Telemark Energi AS
Score · regnskapsår 2023
42av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 32 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 103 av 151 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 537 av 823 · Kraft og energi
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 28 og soliditet 61 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Telemark Energi AS ligger 9 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023.
Medianscore 51 blant 151 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023: driftsmargin −20,1 % (median 21,0 %) og egenkapitalandel 49,2 % (median 36,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 11 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | −20,1 % | 21,0 % |
| Resultatmargin | 129,2 % | 28,5 % |
| Totalrentabilitet | 6,2 % | 7,1 % |
| Egenkapitalandel | 49,2 % | 36,7 % |
| Gjeldsgrad | 1,03 | 1,55 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,06 | 1,38 |
| Omsetningsvekst | – | – |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 42 gjør Telemark Energi AS det bedre enn 32 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (151 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Telemark Energi AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Telemark Energi AS hadde en driftsmargin på −20,1 % og en egenkapitalandel på 49,2 % i 2023, og er nr. 537 av 823 rangerte selskaper i Kraft og energi.
Telemark Energi AS klarte seg omtrent som sektoren i 2025, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 143 MNOK og 189 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 143 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 189 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −20,1 % (median 21,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,8 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var −15,3 % i 2025 (sektorens median 16,1 %), og egenkapitalandelen 51,2 %. I de andre årene var driftsmarginen −19,4 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2025, med median driftsmargin 16,1 %. Basert på de 5 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 28 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 61 | vekt 25 % |
| Likviditet | 68 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 15 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Telemark Energi AS?
Driftsmarginen var −20,1 % i 2023, mot en median på 21,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,2 %.
Hvor solid er Telemark Energi AS?
Egenkapitalandelen var 49,2 % i 2023 (median 36,7 %). Gjeldsgraden var 1,03 (median 1,55).
Hvordan er likviditeten i Telemark Energi AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,06 i 2023 (median 1,38).
Hvordan står Telemark Energi AS i Kraft og energi?
Telemark Energi AS er nr. 537 av 823 rangerte selskaper i Kraft og energi for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 103 av 151.
Konsernregnskap · 2025
50 av 100
Rang 28 av 56 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Kraft og energi. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 312 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 33 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 41 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 589 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 309 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2023) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 10,7 % | – |
| Totalrentabilitet | 7,0 % | – |
| Egenkapitalandel | 52,6 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 0,66 | – |
| Omsetningsvekst | 6,9 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 44 (43 av 64), 2024: 53 (29 av 63).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 925110671
- Org.form
- AS
- Sektor
- Kraft og energi (35.140)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 7. mai 2020 6 år i drift
- Aksjekapital
- 10,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Grønvoldvegen 1, 3830 ULEFOSS (NOME)
- Kommune
- Nome rang 16–30 av 33 i KOSTRA-gruppe 5
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- tenergi.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 42 | 52 | 50 | |
| Rang | 537 | 391 | 433 | |
| Driftsmargin | −20,1 % | −18,7 % | −15,3 % | |
| Totalrentabilitet | 6,2 % | 6,0 % | 2,5 % | |
| Egenkapitalandel | 49,2 % | 50,9 % | 51,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,06 | 2,38 | 2,27 | |
| Omsetningsvekst | – | −2,9 % | 0,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 11,4 MNOK | 11,1 MNOK | 11,1 MNOK |
| Driftsresultat | −2,3 MNOK | −2,1 MNOK | −1,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 14,7 MNOK | 10,0 MNOK | 9,5 MNOK |
| Årsresultat | 14,3 MNOK | 10,5 MNOK | 10,6 MNOK |
| Finanskostnader | 9,3 MNOK | 12,5 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 384,8 MNOK | 376,6 MNOK | 378,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 105,4 MNOK | 95,5 MNOK | 91,7 MNOK |
| Egenkapital | 189,2 MNOK | 191,8 MNOK | 193,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −7,5 MNOK | −4,9 MNOK | – |
| Sum gjeld | 195,6 MNOK | 184,9 MNOK | 184,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 51,3 MNOK | 40,1 MNOK | 40,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 5365927.
Videre
Lignende selskaper
- Marwil Energy Holding AS indeks 43, nr. 525 · sammenlign
- Husvollåe Kraft AS indeks 43, nr. 527 · sammenlign
- Ewz Stigafjellet Vind AS indeks 43, nr. 531 · sammenlign
- Voss Energi AS indeks 42, nr. 541 · sammenlign
- Pemco Holding AS indeks 42, nr. 551 · sammenlign