 930 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 176 av 313. Omsetningen endret seg −1,2 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 992873108
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (10.310)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 264 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 2. juli 2008 18 år i drift
- Aksjekapital
- 2,51 MNOK
- Forretningsadresse
- Maarudvegen 130, 2114 DISENÅ (SØR-ODAL)
- Kommune
- Sør-Odal rang 20–30 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.maarud.no
- LEI
- 63670004OD4C205DBK23 fornyes 29. november 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Intersnack International B.V. (Nederland)
- Øverste morselskap
- Intersnack Group GmbH & Co. KG (Tyskland)
Utenlandsk eid ifølge GLEIF.
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 56 | 68 | 47 | |
| Rang | 1 151 | 520 | 1 693 | |
| Driftsmargin | 7,2 % | 8,6 % | 4,1 % | |
| Totalrentabilitet | 12,4 % | 17,4 % | 6,6 % | |
| Egenkapitalandel | 44,4 % | 60,0 % | 53,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,86 | 1,11 | 0,96 | |
| Omsetningsvekst | – | 7,6 % | −1,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 014,1 MNOK | 1 090,8 MNOK | 1 077,9 MNOK |
| Driftsresultat | 73,1 MNOK | 94,2 MNOK | 44,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 67,5 MNOK | 91,6 MNOK | 40,6 MNOK |
| Årsresultat | 52,4 MNOK | 71,4 MNOK | 22,6 MNOK |
| Finanskostnader | 8,4 MNOK | 7,4 MNOK | 3,8 MNOK |
| Sum eiendeler | 609,8 MNOK | 570,5 MNOK | 676,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 267,8 MNOK | 221,4 MNOK | 268,9 MNOK |
| Egenkapital | 270,8 MNOK | 342,2 MNOK | 364,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 246,6 MNOK | 318,0 MNOK | 340,6 MNOK |
| Sum gjeld | 339,0 MNOK | 228,4 MNOK | 311,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 310,2 MNOK | 199,7 MNOK | 278,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 7141785.
Videre
Lignende selskaper
- Hansa Borg AS indeks 47, nr. 1 681 · sammenlign
- 7 Steel Nordic Manufacturing AS indeks 47, nr. 1 683 · sammenlign
- Glencore Nikkelverk AS indeks 47, nr. 1 691 · sammenlign
- K A Rasmussen AS indeks 46, nr. 1 700 · sammenlign
- ORKLA HOME & Personal Care AS indeks 46, nr. 1 701 · sammenlign