Benders Norge AS
Score · regnskapsår 2023
86av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 96 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 130 av 3 277 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 873 av 21 059 · Handel
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 64 og soliditet 99 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Benders Norge AS ligger 36 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 3 277 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023: driftsmargin 6,0 % (median 2,9 %) og egenkapitalandel 87,9 % (median 29,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 144 MNOK | 91 MNOK |
| Driftsmargin | 6,0 % | 2,9 % |
| Resultatmargin | 10,7 % | 2,7 % |
| Totalrentabilitet | 12,2 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 87,9 % | 29,5 % |
| Gjeldsgrad | 0,14 | 2,32 |
| Likviditetsgrad 1 | 6,00 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | – | 5,2 % |
| Omsetning per ansatt | 5,33 MNOK | 4,76 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 86 gjør Benders Norge AS det bedre enn 96 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 277 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Benders Norge AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Benders Norge AS hadde en driftsmargin på 6,0 % og en egenkapitalandel på 87,9 % i 2023, og er nr. 873 av 21 059 rangerte selskaper i Handel.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 79 MNOK og 151 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 21,2 | 151 MNOK |
| EV/EBIT | 16,6 | 79 MNOK |
| P/B | 2,2 | 133 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,4 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 64 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 99 | vekt 25 % |
| Likviditet | 98 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 100 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Benders Norge AS?
Driftsmarginen var 6,0 % i 2023, mot en median på 2,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 12,2 %.
Hvor solid er Benders Norge AS?
Egenkapitalandelen var 87,9 % i 2023 (median 29,5 %). Gjeldsgraden var 0,14 (median 2,32).
Hvordan er likviditeten i Benders Norge AS?
Likviditetsgrad 1 var 6,00 i 2023 (median 1,39).
Hvordan står Benders Norge AS i Handel?
Benders Norge AS er nr. 873 av 21 059 rangerte selskaper i Handel for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 130 av 3 277.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 935741106
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (46.830)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 27 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 2. januar 1986 40 år i drift
- Aksjekapital
- 0,50 MNOK
- Forretningsadresse
- Skolmar 24, 3232 SANDEFJORD
- Kommune
- Sandefjord rang 2–7 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.benders.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: Benders Sverige AB
- Benders Sverige AB (Sverige) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Benders Sverige AB
Utgått (selskaper): Benders Forvaltning AB
Eier flertallet i: Mysen Cementstøperi AS (100 %), Boke Norway AS (100 %)
Har eierandeler i: Boke Norway AS (100 %), Mysen Cementstøperi AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 86 | 77 | 76 | |
| Rang | 873 | 1 512 | 1 436 | |
| Driftsmargin | 6,0 % | 5,7 % | 3,3 % | |
| Totalrentabilitet | 12,2 % | 11,2 % | 12,1 % | |
| Egenkapitalandel | 87,9 % | 86,3 % | 83,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 6,00 | 5,48 | 4,37 | |
| Omsetningsvekst | – | 9,3 % | 31,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 143,9 MNOK | 157,2 MNOK | 207,4 MNOK |
| Driftsresultat | 8,7 MNOK | 9,0 MNOK | 6,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 15,3 MNOK | 16,1 MNOK | 17,4 MNOK |
| Skattekostnad | 2,3 MNOK | 2,4 MNOK | 1,9 MNOK |
| Årsresultat | 13,0 MNOK | 13,7 MNOK | 15,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 126,0 MNOK | 144,2 MNOK | 144,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 91,4 MNOK | 108,5 MNOK | 107,0 MNOK |
| Egenkapital | 110,7 MNOK | 124,4 MNOK | 119,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 110,2 MNOK | 123,9 MNOK | 119,3 MNOK |
| Sum gjeld | 15,2 MNOK | 19,8 MNOK | 24,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 15,2 MNOK | 19,8 MNOK | 24,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 5371815.
Videre
Lignende selskaper
- Linosep AS indeks 86, nr. 859 · sammenlign
- Torp Maskin AS indeks 86, nr. 866 · sammenlign
- Fiskarhedenvillan AS indeks 86, nr. 871 · sammenlign
- K-Beauty Norge AS indeks 86, nr. 877 · sammenlign
- Bokken AS indeks 86, nr. 881 · sammenlign