Grålum VVS AS
Score · regnskapsår 2024
65av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 76 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 2 883 av 12 196 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 497 av 19 403 · Bygg og anlegg
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 84 og soliditet 34 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Grålum VVS AS ligger 15 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 12 187 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024: driftsmargin 14,4 % (median 3,7 %) og egenkapitalandel 24,6 % (median 33,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 14,4 % | 3,7 % |
| Resultatmargin | 13,9 % | 3,0 % |
| Totalrentabilitet | 34,6 % | 7,9 % |
| Egenkapitalandel | 24,6 % | 33,4 % |
| Gjeldsgrad | 3,06 | 1,42 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,50 | 1,42 |
| Omsetningsvekst | 97,0 % | 4,1 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 65 gjør Grålum VVS AS det bedre enn 76 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (12 196 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Grålum VVS AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Grålum VVS AS hadde en driftsmargin på 14,4 % og en egenkapitalandel på 24,6 % i 2024, og er nr. 4 497 av 19 403 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2023 til 2024: omsetningen økte med 97 % og egenkapitalandelen steg fra 17,5 % til 24,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 8 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 8 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 8 MNOK |
| P/B | 1,0 | 1 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,4 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 84 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 34 | vekt 25 % |
| Likviditet | 54 | vekt 15 % |
| Vekst | 90 | vekt 15 % |
| Konsistens | 63 | vekt 15 % |
Varighet: 57 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Grålum VVS AS?
Driftsmarginen var 14,4 % i 2024, mot en median på 3,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 34,6 %.
Hvor solid er Grålum VVS AS?
Egenkapitalandelen var 24,6 % i 2024 (median 33,4 %). Gjeldsgraden var 3,06 (median 1,42).
Hvordan er likviditeten i Grålum VVS AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,50 i 2024 (median 1,42).
Hvordan står Grålum VVS AS i Bygg og anlegg?
Grålum VVS AS er nr. 4 497 av 19 403 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 2 883 av 12 196. Omsetningen endret seg 97,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 930794635
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.221)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 21. desember 2022 3 år i drift
- Aksjekapital
- 0,15 MNOK
- Forretningsadresse
- Gudbrands vei 17, 1712 GRÅLUM (SARPSBORG)
- Kommune
- Sarpsborg rang 10 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Styrets leder
- Per Oskar Langsholdt
- Revisor
- Center Revisjon AS
- Regnskapsfører
- Sparebank 1 Østfold Akershus Regnskapshuset AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 27. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 49 | 65 | 47 | |
| Rang | 9 613 | 4 497 | 11 691 | |
| Driftsmargin | 11,7 % | 14,4 % | 5,4 % | |
| Totalrentabilitet | 28,4 % | 34,6 % | 16,9 % | |
| Egenkapitalandel | 17,5 % | 24,6 % | 20,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,36 | 1,50 | 1,39 | |
| Omsetningsvekst | – | 97,0 % | −13,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3,6 MNOK | 7,0 MNOK | 6,1 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | 1,0 MNOK | 0,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,4 MNOK | 1,0 MNOK | 0,3 MNOK |
| Årsresultat | 0,3 MNOK | 0,8 MNOK | 0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,5 MNOK | 2,9 MNOK | 1,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,0 MNOK | 2,1 MNOK | 1,3 MNOK |
| Egenkapital | 0,3 MNOK | 0,7 MNOK | 0,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,1 MNOK | 0,6 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum gjeld | 1,2 MNOK | 2,2 MNOK | 1,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,8 MNOK | 1,4 MNOK | 0,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 27. oktober 2026, regnskaps-id 5568945.
Videre
Lignende selskaper
- Kolbotn Malerfirma AS indeks 65, nr. 4 494 · sammenlign
- Løvseth Bygg AS indeks 65, nr. 4 499 · sammenlign
- Johan Isaksen AS indeks 65, nr. 4 501 · sammenlign
- BYGGMESTRENE GRYTNES & Norheim AS indeks 65, nr. 4 502 · sammenlign
- Skaar Elektro Service AS indeks 65, nr. 4 503 · sammenlign