Alta Optikk AS

Org.nr. 926788663 · Alta · Stiftet 2021 · 15 ansatte

Score · regnskapsår 2025

30av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 16 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 6 208 av 7 414 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 18 952 av 22 952 · Handel

Profil

Bever · Byggmester

Lavere lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 45 og soliditet 8 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Alta Optikk AS ligger 21 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 7 414 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 3,1 % (median 3,4 %) og egenkapitalandel 2,6 % (median 36,3 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 27. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter18 MNOK20 MNOK
Driftsmargin 3,1 % 3,4 % 47 %
Resultatmargin 2,3 % 3,0 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 7,9 % 10,0 % 43 %
Egenkapitalandel 2,6 % 36,3 % 11 %
Gjeldsgrad 37,58 1,51 4 %
Likviditetsgrad 1 0,71 1,73 4 %
Omsetningsvekst 4,8 % 5,7 % 47 %
Omsetning per ansatt1,18 MNOK2,08 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 30 gjør Alta Optikk AS det bedre enn 16 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (7 414 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Alta Optikk AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Oppsummert analyse

Alta Optikk AS har score 30 for 2025, rang 18 952 av 22 952 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 47 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 4,8 % mot median 5,7 %.

Svakest: Likviditet: persentil 4 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,71 mot median 1,73. Soliditet: persentil 8 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 2,6 % mot median 36,3 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Alta Optikk AS hadde en driftsmargin på 3,1 % og en egenkapitalandel på 2,6 % i 2025, og er nr. 18 952 av 22 952 rangerte selskaper i Handel.

Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra 0,8 % til 3,1 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 0 MNOK og 5 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 0,2 MNOK 10,0 2 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 0,5 MNOK
minus netto gjeld −0,9 MNOK
8,0 5 MNOK
P/B Egenkapital: 0,3 MNOK 1,0 0 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.

    Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 2,6 % (median 36,3 %).

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,4 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,71 (median 1,73).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 4,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet45 vekt 30 %
Soliditet8 vekt 25 %
Likviditet4 vekt 15 %
Vekst47 vekt 15 %
Konsistens42 vekt 15 %

Varighet: 26 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Alta Optikk AS?

Driftsmarginen var 3,1 % i 2025, mot en median på 3,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 7,9 %.

Hvor solid er Alta Optikk AS?

Egenkapitalandelen var 2,6 % i 2025 (median 36,3 %). Gjeldsgraden var 37,58 (median 1,51).

Hvordan er likviditeten i Alta Optikk AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,71 i 2025 (median 1,73). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Alta Optikk AS i Handel?

Alta Optikk AS er nr. 18 952 av 22 952 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 6 208 av 7 414. Omsetningen endret seg 4,8 % fra året før.

Konsernregnskap

Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
926788663
Org.form
AS · del av et konsern
Sektor
Handel (47.740)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
15 registrert 10. september 2026
Stiftet
17. februar 2021 5 år i drift
Aksjekapital
0,03 MNOK
Forretningsadresse
Løkkeveien 37, 9510 ALTA
Kommune
Alta rang 5–23 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
Siste innsendte regnskap
2025

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Daglig leder
Ane Rapp Bjarke
Styrets leder
Thomas Ramberg
Styremedlem
Ane Rapp Bjarke
Revisor
BDO AS
Regnskapsfører
Azets Insight AS

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 27. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks212630
Rang18 31519 05218 952
Driftsmargin2,1 %0,8 %3,1 %
Totalrentabilitet4,5 %3,8 %7,9 %
Egenkapitalandel4,5 %3,0 %2,6 %
Likviditetsgrad 11,030,820,71
Omsetningsvekst–9,4 %4,8 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter15,5 MNOK16,9 MNOK17,8 MNOK
Driftsresultat0,3 MNOK0,1 MNOK0,5 MNOK
Resultat før skatt0,2 MNOK−0,1 MNOK0,4 MNOK
Årsresultat0,1 MNOK−0,1 MNOK0,2 MNOK
Finanskostnader0,4 MNOK0,5 MNOK0,5 MNOK
Sum eiendeler13,7 MNOK11,9 MNOK10,9 MNOK
Omløpsmidler3,0 MNOK1,9 MNOK1,7 MNOK
Egenkapital0,6 MNOK0,4 MNOK0,3 MNOK
Opptjent egenkapital0,1 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum gjeld13,1 MNOK11,6 MNOK10,6 MNOK
Kortsiktig gjeld2,9 MNOK2,3 MNOK2,4 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 27. oktober 2026, regnskaps-id 6515637.