Astrazeneca AS

Org.nr. 918209999 · Oslo · Stiftet 1979 · 101 ansatte

Score · regnskapsår 2024

72av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 90 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Store: 51 av 499 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 631 av 22 237 · Handel

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 42 og soliditet 96 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Metode

Mot sektoren

Astrazeneca AS ligger 22 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024.

Medianscore 50 blant 499 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024: driftsmargin 2,5 % (median 2,5 %) og egenkapitalandel 70,5 % (median 28,8 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 26. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2024

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2024
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter908 MNOK1 161 MNOK
Driftsmargin 2,5 % 2,5 % 50 %
Resultatmargin 4,5 % 2,6 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 6,9 % 10,1 % 34 %
Egenkapitalandel 70,5 % 28,8 % 96 %
Gjeldsgrad 0,42 2,43 96 %
Likviditetsgrad 1 3,37 1,26 96 %
Omsetningsvekst 21,1 % 4,6 % 85 %
Omsetning per ansatt8,99 MNOK11,19 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 72 gjør Astrazeneca AS det bedre enn 90 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (499 selskaper) i 2024.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Astrazeneca AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Analyse · 2024

Hva tallene sier

Astrazeneca AS hadde en driftsmargin på 2,5 % og en egenkapitalandel på 70,5 % i 2024, og er nr. 2 631 av 22 237 rangerte selskaper i Handel.

Fra 2023 til 2024: omsetningen økte med 21 % og egenkapitalandelen falt fra 77,5 % til 70,5 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.

Estimert verdi · 2024

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 243 MNOK og 425 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 28,5 MNOK 10,0 285 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 22,9 MNOK
minus netto gjeld −59,3 MNOK
8,0 243 MNOK
P/B Egenkapital: 424,6 MNOK 1,0 425 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2024

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,5 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2024

Hva scoren består av

Lønnsomhet42 vekt 30 %
Soliditet96 vekt 25 %
Likviditet96 vekt 15 %
Vekst85 vekt 15 %
Konsistens55 vekt 15 %

Varighet: 76 (snitt over 2 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2024

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Astrazeneca AS?

Driftsmarginen var 2,5 % i 2024, mot en median på 2,5 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,9 %.

Hvor solid er Astrazeneca AS?

Egenkapitalandelen var 70,5 % i 2024 (median 28,8 %). Gjeldsgraden var 0,42 (median 2,43).

Hvordan er likviditeten i Astrazeneca AS?

Likviditetsgrad 1 var 3,37 i 2024 (median 1,26).

Hvordan står Astrazeneca AS i Handel?

Astrazeneca AS er nr. 2 631 av 22 237 rangerte selskaper i Handel for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 51 av 499. Omsetningen endret seg 21,1 % fra året før.

Konsernregnskap

Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.

Offentlige kontrakter

Tildelte kontrakter siden 2024
1
Sum tildelt verdi siden 2024
verdi ikke oppgitt
1 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
DatoOppdragsgiverKunngjøring VerdiCPV
13. august 2024 Folkehelseinstituttet Nasal trevalent vaksine mot sesonginfluensa for 2024/2025 influensasesongen verdi ikke oppgitt 33600000

Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.

Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.

Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
918209999
Org.form
AS · del av et konsern
Sektor
Handel (46.460)
Morning selskapsklasse
Store
Ansatte
101 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
29. mai 1979 47 år i drift
Aksjekapital
115,05 MNOK
Forretningsadresse
Karvesvingen 7, 0579 OSLO
Kommune
Oslo rang 63–220 av 357 i landet
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.astrazeneca.com

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks807272
Rang1 9772 6312 451
Driftsmargin3,1 %2,5 %2,2 %
Totalrentabilitet7,2 %6,9 %6,6 %
Egenkapitalandel77,5 %70,5 %73,8 %
Likviditetsgrad 14,463,373,80
Omsetningsvekst–21,1 %25,1 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter749,6 MNOK907,6 MNOK1 135,3 MNOK
Driftsresultat23,2 MNOK22,9 MNOK24,5 MNOK
Resultat før skatt36,0 MNOK40,7 MNOK40,4 MNOK
Årsresultat26,2 MNOK28,5 MNOK29,6 MNOK
Finanskostnader0,8 MNOK0,8 MNOK0,4 MNOK
Sum eiendeler513,5 MNOK602,5 MNOK615,6 MNOK
Omløpsmidler511,5 MNOK599,0 MNOK613,2 MNOK
Egenkapital398,0 MNOK424,6 MNOK454,2 MNOK
Opptjent egenkapital283,0 MNOK309,6 MNOK339,1 MNOK
Sum gjeld115,4 MNOK177,9 MNOK161,4 MNOK
Kortsiktig gjeld114,7 MNOK177,9 MNOK161,4 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6336841.