Olsen Batterier AS
Score · regnskapsår 2025
45av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 39 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 4 540 av 7 418 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 13 858 av 22 949 · Handel
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 37 og soliditet 26 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Olsen Batterier AS ligger 6 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 7 418 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 1,9 % (median 3,4 %) og egenkapitalandel 18,8 % (median 36,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 13 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 1,9 % | 3,4 % |
| Resultatmargin | 0,0 % | 3,0 % |
| Totalrentabilitet | 5,5 % | 10,0 % |
| Egenkapitalandel | 18,8 % | 36,3 % |
| Gjeldsgrad | 4,31 | 1,51 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,46 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 11,7 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 1,93 MNOK | 2,08 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 45 gjør Olsen Batterier AS det bedre enn 39 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (7 418 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Olsen Batterier AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Olsen Batterier AS har score 45 for 2025, rang 13 858 av 22 949 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 70 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,46 mot median 1,73. Vekst: persentil 66 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 11,7 % mot median 5,7 %.
Svakest: Soliditet: persentil 26 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 18,8 % mot median 36,3 %. Lønnsomhet: persentil 37 mot sammenlignbare, driftsmargin 1,9 % mot median 3,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin 0,0 % (median 3,0 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Olsen Batterier AS hadde en driftsmargin på 1,9 % og en egenkapitalandel på 18,8 % i 2025, og er nr. 13 858 av 22 949 rangerte selskaper i Handel.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 7,0 % til 1,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 2 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | 2 MNOK |
| P/B | 1,0 | 1 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin 0,0 % (median 3,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 6,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 37 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 26 | vekt 25 % |
| Likviditet | 70 | vekt 15 % |
| Vekst | 66 | vekt 15 % |
| Konsistens | 47 | vekt 15 % |
Varighet: 48 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Olsen Batterier AS?
Driftsmarginen var 1,9 % i 2025, mot en median på 3,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Olsen Batterier AS?
Egenkapitalandelen var 18,8 % i 2025 (median 36,3 %). Gjeldsgraden var 4,31 (median 1,51).
Hvordan er likviditeten i Olsen Batterier AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,46 i 2025 (median 1,73).
Hvordan står Olsen Batterier AS i Handel?
Olsen Batterier AS er nr. 13 858 av 22 949 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 4 540 av 7 418. Omsetningen endret seg 11,7 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 942682387
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (46.470)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 7 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 16. februar 1987 39 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Blindheim industriveg 2E, 6020 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 39 | 61 | 45 | |
| Rang | 13 878 | 6 641 | 13 858 | |
| Driftsmargin | 3,3 % | 7,0 % | 1,9 % | |
| Totalrentabilitet | 3,0 % | 12,1 % | 5,5 % | |
| Egenkapitalandel | 13,1 % | 19,1 % | 18,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,89 | 3,05 | 2,46 | |
| Omsetningsvekst | – | 31,2 % | 11,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9,2 MNOK | 12,1 MNOK | 13,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,3 MNOK | 0,8 MNOK | 0,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,1 MNOK | 0,6 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,1 MNOK | 0,5 MNOK | 0,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,8 MNOK | 5,1 MNOK | 5,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,6 MNOK | 4,6 MNOK | 4,5 MNOK |
| Egenkapital | 0,5 MNOK | 1,0 MNOK | 0,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,4 MNOK | 0,9 MNOK | 0,8 MNOK |
| Sum gjeld | 3,3 MNOK | 4,1 MNOK | 4,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,9 MNOK | 1,5 MNOK | 1,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 7082897.
Videre
Lignende selskaper
- Gangås Auto AS indeks 45, nr. 13 848 · sammenlign
- Guttelus Nettdrift AS indeks 45, nr. 13 849 · sammenlign
- Christiania Sport AS indeks 45, nr. 13 852 · sammenlign
- Gulskogen Optikk AS indeks 45, nr. 13 856 · sammenlign
- Byggup AS indeks 45, nr. 13 860 · sammenlign