Seim Trær og Planter AS
Score · regnskapsår 2024
80av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 94 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 8 av 119 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 20 av 392 · Jordbruk og skogbruk
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 78 og soliditet 83 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Seim Trær og Planter AS ligger 30 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 119 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 15,8 % (median 7,9 %) og egenkapitalandel 73,5 % (median 48,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 21 MNOK | 21 MNOK |
| Driftsmargin | 15,8 % | 7,9 % |
| Resultatmargin | 15,2 % | 7,1 % |
| Totalrentabilitet | 25,1 % | 11,9 % |
| Egenkapitalandel | 73,5 % | 48,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,36 | 1,03 |
| Likviditetsgrad 1 | 4,34 | 1,62 |
| Omsetningsvekst | 70,5 % | 6,1 % |
| Omsetning per ansatt | 1,88 MNOK | 1,29 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 80 gjør Seim Trær og Planter AS det bedre enn 94 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (119 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Seim Trær og Planter AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Seim Trær og Planter AS hadde en driftsmargin på 15,8 % og en egenkapitalandel på 73,5 % i 2024, og er nr. 20 av 392 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk.
Fra 2023 til 2024: omsetningen økte med 70 %.
Seim Trær og Planter AS klarte seg bedre enn sektoren i 2023, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 10 MNOK og 28 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 25 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 28 MNOK |
| P/B | 1,0 | 10 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 15,8 % (median 7,9 %); Egenkapitalandel 73,5 % (median 48,3 %); Likviditetsgrad 1 4,34 (median 1,62).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,5 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var 15,7 % i 2023 (sektorens median 5,8 %), og egenkapitalandelen 75,2 %. I de andre årene var driftsmarginen 15,7 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2023, med median driftsmargin 5,8 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 78 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 83 | vekt 25 % |
| Likviditet | 89 | vekt 15 % |
| Vekst | 95 | vekt 15 % |
| Konsistens | 56 | vekt 15 % |
Varighet: 81 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Seim Trær og Planter AS?
Driftsmarginen var 15,8 % i 2024, mot en median på 7,9 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 25,1 %.
Hvor solid er Seim Trær og Planter AS?
Egenkapitalandelen var 73,5 % i 2024 (median 48,3 %). Gjeldsgraden var 0,36 (median 1,03).
Hvordan er likviditeten i Seim Trær og Planter AS?
Likviditetsgrad 1 var 4,34 i 2024 (median 1,62).
Hvordan står Seim Trær og Planter AS i Jordbruk og skogbruk?
Seim Trær og Planter AS er nr. 20 av 392 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 8 av 119. Omsetningen endret seg 70,5 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 915775454
- Org.form
- AS
- Sektor
- Jordbruk og skogbruk (01.190)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 11 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. desember 1965 60 år i drift
- Aksjekapital
- 0,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Veslemona 81, 1850 MYSEN (INDRE ØSTFOLD)
- Kommune
- Indre Østfold rang 8 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.seim.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 81 | 80 | 62 | |
| Rang | 32 | 20 | 117 | |
| Driftsmargin | 15,7 % | 15,8 % | 15,5 % | |
| Totalrentabilitet | 15,7 % | 25,1 % | 20,5 % | |
| Egenkapitalandel | 75,2 % | 73,5 % | 54,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 6,05 | 4,34 | 2,56 | |
| Omsetningsvekst | – | 70,5 % | 8,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12,1 MNOK | 20,7 MNOK | 22,4 MNOK |
| Driftsresultat | 1,9 MNOK | 3,3 MNOK | 3,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,8 MNOK | 3,1 MNOK | 3,4 MNOK |
| Årsresultat | 1,4 MNOK | 2,5 MNOK | 2,7 MNOK |
| Finanskostnader | −0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 10,3 MNOK | 13,2 MNOK | 17,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 9,7 MNOK | 12,5 MNOK | 15,9 MNOK |
| Egenkapital | 7,7 MNOK | 9,7 MNOK | 9,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 5,6 MNOK | 7,5 MNOK | 7,2 MNOK |
| Sum gjeld | 2,5 MNOK | 3,5 MNOK | 7,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,6 MNOK | 2,9 MNOK | 6,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 5570687.
Videre
Lignende selskaper
- M A Eiendom AS indeks 82, nr. 14 · sammenlign
- JT Skog AS indeks 82, nr. 15 · sammenlign
- Sollid Skog AS indeks 81, nr. 16 · sammenlign
- HOVE & Slettebø AS indeks 80, nr. 21 · sammenlign
- Haukali Gard AS indeks 79, nr. 25 · sammenlign