Sandnes Maskinstasjon AS

Org.nr. 915577806 · Sør-Varanger · Stiftet 2015

Score · regnskapsår 2025

41av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 34 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mikro: 8 548 av 12 872 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 13 799 av 20 338 · Bygg og anlegg

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 28 og soliditet 52 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Sandnes Maskinstasjon AS ligger 9 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.

Medianscore 50 blant 12 865 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −1,4 % (median 3,5 %) og egenkapitalandel 39,3 % (median 32,8 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 26. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter3 MNOK3 MNOK
Driftsmargin −1,4 % 3,5 % 27 %
Resultatmargin −1,4 % 3,0 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet −0,7 % 7,8 % 29 %
Egenkapitalandel 39,3 % 32,8 % 57 %
Gjeldsgrad 1,55 1,43 48 %
Likviditetsgrad 1 0,44 1,41 8 %
Omsetningsvekst 56,2 % 6,1 % 83 %

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 41 gjør Sandnes Maskinstasjon AS det bedre enn 34 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (12 872 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Sandnes Maskinstasjon AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Oppsummert analyse

Sandnes Maskinstasjon AS har score 41 for 2025, rang 13 799 av 20 338 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 83 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 56,2 % mot median 6,1 %.

Svakest: Likviditet: persentil 8 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,44 mot median 1,41. Lønnsomhet: persentil 28 mot sammenlignbare, driftsmargin −1,4 % mot median 3,5 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Sandnes Maskinstasjon AS hadde en driftsmargin på −1,4 % og en egenkapitalandel på 39,3 % i 2025, og er nr. 13 799 av 20 338 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.

Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 56 % og driftsmarginen steg fra −11,0 % til −1,4 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Én metode gir et tall: 2 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 0,0 MNOK 10,0 ikke meningsfull
EV/EBIT Driftsresultat: 0,0 MNOK 8,0 ikke meningsfull
P/B Egenkapital: 2,3 MNOK 1,0 2 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • kritisk

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,3 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,44 (median 1,41).

  • følg med

    Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?

    Tallgrunnlag: Resultatmargin −1,4 % (median 3,0 %).

  • følg med

    Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?

    Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 56,2 % (median 6,1 %); Likviditetsgrad 1 0,44 (median 1,41).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2021

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet28 vekt 30 %
Soliditet52 vekt 25 %
Likviditet8 vekt 15 %
Vekst83 vekt 15 %
Konsistens38 vekt 15 %

Varighet: 39 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Sandnes Maskinstasjon AS?

Driftsmarginen var −1,4 % i 2025, mot en median på 3,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −0,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.

Hvor solid er Sandnes Maskinstasjon AS?

Egenkapitalandelen var 39,3 % i 2025 (median 32,8 %). Gjeldsgraden var 1,55 (median 1,43).

Hvordan er likviditeten i Sandnes Maskinstasjon AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,44 i 2025 (median 1,41). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Sandnes Maskinstasjon AS i Bygg og anlegg?

Sandnes Maskinstasjon AS er nr. 13 799 av 20 338 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 8 548 av 12 872. Omsetningen endret seg 56,2 % fra året før.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
915577806
Org.form
AS
Sektor
Bygg og anlegg (41.000)
Morning selskapsklasse
Mikro
Ansatte
0–4 (ikke registrert)
Stiftet
16. juni 2015 11 år i drift
Aksjekapital
1,00 MNOK
Forretningsadresse
Svanvikveien 2218, 9925 SVANVIK (SØR-VARANGER)
Kommune
Sør-Varanger rang 3–7 av 13 i KOSTRA-gruppe 8
Revisjon
Revisjon fravalgt fra 23. juni 2015
Siste innsendte regnskap
2025

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Daglig leder
Fred Vidar Stenbakk
Styrets leder
Fred Vidar Stenbakk
Varamedlem
Gunn Hege Stenbakk

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks423441
Rang11 40814 99713 799
Driftsmargin2,4 %−11,0 %−1,4 %
Totalrentabilitet0,8 %−3,9 %−0,7 %
Egenkapitalandel45,0 %45,3 %39,3 %
Likviditetsgrad 10,760,610,44
Omsetningsvekst–−7,3 %56,2 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter2,0 MNOK1,9 MNOK2,9 MNOK
Driftsresultat0,0 MNOK−0,2 MNOK0,0 MNOK
Resultat før skatt0,0 MNOK−0,2 MNOK0,0 MNOK
Årsresultat0,0 MNOK−0,2 MNOK0,0 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler5,8 MNOK5,3 MNOK6,0 MNOK
Omløpsmidler2,4 MNOK1,8 MNOK1,6 MNOK
Egenkapital2,6 MNOK2,4 MNOK2,3 MNOK
Opptjent egenkapital1,6 MNOK1,4 MNOK1,3 MNOK
Sum gjeld3,2 MNOK2,9 MNOK3,6 MNOK
Kortsiktig gjeld3,2 MNOK2,9 MNOK3,6 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6829454.