Tannåneset Maskin AS

Org.nr. 920296149 · Alvdal · Stiftet 2018 · 64 ansatte

Score · regnskapsår 2025

25av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 596 av 1 767 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 17 622 av 20 337 · Bygg og anlegg

Profil

Bever · Byggmester

Lavere lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 16 og soliditet 4 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Tannåneset Maskin AS ligger 25 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 50 blant 1 766 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −0,3 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 4,5 % (median 30,5 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 26. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter169 MNOK91 MNOK
Driftsmargin −0,3 % 4,6 % 17 %
Resultatmargin −1,8 % 4,5 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet −1,2 % 11,5 % 15 %
Egenkapitalandel 4,5 % 30,5 % 5 %
Gjeldsgrad 21,44 2,23 3 %
Likviditetsgrad 1 0,74 1,38 4 %
Omsetningsvekst 73,5 % 6,8 % 93 %
Omsetning per ansatt2,64 MNOK2,53 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 25 gjør Tannåneset Maskin AS det bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 767 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Tannåneset Maskin AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

Tannåneset Maskin AS har score 25 for 2025, rang 17 622 av 20 337 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 93 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 73,5 % mot median 6,8 %.

Svakest: Soliditet: persentil 4 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 4,5 % mot median 30,5 %. Likviditet: persentil 4 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,74 mot median 1,38.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Tannåneset Maskin AS hadde en driftsmargin på −0,3 % og en egenkapitalandel på 4,5 % i 2025, og er nr. 17 622 av 20 337 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.

Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og omsetningen økte med 73 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 2 MNOK og 13 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 0,6 MNOK 16,9 11 MNOK 5 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 2,1 MNOK
minus netto gjeld 0,0 MNOK
12,7 27 MNOK 13 MNOK
P/B Egenkapital: 1,9 MNOK 1,6 3 MNOK 2 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.

    Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 4,5 % (median 30,5 %).

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,74 (median 1,38).

  • følg med

    Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?

    Tallgrunnlag: Resultatmargin −1,8 % (median 4,5 %).

  • følg med

    Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin −0,3 % (median 4,6 %).

  • følg med

    Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?

    Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 73,5 % (median 6,8 %); Likviditetsgrad 1 0,74 (median 1,38).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 6,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2021

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet16 vekt 30 %
Soliditet4 vekt 25 %
Likviditet4 vekt 15 %
Vekst93 vekt 15 %
Konsistens33 vekt 15 %

Varighet: 27 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Tannåneset Maskin AS?

Driftsmarginen var −0,3 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −1,2 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.

Hvor solid er Tannåneset Maskin AS?

Egenkapitalandelen var 4,5 % i 2025 (median 30,5 %). Gjeldsgraden var 21,44 (median 2,23).

Hvordan er likviditeten i Tannåneset Maskin AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,74 i 2025 (median 1,38). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Tannåneset Maskin AS i Bygg og anlegg?

Tannåneset Maskin AS er nr. 17 622 av 20 337 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 596 av 1 767. Omsetningen endret seg 73,5 % fra året før.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
920296149
Org.form
AS
Sektor
Bygg og anlegg (43.120)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
64 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
9. januar 2018 8 år i drift
Aksjekapital
4,01 MNOK
Forretningsadresse
Øvre Månavei 28, 2560 ALVDAL
Kommune
Alvdal rang 6–18 av 33 i KOSTRA-gruppe 5
Siste innsendte regnskap
2025

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 7. november 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
2
Største eier
23,4 %
Fordeling
selskaper 0 % · privatpersoner 33 % · utenlandske 0 %

Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.

Har eierandeler i: Transportsentralen Bodø AS (4 %)

Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks183825
Rang16 26614 01817 622
Driftsmargin3,8 %4,7 %−0,3 %
Totalrentabilitet8,9 %9,5 %−1,2 %
Egenkapitalandel5,7 %9,1 %4,5 %
Likviditetsgrad 10,510,970,74
Omsetningsvekst–57,1 %73,5 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter62,1 MNOK97,6 MNOK169,2 MNOK
Driftsresultat2,3 MNOK4,5 MNOK−0,5 MNOK
Resultat før skatt1,9 MNOK3,6 MNOK−3,0 MNOK
Skattekostnad0,4 MNOK0,8 MNOK−0,7 MNOK
Årsresultat1,5 MNOK2,8 MNOK−2,4 MNOK
Finanskostnader0,4 MNOK0,9 MNOK2,5 MNOK
Sum eiendeler26,5 MNOK47,6 MNOK43,4 MNOK
Omløpsmidler11,6 MNOK32,6 MNOK24,3 MNOK
Egenkapital1,5 MNOK4,3 MNOK1,9 MNOK
Opptjent egenkapital0,5 MNOK3,3 MNOK0,9 MNOK
Sum gjeld25,0 MNOK43,3 MNOK41,5 MNOK
Kortsiktig gjeld22,7 MNOK33,6 MNOK32,7 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 7229914.

Lignende selskaper