Chrisma AS
Score · regnskapsår 2024
44av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 39 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 275 av 451 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 224 av 1 994 · Sjømat
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 7 og soliditet 74 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Chrisma AS ligger 7 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 451 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin −16,0 % (median 11,6 %) og egenkapitalandel 54,7 % (median 34,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 68 MNOK | 110 MNOK |
| Driftsmargin | −16,0 % | 11,6 % |
| Resultatmargin | −16,1 % | 7,3 % |
| Totalrentabilitet | −5,3 % | 8,6 % |
| Egenkapitalandel | 54,7 % | 34,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,83 | 1,78 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,29 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 1,1 % | 6,9 % |
| Omsetning per ansatt | 11,26 MNOK | 5,17 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 44 gjør Chrisma AS det bedre enn 39 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (451 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Chrisma AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Chrisma AS hadde en driftsmargin på −16,0 % og en egenkapitalandel på 54,7 % i 2024, og er nr. 1 224 av 1 994 rangerte selskaper i Sjømat.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra −23,1 % til −16,0 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 78 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 78 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −16,1 % (median 7,3 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −16,0 % (median 11,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,1 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,5 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 7 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 74 | vekt 25 % |
| Likviditet | 66 | vekt 15 % |
| Vekst | 39 | vekt 15 % |
| Konsistens | 50 | vekt 15 % |
Varighet: 49 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Chrisma AS?
Driftsmarginen var −16,0 % i 2024, mot en median på 11,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −5,3 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Chrisma AS?
Egenkapitalandelen var 54,7 % i 2024 (median 34,9 %). Gjeldsgraden var 0,83 (median 1,78).
Hvordan er likviditeten i Chrisma AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,29 i 2024 (median 1,73).
Hvordan står Chrisma AS i Sjømat?
Chrisma AS er nr. 1 224 av 1 994 rangerte selskaper i Sjømat for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 275 av 451. Omsetningen endret seg 1,1 % fra året før.
Konsernregnskap · 2023
44 av 100
Rang 70 av 115 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Sjømat. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 68 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- −16 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- −17 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 178 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 87 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2024) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | −23,3 % | – |
| Totalrentabilitet | −7,1 % | – |
| Egenkapitalandel | 48,7 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 2,44 | – |
| Omsetningsvekst | – | – |
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2023 (åpne data, NLOD 2.0).
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 984965354
- Org.form
- AS
- Sektor
- Sjømat (03.110)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 6 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 19. juni 2002 24 år i drift
- Aksjekapital
- 5,11 MNOK
- Forretningsadresse
- Tromsøysundvegen 16, 9020 TROMSDALEN (TROMSØ)
- Kommune
- Tromsø rang 9 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 98450006A689WF2EFD90 fornyes 2. oktober 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 53 | 44 | 41 | |
| Rang | 893 | 1 224 | 1 521 | |
| Driftsmargin | −23,1 % | −16,0 % | 16,7 % | |
| Totalrentabilitet | −7,3 % | −5,3 % | 12,1 % | |
| Egenkapitalandel | 52,3 % | 54,7 % | 20,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,44 | 2,29 | 0,71 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,1 % | 73,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 66,8 MNOK | 67,5 MNOK | 117,5 MNOK |
| Driftsresultat | −15,5 MNOK | −10,8 MNOK | 19,6 MNOK |
| Resultat før skatt | −15,3 MNOK | −10,9 MNOK | 24,9 MNOK |
| Årsresultat | −12,1 MNOK | −8,6 MNOK | 20,8 MNOK |
| Finanskostnader | 3,3 MNOK | 3,3 MNOK | 5,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 164,7 MNOK | 142,0 MNOK | 247,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 55,2 MNOK | 37,9 MNOK | 17,8 MNOK |
| Egenkapital | 86,2 MNOK | 77,6 MNOK | 51,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 84,9 MNOK | 76,4 MNOK | 50,5 MNOK |
| Sum gjeld | 78,5 MNOK | 64,4 MNOK | 196,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 22,7 MNOK | 16,5 MNOK | 25,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 6235829.
Videre
Lignende selskaper
- Sigurd Folland AS indeks 44, nr. 1 215 · sammenlign
- Salten Salmon AS indeks 44, nr. 1 226 · sammenlign
- Ocean Venture AS indeks 44, nr. 1 227 · sammenlign
- Neptun Salmo AS indeks 44, nr. 1 228 · sammenlign
- Abs AS indeks 44, nr. 1 229 · sammenlign