Lyse AS
Score · regnskapsår 2025
28av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 8 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 122 av 132 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 012 av 2 301 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 10 og soliditet 14 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Lyse AS ligger 23 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 132 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025: driftsmargin −69,2 % (median 6,9 %) og egenkapitalandel 8,8 % (median 28,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 505 MNOK | 953 MNOK |
| Driftsmargin | −69,2 % | 6,9 % |
| Resultatmargin | 116,2 % | 7,8 % |
| Totalrentabilitet | 3,9 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 8,8 % | 28,2 % |
| Gjeldsgrad | 10,35 | 2,51 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,93 | 1,05 |
| Omsetningsvekst | 23,3 % | 7,5 % |
| Omsetning per ansatt | 2,35 MNOK | 5,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 28 gjør Lyse AS det bedre enn 8 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (132 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Lyse AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Lyse AS har score 28 for 2025, rang 2 012 av 2 301 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 83 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 23,3 % mot median 7,5 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 10 mot sammenlignbare, driftsmargin −69,2 % mot median 6,9 %. Soliditet: persentil 14 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 8,8 % mot median 28,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 8,8 % (median 28,2 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,93 (median 1,05).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −69,2 % (median 6,9 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Lyse AS hadde en driftsmargin på −69,2 % og en egenkapitalandel på 8,8 % i 2025, og er nr. 2 012 av 2 301 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −82,0 % til −69,2 % og omsetningen økte med 23 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 053 MNOK og 4 564 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 4 564 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 4 053 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 8,8 % (median 28,2 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,93 (median 1,05).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −69,2 % (median 6,9 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 23,3 % (median 7,5 %); Likviditetsgrad 1 0,93 (median 1,05).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,0 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 10 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 14 | vekt 25 % |
| Likviditet | 31 | vekt 15 % |
| Vekst | 83 | vekt 15 % |
| Konsistens | 27 | vekt 15 % |
Varighet: 23 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Lyse AS?
Driftsmarginen var −69,2 % i 2025, mot en median på 6,9 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,9 %.
Hvor solid er Lyse AS?
Egenkapitalandelen var 8,8 % i 2025 (median 28,2 %). Gjeldsgraden var 10,35 (median 2,51).
Hvordan er likviditeten i Lyse AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,93 i 2025 (median 1,05). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Lyse AS i Informasjon og kommunikasjon?
Lyse AS er nr. 2 012 av 2 301 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 122 av 132. Omsetningen endret seg 23,3 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 980001482
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (61.100)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 215 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 17. juni 1998 28 år i drift
- Aksjekapital
- 1 008,98 MNOK
- Forretningsadresse
- Breiflåtveien 18, 4017 STAVANGER
- Kommune
- Stavanger rang 5 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.lysekonsern.no
- LEI
- 5967007LIEEXZXHC1K17 fornyes 5. november 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 23 | 18 | 28 | |
| Rang | 1 977 | 2 183 | 2 012 | |
| Driftsmargin | −47,8 % | −82,0 % | −69,2 % | |
| Totalrentabilitet | 2,8 % | 4,1 % | 3,9 % | |
| Egenkapitalandel | 14,0 % | 12,0 % | 8,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,89 | 0,78 | 0,93 | |
| Omsetningsvekst | – | −39,4 % | 23,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 675,6 MNOK | 409,5 MNOK | 504,9 MNOK |
| Driftsresultat | −323,2 MNOK | −335,6 MNOK | −349,5 MNOK |
| Resultat før skatt | −6,7 MNOK | 255,7 MNOK | 586,8 MNOK |
| Årsresultat | −7,7 MNOK | 192,3 MNOK | 456,4 MNOK |
| Finanskostnader | 977,2 MNOK | 1 245,8 MNOK | 1 218,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 34 658,2 MNOK | 36 536,3 MNOK | 45 997,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 10 123,9 MNOK | 9 050,2 MNOK | 16 998,7 MNOK |
| Egenkapital | 4 859,1 MNOK | 4 374,5 MNOK | 4 053,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3 583,5 MNOK | 3 098,9 MNOK | 2 777,7 MNOK |
| Sum gjeld | 29 799,1 MNOK | 32 161,8 MNOK | 41 944,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 11 409,6 MNOK | 11 551,0 MNOK | 18 334,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6733214.
Videre
Lignende selskaper
- Funcom Oslo AS indeks 32, nr. 1 914 · sammenlign
- Norsk Rikskringkasting AS indeks 29, nr. 1 970 · sammenlign
- Globalconnect AS indeks 29, nr. 1 995 · sammenlign
- Telenor Maritime AS indeks 27, nr. 2 021 · sammenlign
- Unifon AS indeks 25, nr. 2 082 · sammenlign