Kronsteingruppen AS
Score · regnskapsår 2024
33av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 19 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 390 av 1 723 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 15 079 av 19 404 · Bygg og anlegg
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 5 og soliditet 49 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Kronsteingruppen AS ligger 18 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 723 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin −36,9 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 30,0 % (median 30,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 52 MNOK | 90 MNOK |
| Driftsmargin | −36,9 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | −41,5 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | −3,5 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandel | 30,0 % | 30,1 % |
| Gjeldsgrad | 2,34 | 2,28 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,98 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | 51,4 % | 5,7 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 33 gjør Kronsteingruppen AS det bedre enn 19 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 723 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Kronsteingruppen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Kronsteingruppen AS hadde en driftsmargin på −36,9 % og en egenkapitalandel på 30,0 % i 2024, og er nr. 15 079 av 19 404 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra −68,6 % til −36,9 % og gikk fra overskudd til underskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 82 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 82 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,98 (median 1,39).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −41,5 % (median 4,6 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −36,9 % (median 4,6 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 51,4 % (median 5,7 %); Likviditetsgrad 1 0,98 (median 1,39).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 6,2 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 5 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 49 | vekt 25 % |
| Likviditet | 11 | vekt 15 % |
| Vekst | 90 | vekt 15 % |
| Konsistens | 29 | vekt 15 % |
Varighet: 34 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Kronsteingruppen AS?
Driftsmarginen var −36,9 % i 2024, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −3,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Kronsteingruppen AS?
Egenkapitalandelen var 30,0 % i 2024 (median 30,1 %). Gjeldsgraden var 2,34 (median 2,28).
Hvordan er likviditeten i Kronsteingruppen AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,98 i 2024 (median 1,39). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Kronsteingruppen AS i Bygg og anlegg?
Kronsteingruppen AS er nr. 15 079 av 19 404 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 390 av 1 723. Omsetningen endret seg 51,4 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
17 av 100
Rang 120 av 126 konsern i Morning-klasse Store i Bygg og anlegg. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 964 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- −28 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- −40 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 449 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 51 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2024) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | −2,9 % | – |
| Totalrentabilitet | −5,4 % | – |
| Egenkapitalandel | 11,4 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,02 | – |
| Omsetningsvekst | 8,8 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 36 (80 av 116), 2024: 15 (116 av 121).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 925023299
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Bygg og anlegg (41.000)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 2. september 1979 47 år i drift
- Aksjekapital
- 13,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Markveien 18, 8402 SORTLAND
- Kommune
- Sortland rang 6–13 av 13 i KOSTRA-gruppe 8
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 984500C1E398EC658485 fornyes 25. oktober 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 34 | 33 | 28 | |
| Rang | 13 261 | 15 079 | 17 089 | |
| Driftsmargin | −68,6 % | −36,9 % | −13,9 % | |
| Totalrentabilitet | 4,6 % | −3,5 % | 0,7 % | |
| Egenkapitalandel | 38,1 % | 30,0 % | 29,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,99 | 0,98 | 0,87 | |
| Omsetningsvekst | – | 51,4 % | 15,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 34,1 MNOK | 51,6 MNOK | 59,4 MNOK |
| Driftsresultat | −23,4 MNOK | −19,0 MNOK | −8,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,9 MNOK | −21,4 MNOK | −12,4 MNOK |
| Årsresultat | 1,9 MNOK | −16,7 MNOK | −9,4 MNOK |
| Finanskostnader | 10,7 MNOK | 11,9 MNOK | 14,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 272,3 MNOK | 274,0 MNOK | 311,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 141,8 MNOK | 137,1 MNOK | 152,4 MNOK |
| Egenkapital | 103,8 MNOK | 82,1 MNOK | 92,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 92,3 MNOK | 70,6 MNOK | 58,4 MNOK |
| Sum gjeld | 168,5 MNOK | 191,9 MNOK | 218,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 143,9 MNOK | 139,6 MNOK | 174,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6299289.
Videre
Lignende selskaper
- Øygarden Elektriske AS indeks 34, nr. 15 043 · sammenlign
- Anders O Grevstad AS indeks 33, nr. 15 057 · sammenlign
- Nærbø Rør og Elektro AS indeks 33, nr. 15 094 · sammenlign
- Norsk Miljøservice AS indeks 33, nr. 15 102 · sammenlign
- Hak Entreprenør AS indeks 33, nr. 15 113 · sammenlign