Spirax Sarco AS

Org.nr. 940612810 · Lillestrøm · Stiftet 1986 · 15 ansatte

Score · regnskapsår 2025

58av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 66 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 266 av 3 711 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 7 904 av 22 952 · Handel

Profil

Gepard · Sprinter

Høy lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 92 og soliditet 27 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Spirax Sarco AS ligger 8 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 50 blant 3 711 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 16,9 % (median 3,0 %) og egenkapitalandel 18,5 % (median 30,0 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 28. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter81 MNOK93 MNOK
Driftsmargin 16,9 % 3,0 % 96 %
Resultatmargin 16,8 % 2,8 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 31,1 % 11,6 % 89 %
Egenkapitalandel 18,5 % 30,0 % 28 %
Gjeldsgrad 4,39 2,24 26 %
Likviditetsgrad 1 1,05 1,39 17 %
Omsetningsvekst 20,8 % 6,1 % 80 %
Omsetning per ansatt5,37 MNOK5,08 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 58 gjør Spirax Sarco AS det bedre enn 66 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 711 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Spirax Sarco AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

Spirax Sarco AS har score 58 for 2025, rang 7 904 av 22 952 i sektoren.

Sterkest: Lønnsomhet: persentil 92 mot sammenlignbare, driftsmargin 16,9 % mot median 3,0 %. Vekst: persentil 80 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 20,8 % mot median 6,1 %.

Svakest: Likviditet: persentil 17 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,05 mot median 1,39. Soliditet: persentil 27 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 18,5 % mot median 30,0 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Spirax Sarco AS hadde en driftsmargin på 16,9 % og en egenkapitalandel på 18,5 % i 2025, og er nr. 7 904 av 22 952 rangerte selskaper i Handel.

Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 21 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 9 MNOK og 105 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 10,5 MNOK 10,0 105 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 13,6 MNOK
minus netto gjeld 9,3 MNOK
8,0 99 MNOK
P/B Egenkapital: 8,8 MNOK 1,0 9 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?

    Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 20,8 % (median 6,1 %); Likviditetsgrad 1 1,05 (median 1,39).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 3,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet92 vekt 30 %
Soliditet27 vekt 25 %
Likviditet17 vekt 15 %
Vekst80 vekt 15 %
Konsistens61 vekt 15 %

Varighet: 56 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Spirax Sarco AS?

Driftsmarginen var 16,9 % i 2025, mot en median på 3,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 31,1 %.

Hvor solid er Spirax Sarco AS?

Egenkapitalandelen var 18,5 % i 2025 (median 30,0 %). Gjeldsgraden var 4,39 (median 2,24).

Hvordan er likviditeten i Spirax Sarco AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,05 i 2025 (median 1,39).

Hvordan står Spirax Sarco AS i Handel?

Spirax Sarco AS er nr. 7 904 av 22 952 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 266 av 3 711. Omsetningen endret seg 20,8 % fra året før.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
940612810
Org.form
AS
Sektor
Handel (46.640)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
15 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
1. september 1986 40 år i drift
Aksjekapital
0,50 MNOK
Forretningsadresse
Vestvollveien 14A, 2019 SKEDSMOKORSET (LILLESTRØM)
Kommune
Lillestrøm rang 7 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.spiraxsarco.com/no

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks555558
Rang8 9338 9597 904
Driftsmargin16,7 %16,6 %16,9 %
Totalrentabilitet24,1 %25,6 %31,1 %
Egenkapitalandel17,4 %18,4 %18,5 %
Likviditetsgrad 11,181,171,05
Omsetningsvekst–9,7 %20,8 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter60,8 MNOK66,6 MNOK80,5 MNOK
Driftsresultat10,2 MNOK11,1 MNOK13,6 MNOK
Resultat før skatt8,1 MNOK9,9 MNOK13,5 MNOK
Årsresultat6,3 MNOK7,8 MNOK10,5 MNOK
Finanskostnader2,3 MNOK1,5 MNOK1,2 MNOK
Sum eiendeler43,2 MNOK45,0 MNOK47,3 MNOK
Omløpsmidler23,1 MNOK26,5 MNOK29,9 MNOK
Egenkapital7,5 MNOK8,3 MNOK8,8 MNOK
Opptjent egenkapital–4,7 MNOK5,2 MNOK
Sum gjeld35,7 MNOK36,7 MNOK38,5 MNOK
Kortsiktig gjeld19,6 MNOK22,7 MNOK28,5 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 6884620.