Rittal AS
Score · regnskapsår 2023
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 55 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 481 av 3 281 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 9 516 av 21 088 · Handel
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 90 og soliditet 41 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Rittal AS ligger 3 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 3 281 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023: driftsmargin 7,8 % (median 2,9 %) og egenkapitalandel 24,8 % (median 29,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 190 MNOK | 91 MNOK |
| Driftsmargin | 7,8 % | 2,9 % |
| Resultatmargin | 10,0 % | 2,7 % |
| Totalrentabilitet | 49,3 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 24,8 % | 29,5 % |
| Gjeldsgrad | 3,03 | 2,32 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,32 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | – | 5,2 % |
| Omsetning per ansatt | 12,69 MNOK | 4,75 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Rittal AS det bedre enn 55 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 281 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Rittal AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Rittal AS hadde en driftsmargin på 7,8 % og en egenkapitalandel på 24,8 % i 2023, og er nr. 9 516 av 21 088 rangerte selskaper i Handel.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 11 MNOK og 149 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 149 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 133 MNOK |
| P/B | 1,0 | 11 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 8,6 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 90 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 41 | vekt 25 % |
| Likviditet | 45 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 7 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Rittal AS?
Driftsmarginen var 7,8 % i 2023, mot en median på 2,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 49,3 %.
Hvor solid er Rittal AS?
Egenkapitalandelen var 24,8 % i 2023 (median 29,5 %). Gjeldsgraden var 3,03 (median 2,32).
Hvordan er likviditeten i Rittal AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,32 i 2023 (median 1,39).
Hvordan står Rittal AS i Handel?
Rittal AS er nr. 9 516 av 21 088 rangerte selskaper i Handel for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 481 av 3 281.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 938044775
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (46.640)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 15 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 8. oktober 1985 41 år i drift
- Aksjekapital
- 11,08 MNOK
- Forretningsadresse
- Tinghusveien 32, 1423 SKI (NORDRE FOLLO)
- Kommune
- Nordre Follo rang 1 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.rittal.no
- LEI
- 529900FWLY2GSRSGNL84 fornyes 4. september 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Ted Fredrik Wåhlstrand
- Styrets leder
- Volker Neitz
- Revisor
- Bhl AS
- Regnskapsfører
- Azets Insight AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen kjent eier
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 29. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 53 | 60 | 54 | |
| Rang | 9 516 | 7 016 | 9 990 | |
| Driftsmargin | 7,8 % | 12,2 % | 8,1 % | |
| Totalrentabilitet | 49,3 % | 55,4 % | 45,3 % | |
| Egenkapitalandel | 24,8 % | 19,4 % | 27,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,32 | 1,24 | 1,37 | |
| Omsetningsvekst | – | 24,0 % | −13,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 190,4 MNOK | 236,1 MNOK | 205,1 MNOK |
| Driftsresultat | 14,9 MNOK | 28,8 MNOK | 16,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 19,1 MNOK | 32,4 MNOK | 17,0 MNOK |
| Årsresultat | 14,9 MNOK | 25,3 MNOK | 13,3 MNOK |
| Finanskostnader | 2,9 MNOK | −0,8 MNOK | 1,6 MNOK |
| Sum eiendeler | 44,7 MNOK | 57,0 MNOK | 41,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 44,2 MNOK | 56,9 MNOK | 41,0 MNOK |
| Egenkapital | 11,1 MNOK | 11,1 MNOK | 11,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | – | – |
| Sum gjeld | 33,6 MNOK | 45,9 MNOK | 30,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 33,6 MNOK | 45,9 MNOK | 29,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 4919029.
Videre
Lignende selskaper
- Kjøpmann Berg AS indeks 53, nr. 9 513 · sammenlign
- Speed Motorcenter AS indeks 53, nr. 9 514 · sammenlign
- Toyota Norheimsund AS indeks 53, nr. 9 522 · sammenlign
- Univar Solutions AS indeks 53, nr. 9 526 · sammenlign
- Sletta Drift AS indeks 53, nr. 9 531 · sammenlign