RS Components AS
Score · regnskapsår 2023
32av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 24 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 2 495 av 3 281 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 15 847 av 21 088 · Handel
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 58 og soliditet 9 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
RS Components AS ligger 18 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 3 281 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023: driftsmargin 5,0 % (median 2,9 %) og egenkapitalandel 8,8 % (median 29,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 272 MNOK | 91 MNOK |
| Driftsmargin | 5,0 % | 2,9 % |
| Resultatmargin | 5,0 % | 2,7 % |
| Totalrentabilitet | 10,6 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 8,8 % | 29,5 % |
| Gjeldsgrad | 10,39 | 2,32 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,09 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | – | 5,2 % |
| Omsetning per ansatt | 22,63 MNOK | 4,75 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 32 gjør RS Components AS det bedre enn 24 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 281 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- RS Components AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
RS Components AS hadde en driftsmargin på 5,0 % og en egenkapitalandel på 8,8 % i 2023, og er nr. 15 847 av 21 088 rangerte selskaper i Handel.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 12 MNOK og 110 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 106 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 110 MNOK |
| P/B | 1,0 | 12 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 8,8 % (median 29,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,5 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 58 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 9 | vekt 25 % |
| Likviditet | 21 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | – | mangler data, ikke med |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 70 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er RS Components AS?
Driftsmarginen var 5,0 % i 2023, mot en median på 2,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 10,6 %.
Hvor solid er RS Components AS?
Egenkapitalandelen var 8,8 % i 2023 (median 29,5 %). Gjeldsgraden var 10,39 (median 2,32).
Hvordan er likviditeten i RS Components AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,09 i 2023 (median 1,39).
Hvordan står RS Components AS i Handel?
RS Components AS er nr. 15 847 av 21 088 rangerte selskaper i Handel for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 2 495 av 3 281.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 2. mars 2021 | Politiets fellestjenester | Rammeavtale for kjøp av diverse komponenter og forbruksmateriell | 20,0 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 982942837
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (46.900)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 12 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 22. januar 2001 25 år i drift
- Aksjekapital
- 3,15 MNOK
- Forretningsadresse
- Kristian Augusts gate 13, 0164 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.rsonline.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 32 | 39 | 45 | |
| Rang | 15 847 | 15 620 | 13 799 | |
| Driftsmargin | 5,0 % | 5,0 % | 5,0 % | |
| Totalrentabilitet | 10,6 % | 10,3 % | 13,3 % | |
| Egenkapitalandel | 8,8 % | 7,5 % | 10,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,09 | 1,07 | 0,98 | |
| Omsetningsvekst | – | 15,8 % | 25,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 271,6 MNOK | 314,6 MNOK | 395,5 MNOK |
| Driftsresultat | 13,7 MNOK | 15,6 MNOK | 19,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 13,6 MNOK | 15,7 MNOK | 22,6 MNOK |
| Årsresultat | 10,6 MNOK | 12,0 MNOK | 17,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,6 MNOK | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 134,3 MNOK | 152,1 MNOK | 171,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 133,2 MNOK | 151,3 MNOK | 150,5 MNOK |
| Egenkapital | 11,8 MNOK | 11,4 MNOK | 18,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | 7,0 MNOK | 14,4 MNOK |
| Sum gjeld | 122,5 MNOK | 140,8 MNOK | 152,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 121,9 MNOK | 140,8 MNOK | 152,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 4552849.
Videre
Lignende selskaper
- Catic Mat AS indeks 32, nr. 15 836 · sammenlign
- Karaca AS indeks 32, nr. 15 842 · sammenlign
- Villa Import AS indeks 32, nr. 15 849 · sammenlign
- Haugaland Caravan AS indeks 32, nr. 15 852 · sammenlign
- Grand Auto AS indeks 32, nr. 15 853 · sammenlign