Ervik Group AS
Score · regnskapsår 2023
61av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 68 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 348 av 1 094 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 652 av 2 045 · Sjømat
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 29 og soliditet 71 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Ervik Group AS ligger 11 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 1 094 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin −50,6 % (median 13,1 %) og egenkapitalandel 60,4 % (median 34,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 10 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −50,6 % | 13,1 % |
| Resultatmargin | 171,8 % | 8,4 % |
| Totalrentabilitet | 7,2 % | 6,9 % |
| Egenkapitalandel | 60,4 % | 34,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,66 | 1,53 |
| Likviditetsgrad 1 | 10,49 | 1,72 |
| Omsetningsvekst | – | 42,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,23 MNOK | 0,63 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 61 gjør Ervik Group AS det bedre enn 68 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 094 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Ervik Group AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Ervik Group AS hadde en driftsmargin på −50,6 % og en egenkapitalandel på 60,4 % i 2023, og er nr. 652 av 2 045 rangerte selskaper i Sjømat.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 173 MNOK og 286 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 173 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 286 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −50,6 % (median 13,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 9,0 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,5 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 29 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 71 | vekt 25 % |
| Likviditet | 94 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 72 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Ervik Group AS?
Driftsmarginen var −50,6 % i 2023, mot en median på 13,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 7,2 %.
Hvor solid er Ervik Group AS?
Egenkapitalandelen var 60,4 % i 2023 (median 34,9 %). Gjeldsgraden var 0,66 (median 1,53).
Hvordan er likviditeten i Ervik Group AS?
Likviditetsgrad 1 var 10,49 i 2023 (median 1,72).
Hvordan står Ervik Group AS i Sjømat?
Ervik Group AS er nr. 652 av 2 045 rangerte selskaper i Sjømat for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 348 av 1 094.
Konsernregnskap · 2025
62 av 100
Rang 20 av 68 konsern i Morning-klasse Store i Sjømat. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 1 033 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 336 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 259 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 1 871 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 589 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2023) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 32,5 % | – |
| Totalrentabilitet | 19,0 % | – |
| Egenkapitalandel | 31,5 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 2,28 | – |
| Omsetningsvekst | 64,1 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 18 (54 av 59), 2024: 14 (64 av 65).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 977084474
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Sjømat (03.110)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 8 registrert 10. juni 2026
- Stiftet
- 27. november 1996 29 år i drift
- Aksjekapital
- 13,92 MNOK
- Forretningsadresse
- Vestkappvegen 1434, 6750 STADLANDET
- Kommune
- Stad rang 4–9 av 18 i KOSTRA-gruppe 2
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 549300YQ1VCS69V5FT17 fornyes 26. februar 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ervik Havfiske Holding AS (Norge)
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 61 | 65 | 72 | |
| Rang | 652 | 410 | 212 | |
| Driftsmargin | −50,6 % | −35,0 % | −41,9 % | |
| Totalrentabilitet | 7,2 % | 5,4 % | 37,4 % | |
| Egenkapitalandel | 60,4 % | 62,5 % | 81,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 10,49 | 3,69 | 25,58 | |
| Omsetningsvekst | – | 27,6 % | 9,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9,9 MNOK | 12,6 MNOK | 13,7 MNOK |
| Driftsresultat | −5,0 MNOK | −4,4 MNOK | −5,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 17,0 MNOK | 12,0 MNOK | 226,7 MNOK |
| Årsresultat | 17,3 MNOK | 13,5 MNOK | 229,1 MNOK |
| Finanskostnader | 17,0 MNOK | 14,1 MNOK | 17,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 474,3 MNOK | 479,6 MNOK | 651,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 183,1 MNOK | 54,3 MNOK | 244,0 MNOK |
| Egenkapital | 286,3 MNOK | 299,7 MNOK | 528,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 200,0 MNOK | 213,5 MNOK | 442,6 MNOK |
| Sum gjeld | 188,0 MNOK | 179,9 MNOK | 122,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 17,4 MNOK | 14,7 MNOK | 9,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 5366189.
Videre
Lignende selskaper
- Risefisk AS indeks 61, nr. 647 · sammenlign
- B&B Fisk AS indeks 61, nr. 648 · sammenlign
- Trellevik Kystfiske AS indeks 61, nr. 649 · sammenlign
- Smaken av Finnmark AS indeks 61, nr. 653 · sammenlign
- Fi-An Coastal Food AS indeks 61, nr. 654 · sammenlign