Standal AS
Score · regnskapsår 2025
30av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 18 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 106 av 129 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 335 av 406 · Jordbruk og skogbruk
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 33 og soliditet 36 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Standal AS ligger 22 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 52 blant 129 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 2,6 % (median 6,8 %) og egenkapitalandel 37,1 % (median 44,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 19 MNOK | 18 MNOK |
| Driftsmargin | 2,6 % | 6,8 % |
| Resultatmargin | 1,2 % | 5,8 % |
| Totalrentabilitet | 8,1 % | 11,9 % |
| Egenkapitalandel | 37,1 % | 44,7 % |
| Gjeldsgrad | 1,70 | 1,18 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,64 | 1,56 |
| Omsetningsvekst | −3,9 % | 10,0 % |
| Omsetning per ansatt | 0,56 MNOK | 1,25 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 30 gjør Standal AS det bedre enn 18 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (129 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Standal AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Standal AS har score 30 for 2025, rang 335 av 406 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 48 mot sammenlignbare.
Svakest: Likviditet: persentil 5 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,64 mot median 1,56. Vekst: persentil 20 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −3,9 % mot median 10,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,6 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,64 (median 1,56).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Standal AS hadde en driftsmargin på 2,6 % og en egenkapitalandel på 37,1 % i 2025, og er nr. 335 av 406 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 14,5 % til 2,6 %.
Standal AS klarte seg bedre enn sektoren i 2023, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 6 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 2 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 0 MNOK |
| P/B | 1,0 | 6 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,6 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,64 (median 1,56).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 10,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var 15,5 % i 2023 (sektorens median 5,8 %), og egenkapitalandelen 32,7 %. I de andre årene var driftsmarginen 8,5 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2023, med median driftsmargin 5,8 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 33 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 36 | vekt 25 % |
| Likviditet | 5 | vekt 15 % |
| Vekst | 20 | vekt 15 % |
| Konsistens | 48 | vekt 15 % |
Varighet: 44 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Standal AS?
Driftsmarginen var 2,6 % i 2025, mot en median på 6,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 8,1 %.
Hvor solid er Standal AS?
Egenkapitalandelen var 37,1 % i 2025 (median 44,7 %). Gjeldsgraden var 1,70 (median 1,18).
Hvordan er likviditeten i Standal AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,64 i 2025 (median 1,56). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Standal AS i Jordbruk og skogbruk?
Standal AS er nr. 335 av 406 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 106 av 129. Omsetningen endret seg −3,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 977329426
- Org.form
- AS
- Sektor
- Jordbruk og skogbruk (01.620)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 34 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 20. februar 1997 29 år i drift
- Aksjekapital
- 2,24 MNOK
- Forretningsadresse
- Kirkebyenga 1, 1487 HAKADAL (NITTEDAL)
- Kommune
- Nittedal rang 3–13 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 5493006D4W2JW31NH166 fornyes 13. juni 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke rapportert
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 54 | 47 | 30 | |
| Rang | 161 | 223 | 335 | |
| Driftsmargin | 15,5 % | 14,5 % | 2,6 % | |
| Totalrentabilitet | 84,6 % | 22,7 % | 8,1 % | |
| Egenkapitalandel | 32,7 % | 41,7 % | 37,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,07 | 0,82 | 0,64 | |
| Omsetningsvekst | – | 2,2 % | −3,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 19,4 MNOK | 19,8 MNOK | 19,0 MNOK |
| Driftsresultat | 3,0 MNOK | 2,9 MNOK | 0,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,9 MNOK | 2,8 MNOK | 0,2 MNOK |
| Årsresultat | 2,3 MNOK | 2,2 MNOK | 0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 5,3 MNOK | 0,1 MNOK | 1,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 9,6 MNOK | 12,8 MNOK | 14,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 7,4 MNOK | 2,8 MNOK | 3,1 MNOK |
| Egenkapital | 3,1 MNOK | 5,4 MNOK | 5,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,9 MNOK | 3,1 MNOK | 3,3 MNOK |
| Sum gjeld | 6,5 MNOK | 7,5 MNOK | 9,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,6 MNOK | 3,4 MNOK | 4,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 7035288.
Videre
Lignende selskaper
- Dalaker Gartneri AS indeks 31, nr. 328 · sammenlign
- Egge Gård AS indeks 31, nr. 329 · sammenlign
- Uglem Skogpleie AS indeks 31, nr. 330 · sammenlign
- MAGNE BERGERUD & Sønn AS indeks 31, nr. 332 · sammenlign
- Norske Spirer AS indeks 30, nr. 333 · sammenlign