Averlund AS
Score · regnskapsår 2023
60av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 65 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 2 387 av 6 803 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 7 293 av 21 088 · Handel
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 83 og soliditet 35 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Averlund AS ligger 10 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 6 803 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023: driftsmargin 12,3 % (median 3,2 %) og egenkapitalandel 26,2 % (median 36,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 11 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 12,3 % | 3,2 % |
| Resultatmargin | 28,6 % | 2,9 % |
| Totalrentabilitet | 20,7 % | 9,3 % |
| Egenkapitalandel | 26,2 % | 36,1 % |
| Gjeldsgrad | 2,82 | 1,55 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,28 | 1,71 |
| Omsetningsvekst | – | 4,2 % |
| Omsetning per ansatt | 2,17 MNOK | 2,03 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 60 gjør Averlund AS det bedre enn 65 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (6 803 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Averlund AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Averlund AS hadde en driftsmargin på 12,3 % og en egenkapitalandel på 26,2 % i 2023, og er nr. 7 293 av 21 088 rangerte selskaper i Handel.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 28 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 28 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 9 MNOK |
| P/B | 1,0 | 4 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,4 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 83 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 35 | vekt 25 % |
| Likviditet | 68 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 48 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Averlund AS?
Driftsmarginen var 12,3 % i 2023, mot en median på 3,2 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 20,7 %.
Hvor solid er Averlund AS?
Egenkapitalandelen var 26,2 % i 2023 (median 36,1 %). Gjeldsgraden var 2,82 (median 1,55).
Hvordan er likviditeten i Averlund AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,28 i 2023 (median 1,71).
Hvordan står Averlund AS i Handel?
Averlund AS er nr. 7 293 av 21 088 rangerte selskaper i Handel for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 2 387 av 6 803.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 989132601
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (46.490)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 5 registrert 10. februar 2025
- Stiftet
- 16. desember 2005 20 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Heiveien 882, 4985 VEGÅRSHEI
- Kommune
- Vegårshei rang 10–21 av 39 i KOSTRA-gruppe 4
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.brownells.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Olav Aas
- Styrets leder
- Olav Aas
- Revisor
- Agder-Team Revisjon AS
- Regnskapsfører
- Exacta AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 60 | 55 | 44 | |
| Rang | 7 293 | 9 258 | 14 291 | |
| Driftsmargin | 12,3 % | 16,0 % | 3,9 % | |
| Totalrentabilitet | 20,7 % | 24,8 % | 7,2 % | |
| Egenkapitalandel | 26,2 % | 24,8 % | 28,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,28 | 1,94 | 1,22 | |
| Omsetningsvekst | – | −6,2 % | 8,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 10,8 MNOK | 10,2 MNOK | 11,0 MNOK |
| Driftsresultat | 1,3 MNOK | 1,6 MNOK | 0,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,1 MNOK | 3,7 MNOK | 0,3 MNOK |
| Årsresultat | 2,8 MNOK | 3,4 MNOK | 0,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,4 MNOK | 0,6 MNOK | 0,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 16,9 MNOK | 17,4 MNOK | 13,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 14,0 MNOK | 13,5 MNOK | 4,9 MNOK |
| Egenkapital | 4,4 MNOK | 4,3 MNOK | 3,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,3 MNOK | 4,2 MNOK | 3,8 MNOK |
| Sum gjeld | 12,5 MNOK | 13,0 MNOK | 9,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 6,1 MNOK | 6,9 MNOK | 4,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 5075181.
Videre
Lignende selskaper
- Norsk Autosenter AS indeks 60, nr. 7 289 · sammenlign
- Brunæs Gjenvinning AS indeks 60, nr. 7 290 · sammenlign
- Carzone AS indeks 60, nr. 7 291 · sammenlign
- Byggtorget Rognan AS indeks 60, nr. 7 292 · sammenlign
- Kaffe Compagniet AS indeks 60, nr. 7 294 · sammenlign