Autosalg Vest AS
Score · regnskapsår 2025
57av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 63 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 2 748 av 7 418 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 8 413 av 22 949 · Handel
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 81 og soliditet 64 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Autosalg Vest AS ligger 6 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 7 418 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,6 % (median 3,4 %) og egenkapitalandel 50,1 % (median 36,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 27 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 9,6 % | 3,4 % |
| Resultatmargin | 9,6 % | 3,0 % |
| Totalrentabilitet | 25,0 % | 10,0 % |
| Egenkapitalandel | 50,1 % | 36,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,00 | 1,51 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,97 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | −43,5 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 5,35 MNOK | 2,08 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 57 gjør Autosalg Vest AS det bedre enn 63 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (7 418 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Autosalg Vest AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Autosalg Vest AS har score 57 for 2025, rang 8 413 av 22 949 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 81 mot sammenlignbare, driftsmargin 9,6 % mot median 3,4 %. Soliditet: persentil 64 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 50,1 % mot median 36,3 %.
Svakest: Vekst: persentil 1 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −43,5 % mot median 5,7 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Autosalg Vest AS hadde en driftsmargin på 9,6 % og en egenkapitalandel på 50,1 % i 2025, og er nr. 8 413 av 22 949 rangerte selskaper i Handel.
Fra 2024 til 2025: omsetningen falt med 44 % og egenkapitalandelen falt fra 68,5 % til 50,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 5 MNOK og 27 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 20 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 27 MNOK |
| P/B | 1,0 | 5 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 81 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 64 | vekt 25 % |
| Likviditet | 58 | vekt 15 % |
| Vekst | 1 | vekt 15 % |
| Konsistens | 51 | vekt 15 % |
Varighet: 72 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Autosalg Vest AS?
Driftsmarginen var 9,6 % i 2025, mot en median på 3,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 25,0 %.
Hvor solid er Autosalg Vest AS?
Egenkapitalandelen var 50,1 % i 2025 (median 36,3 %). Gjeldsgraden var 1,00 (median 1,51).
Hvordan er likviditeten i Autosalg Vest AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,97 i 2025 (median 1,73).
Hvordan står Autosalg Vest AS i Handel?
Autosalg Vest AS er nr. 8 413 av 22 949 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 2 748 av 7 418. Omsetningen endret seg −43,5 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 925821659
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Handel (47.810)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 5 registrert 12. mai 2025
- Stiftet
- 26. september 2020 6 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Mjåtveitflaten 1A, 5918 FREKHAUG (ALVER)
- Kommune
- Alver rang 13–24 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.autosalgvest.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 27. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 84 | 76 | 57 | |
| Rang | 1 233 | 1 667 | 8 413 | |
| Driftsmargin | 6,2 % | 3,2 % | 9,6 % | |
| Totalrentabilitet | 29,1 % | 15,5 % | 25,0 % | |
| Egenkapitalandel | 63,6 % | 68,5 % | 50,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 6,61 | 7,21 | 1,97 | |
| Omsetningsvekst | – | 13,3 % | −43,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 41,8 MNOK | 47,4 MNOK | 26,8 MNOK |
| Driftsresultat | 2,6 MNOK | 1,5 MNOK | 2,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,5 MNOK | 1,4 MNOK | 2,6 MNOK |
| Årsresultat | 2,0 MNOK | 1,1 MNOK | 2,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 9,0 MNOK | 9,9 MNOK | 10,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,6 MNOK | 9,2 MNOK | 9,9 MNOK |
| Egenkapital | 5,7 MNOK | 6,8 MNOK | 5,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 5,7 MNOK | 6,8 MNOK | 5,2 MNOK |
| Sum gjeld | 3,3 MNOK | 3,1 MNOK | 5,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,3 MNOK | 1,3 MNOK | 5,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 27. oktober 2026, regnskaps-id 6799330.
Videre
Lignende selskaper
- Skaland Dagligvare AS indeks 57, nr. 8 401 · sammenlign
- Nye Sportshuset MO AS indeks 57, nr. 8 408 · sammenlign
- Melbu Autosenter AS indeks 57, nr. 8 417 · sammenlign
- Kirsch Norway AS indeks 57, nr. 8 418 · sammenlign
- Penselmesteren AS indeks 57, nr. 8 419 · sammenlign