Øyvar AS
Score · regnskapsår 2025
46av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 43 av 67 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 98 av 160 · Vann, avløp og renovasjon
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 74 og soliditet 13 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Øyvar AS ligger 5 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 67 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 20,1 % (median 3,7 %) og egenkapitalandel 8,1 % (median 24,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 306 MNOK | 142 MNOK |
| Driftsmargin | 20,1 % | 3,7 % |
| Resultatmargin | 2,4 % | 2,4 % |
| Totalrentabilitet | 5,0 % | 4,9 % |
| Egenkapitalandel | 8,1 % | 24,8 % |
| Gjeldsgrad | 11,36 | 3,00 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,18 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | 6,7 % | 6,1 % |
| Omsetning per ansatt | 4,64 MNOK | 2,67 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 46 gjør Øyvar AS det bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (67 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Øyvar AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Øyvar AS har score 46 for 2025, rang 98 av 160 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 74 mot sammenlignbare, driftsmargin 20,1 % mot median 3,7 %.
Svakest: Soliditet: persentil 13 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 8,1 % mot median 24,8 %. Likviditet: persentil 38 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,18 mot median 1,31.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 8,1 % (median 24,8 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Øyvar AS hadde en driftsmargin på 20,1 % og en egenkapitalandel på 8,1 % i 2025, og er nr. 98 av 160 rangerte selskaper i Vann, avløp og renovasjon.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 71 MNOK og 103 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 71 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | gjeld over verdi |
| P/B | 1,0 | 103 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 8,1 % (median 24,8 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,1 %. Basert på de 4 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 74 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 13 | vekt 25 % |
| Likviditet | 38 | vekt 15 % |
| Vekst | 55 | vekt 15 % |
| Konsistens | 43 | vekt 15 % |
Varighet: 43 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Øyvar AS?
Driftsmarginen var 20,1 % i 2025, mot en median på 3,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,0 %.
Hvor solid er Øyvar AS?
Egenkapitalandelen var 8,1 % i 2025 (median 24,8 %). Gjeldsgraden var 11,36 (median 3,00).
Hvordan er likviditeten i Øyvar AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,18 i 2025 (median 1,31).
Hvordan står Øyvar AS i Vann, avløp og renovasjon?
Øyvar AS er nr. 98 av 160 rangerte selskaper i Vann, avløp og renovasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 43 av 67. Omsetningen endret seg 6,7 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 985345899
- Org.form
- AS
- Sektor
- Vann, avløp og renovasjon (37.000)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 66 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 20. januar 2003 23 år i drift
- Aksjekapital
- 10,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Lonavegen 20, 5353 STRAUME (ØYGARDEN)
- Kommune
- Øygarden rang 1–6 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.oyvar.no
- LEI
- 549300LCFNHZDZZGRX22 fornyes 14. januar 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 38 | 45 | 46 | |
| Rang | 107 | 98 | 98 | |
| Driftsmargin | 17,1 % | 18,5 % | 20,1 % | |
| Totalrentabilitet | 3,9 % | 4,3 % | 5,0 % | |
| Egenkapitalandel | 7,8 % | 7,8 % | 8,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,61 | 1,71 | 1,18 | |
| Omsetningsvekst | – | 6,5 % | 6,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 269,5 MNOK | 287,0 MNOK | 306,3 MNOK |
| Driftsresultat | 46,2 MNOK | 53,0 MNOK | 61,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,9 MNOK | −1,4 MNOK | 7,3 MNOK |
| Årsresultat | 0,9 MNOK | −1,5 MNOK | 7,1 MNOK |
| Finanskostnader | 49,3 MNOK | 57,1 MNOK | 56,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 1 272,8 MNOK | 1 283,9 MNOK | 1 276,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 106,3 MNOK | 90,3 MNOK | 58,6 MNOK |
| Egenkapital | 99,6 MNOK | 99,6 MNOK | 103,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 48,9 MNOK | 48,8 MNOK | 52,6 MNOK |
| Sum gjeld | 1 173,2 MNOK | 1 184,3 MNOK | 1 173,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 66,0 MNOK | 52,9 MNOK | 49,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 7105573.
Videre
Lignende selskaper
- Hydrovolt AS indeks 47, nr. 93 · sammenlign
- AS INDUS KJEMISK TEKNISK FABRIKK indeks 47, nr. 94 · sammenlign
- Isak D Westgaard AS indeks 46, nr. 96 · sammenlign
- Ngir Drift AS indeks 46, nr. 97 · sammenlign
- Rogaland Gjenvinning AS indeks 45, nr. 102 · sammenlign