Jærmester AS
Score · regnskapsår 2024
56av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 61 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 680 av 1 723 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 7 671 av 19 404 · Bygg og anlegg
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 51 og soliditet 79 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Jærmester AS ligger 5 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 723 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 5,9 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 45,1 % (median 30,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 88 MNOK | 90 MNOK |
| Driftsmargin | 5,9 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | 5,5 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | 9,8 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandel | 45,1 % | 30,1 % |
| Gjeldsgrad | 1,22 | 2,28 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,28 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | −5,8 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 1,76 MNOK | 2,48 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 56 gjør Jærmester AS det bedre enn 61 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 723 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Jærmester AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Jærmester AS hadde en driftsmargin på 5,9 % og en egenkapitalandel på 45,1 % i 2024, og er nr. 7 671 av 19 404 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2023 til 2024: egenkapitalandelen steg fra 38,4 % til 45,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 26 MNOK og 39 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 37 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 39 MNOK |
| P/B | 1,0 | 26 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,8 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 51 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 79 | vekt 25 % |
| Likviditet | 37 | vekt 15 % |
| Vekst | 31 | vekt 15 % |
| Konsistens | 72 | vekt 15 % |
Varighet: 57 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Jærmester AS?
Driftsmarginen var 5,9 % i 2024, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 9,8 %.
Hvor solid er Jærmester AS?
Egenkapitalandelen var 45,1 % i 2024 (median 30,1 %). Gjeldsgraden var 1,22 (median 2,28).
Hvordan er likviditeten i Jærmester AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,28 i 2024 (median 1,39).
Hvordan står Jærmester AS i Bygg og anlegg?
Jærmester AS er nr. 7 671 av 19 404 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 680 av 1 723. Omsetningen endret seg −5,8 % fra året før.
Konsernregnskap · 2023
47 av 100
Rang 187 av 349 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Bygg og anlegg. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 107 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 6 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 4 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 85 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 23 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2024) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 5,3 % | – |
| Totalrentabilitet | 7,3 % | – |
| Egenkapitalandel | 26,4 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,87 | – |
| Omsetningsvekst | – | – |
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2023 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 979541902
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Bygg og anlegg (41.000)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 50 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 18. desember 1997 28 år i drift
- Aksjekapital
- 1,08 MNOK
- Forretningsadresse
- Opstadvegen 621, 4360 VARHAUG (HÅ)
- Kommune
- Hå rang 10–35 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.jermester.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Per Kristian Skrettingland-Haarr
- Styrets leder
- Rolf Skrettingland
- Styremedlem
- Arild Våland
- Styremedlem
- Rita Skrettingland
- Styremedlem
- Arild Bryne
- Styremedlem
- Marlin Furuløkken
- Revisor
- Forus Revisjon AS
- Regnskapsfører
- Enora AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 59 | 56 | 60 | |
| Rang | 6 841 | 7 671 | 6 132 | |
| Driftsmargin | 6,6 % | 5,9 % | 4,7 % | |
| Totalrentabilitet | 12,8 % | 9,8 % | 8,5 % | |
| Egenkapitalandel | 38,4 % | 45,1 % | 42,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,23 | 1,28 | 1,34 | |
| Omsetningsvekst | – | −5,8 % | 19,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 93,3 MNOK | 87,9 MNOK | 105,3 MNOK |
| Driftsresultat | 6,2 MNOK | 5,2 MNOK | 4,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 6,3 MNOK | 4,8 MNOK | 4,4 MNOK |
| Årsresultat | 4,7 MNOK | 3,7 MNOK | 3,5 MNOK |
| Finanskostnader | 2,2 MNOK | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK |
| Sum eiendeler | 66,2 MNOK | 58,0 MNOK | 63,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 38,5 MNOK | 31,7 MNOK | 38,3 MNOK |
| Egenkapital | 25,4 MNOK | 26,1 MNOK | 26,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 19,7 MNOK | 21,5 MNOK | 22,1 MNOK |
| Sum gjeld | 40,8 MNOK | 31,8 MNOK | 36,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 31,2 MNOK | 24,8 MNOK | 28,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 5881481.
Videre
Lignende selskaper
- Kontakt El-Installasjon AS indeks 56, nr. 7 661 · sammenlign
- Hermansen Maskin AS indeks 56, nr. 7 665 · sammenlign
- Braa og Sørvåg Bygg AS indeks 56, nr. 7 666 · sammenlign
- Hjr Rasmussen Bygg AS indeks 56, nr. 7 693 · sammenlign
- Morgan AS indeks 56, nr. 7 700 · sammenlign