Peisteknikk AS
Score · regnskapsår 2025
46av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 42 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 7 511 av 12 867 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 12 065 av 20 337 · Bygg og anlegg
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 18 og soliditet 75 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Peisteknikk AS ligger 4 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 12 860 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −7,0 % (median 3,5 %) og egenkapitalandel 59,8 % (median 32,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −7,0 % | 3,5 % |
| Resultatmargin | −6,4 % | 3,0 % |
| Totalrentabilitet | −7,5 % | 7,8 % |
| Egenkapitalandel | 59,8 % | 32,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,67 | 1,43 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,46 | 1,41 |
| Omsetningsvekst | −28,5 % | 6,0 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 46 gjør Peisteknikk AS det bedre enn 42 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (12 867 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Peisteknikk AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Peisteknikk AS har score 46 for 2025, rang 12 065 av 20 337 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 78 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,46 mot median 1,41. Soliditet: persentil 75 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 59,8 % mot median 32,8 %.
Svakest: Vekst: persentil 12 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −28,5 % mot median 6,0 %. Lønnsomhet: persentil 18 mot sammenlignbare, driftsmargin −7,0 % mot median 3,5 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −6,4 % (median 3,0 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −7,0 % (median 3,5 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Peisteknikk AS hadde en driftsmargin på −7,0 % og en egenkapitalandel på 59,8 % i 2025, og er nr. 12 065 av 20 337 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 11,2 % til −7,0 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 5 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 16,9 | 4 MNOK |
| EV/EBIT | 12,7 | 5 MNOK |
| P/B | 1,6 | 2 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −6,4 % (median 3,0 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −7,0 % (median 3,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 18 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 75 | vekt 25 % |
| Likviditet | 78 | vekt 15 % |
| Vekst | 12 | vekt 15 % |
| Konsistens | 53 | vekt 15 % |
Varighet: 66 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Peisteknikk AS?
Driftsmarginen var −7,0 % i 2025, mot en median på 3,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −7,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Peisteknikk AS?
Egenkapitalandelen var 59,8 % i 2025 (median 32,8 %). Gjeldsgraden var 0,67 (median 1,43).
Hvordan er likviditeten i Peisteknikk AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,46 i 2025 (median 1,41).
Hvordan står Peisteknikk AS i Bygg og anlegg?
Peisteknikk AS er nr. 12 065 av 20 337 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 7 511 av 12 867. Omsetningen endret seg −28,5 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 990852197
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.222)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 30. januar 2007 19 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Hålandsvegen 24, 4344 BRYNE (TIME)
- Kommune
- Time rang 2 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 13. september 2025
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.peisteknikk.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 45,0 %
- Fordeling
- selskaper 12 % · privatpersoner 88 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Murmester Heskje AS · 12,5 %
- 2 privatpersoner · 87,5 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (3 nye og 4 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Murmester Heskje AS
Utgått (selskaper): Murmester Heskje AS, WALDELAND & Varhaug AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 79 | 72 | 46 | |
| Rang | 1 872 | 2 268 | 12 065 | |
| Driftsmargin | 22,9 % | 11,2 % | −7,0 % | |
| Totalrentabilitet | 48,8 % | 20,5 % | −7,5 % | |
| Egenkapitalandel | 53,6 % | 71,0 % | 59,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,08 | 3,42 | 2,46 | |
| Omsetningsvekst | – | −19,7 % | −28,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7,1 MNOK | 5,7 MNOK | 4,1 MNOK |
| Driftsresultat | 1,6 MNOK | 0,6 MNOK | −0,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,6 MNOK | 0,7 MNOK | −0,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,4 MNOK | 0,2 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 1,3 MNOK | 0,5 MNOK | −0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,4 MNOK | 3,3 MNOK | 3,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,3 MNOK | 3,2 MNOK | 3,4 MNOK |
| Egenkapital | 1,8 MNOK | 2,3 MNOK | 2,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,7 MNOK | 2,2 MNOK | 2,0 MNOK |
| Sum gjeld | 1,6 MNOK | 0,9 MNOK | 1,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,6 MNOK | 0,9 MNOK | 1,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 6866254.
Videre
Lignende selskaper
- Byggmester Espeland AS indeks 46, nr. 12 063 · sammenlign
- Kjernsbekk AS indeks 46, nr. 12 064 · sammenlign
- TS BYGG & Membran AS indeks 46, nr. 12 067 · sammenlign
- Kreativmaler AS indeks 46, nr. 12 069 · sammenlign
- Vetle Bjørtuft AS indeks 46, nr. 12 072 · sammenlign