Cantec AS

Org.nr. 939456287 · Nordre Follo · Stiftet 1986 · 12 ansatte

Score · regnskapsår 2025

64av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 76 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 893 av 3 705 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 5 462 av 22 940 · Handel

Profil

Løve · Leder

Høy lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 69 og soliditet 59 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Cantec AS ligger 14 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 50 blant 3 705 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,4 % (median 3,0 %) og egenkapitalandel 37,0 % (median 30,1 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 28. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter53 MNOK93 MNOK
Driftsmargin 9,4 % 3,0 % 86 %
Resultatmargin 9,1 % 2,8 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 12,3 % 11,6 % 52 %
Egenkapitalandel 37,0 % 30,1 % 60 %
Gjeldsgrad 1,70 2,23 59 %
Likviditetsgrad 1 1,50 1,39 56 %
Omsetningsvekst 22,2 % 6,1 % 81 %
Omsetning per ansatt4,42 MNOK5,07 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 64 gjør Cantec AS det bedre enn 76 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 705 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Cantec AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

Cantec AS har score 64 for 2025, rang 5 462 av 22 940 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 81 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 22,2 % mot median 6,1 %. Lønnsomhet: persentil 69 mot sammenlignbare, driftsmargin 9,4 % mot median 3,0 %.

Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 steg driftsmarginen til Cantec AS med 0,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,3 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Cantec AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 3 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Cantec AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
20249,1 %3,0 % +5,9 prosentpoeng −0,1 prosentpoeng +6,0 prosentpoeng
20259,4 %3,0 % +0,3 prosentpoeng −0,1 prosentpoeng +0,3 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Cantec AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))

Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Cantec AS økte 0,3 prosentpoeng.

Konsumprisindeksen per år og driftsmarginen til Cantec AS
Mål202120222023202420252026
Konsumprisindeksen, årssnitt84,389,294,197,0100,0102,9 (så langt)
Endring fra året før+3,5 %+5,8 %+5,5 %+3,2 %+3,0 %+2,9 %
Selskapets driftsmargin––3,2 %9,1 %9,4 %–

Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden

Styringsrenten (prosent)

Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Cantec AS økte 0,3 prosentpoeng.

Styringsrenten per år og driftsmarginen til Cantec AS
Mål202120222023202420252026
Styringsrenten, årssnitt0,081,323,544,504,304,17 (så langt)
Endring fra året før−0,28 prosentpoeng+1,24 prosentpoeng+2,22 prosentpoeng+0,96 prosentpoeng−0,20 prosentpoeng−0,12 prosentpoeng
Selskapets driftsmargin––3,2 %9,1 %9,4 %–

Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: detaljhandel (indeks)

Lønnsindeks: detaljhandel steg 4,8 % i 2025; driftsmarginen til Cantec AS økte 0,3 prosentpoeng.

Lønnsindeks: detaljhandel per år og driftsmarginen til Cantec AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: detaljhandel, årssnitt87,789,993,698,2102,9106,7 (så langt)
Endring fra året før+5,4 %+2,6 %+4,1 %+4,8 %+4,8 %+3,7 %
Selskapets driftsmargin––3,2 %9,1 %9,4 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Cantec AS hadde en driftsmargin på 9,4 % og en egenkapitalandel på 37,0 % i 2025, og er nr. 5 462 av 22 940 rangerte selskaper i Handel.

Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 22 % og egenkapitalandelen steg fra 31,5 % til 37,0 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 16 MNOK og 32 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 2,6 MNOK 21,2 55 MNOK 27 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 3,4 MNOK
minus netto gjeld −7,7 MNOK
16,6 64 MNOK 32 MNOK
P/B Egenkapital: 15,1 MNOK 2,2 33 MNOK 16 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet69 vekt 30 %
Soliditet59 vekt 25 %
Likviditet56 vekt 15 %
Vekst81 vekt 15 %
Konsistens52 vekt 15 %

Varighet: 54 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Cantec AS?

Driftsmarginen var 9,4 % i 2025, mot en median på 3,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 12,3 %.

Hvor solid er Cantec AS?

Egenkapitalandelen var 37,0 % i 2025 (median 30,1 %). Gjeldsgraden var 1,70 (median 2,23).

Hvordan er likviditeten i Cantec AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,50 i 2025 (median 1,39).

Hvordan står Cantec AS i Handel?

Cantec AS er nr. 5 462 av 22 940 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 893 av 3 705. Omsetningen endret seg 22,2 % fra året før.

Offentlige kontrakter

Tildelte kontrakter siden 2024
16
i 3 kunngjøringer (delkontrakter telles hver for seg)
Sum tildelt verdi siden 2024
verdi ikke oppgitt
Rammeavtaler
16
Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
DatoOppdragsgiverKunngjøring VerdiCPV
3. oktober 2025 ARBEIDS- OG VELFERDSETATEN 24/8184 Digitale luper og lese-TV-er 17,9 MNOK (rammeavtale) (3 delkontrakter) 33196000
29. april 2025 ARBEIDS- OG VELFERDSETATEN 23/30041 Synshjelpemidler 11,4 MNOK (rammeavtale) (11 delkontrakter) 30230000
18. februar 2025 ARBEIDS- OG VELFERDSETATEN 23-28800 Varslingshjelpemidler verdi ikke oppgitt (2 delkontrakter) 33196100

Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.

Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.

Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
939456287
Org.form
AS
Sektor
Handel (46.460)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
12 registrert 10. september 2025
Stiftet
15. mai 1986 40 år i drift
Aksjekapital
1,26 MNOK
Forretningsadresse
Sofiemyrveien 4, 1412 SOFIEMYR (NORDRE FOLLO)
Kommune
Nordre Follo rang 1 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.cantec.no
Selskapets forretningskommune, Nordre Follo. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
0 %
Konsernkjede
Eies av: AS LALU (100 %)
Øverste eier: privatperson

Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.

Eier flertallet i: Handy Tech Norge AS (100 %)

Har eierandeler i: Handy Tech Norge AS (100 %)

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks445364
Rang12 4129 7835 462
Driftsmargin3,2 %9,1 %9,4 %
Totalrentabilitet4,8 %10,9 %12,3 %
Egenkapitalandel34,0 %31,5 %37,0 %
Likviditetsgrad 11,391,361,50
Omsetningsvekst–8,5 %22,2 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter40,0 MNOK43,5 MNOK53,1 MNOK
Driftsresultat1,3 MNOK4,0 MNOK5,0 MNOK
Resultat før skatt1,3 MNOK4,0 MNOK4,8 MNOK
Skattekostnad0,3 MNOK0,9 MNOK1,1 MNOK
Årsresultat1,0 MNOK3,0 MNOK3,8 MNOK
Finanskostnader0,1 MNOK0,0 MNOK0,2 MNOK
Sum eiendeler27,9 MNOK36,8 MNOK40,7 MNOK
Omløpsmidler25,7 MNOK34,3 MNOK38,4 MNOK
Egenkapital9,5 MNOK11,6 MNOK15,1 MNOK
Opptjent egenkapital8,2 MNOK10,3 MNOK13,8 MNOK
Sum gjeld18,4 MNOK25,2 MNOK25,7 MNOK
Kortsiktig gjeld18,4 MNOK25,2 MNOK25,7 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 6529041.