Haakon Ellingsen AS
Score · regnskapsår 2025
59av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 68 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 168 av 3 705 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 7 286 av 22 940 · Handel
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 92 og soliditet 58 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Haakon Ellingsen AS ligger 9 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 3 705 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 13,0 % (median 3,0 %) og egenkapitalandel 36,2 % (median 30,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 262 MNOK | 93 MNOK |
| Driftsmargin | 13,0 % | 3,0 % |
| Resultatmargin | 13,0 % | 2,8 % |
| Totalrentabilitet | 35,8 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 36,2 % | 30,1 % |
| Gjeldsgrad | 1,76 | 2,23 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,48 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | −1,7 % | 6,1 % |
| Omsetning per ansatt | 5,96 MNOK | 5,07 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 59 gjør Haakon Ellingsen AS det bedre enn 68 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 705 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Haakon Ellingsen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Haakon Ellingsen AS har score 59 for 2025, rang 7 286 av 22 940 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 92 mot sammenlignbare, driftsmargin 13,0 % mot median 3,0 %.
Svakest: Vekst: persentil 22 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −1,7 % mot median 6,1 %. Konsistens: persentil 38 mot sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak konsistens, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Haakon Ellingsen AS hadde en driftsmargin på 13,0 % og en egenkapitalandel på 36,2 % i 2025, og er nr. 7 286 av 22 940 rangerte selskaper i Handel.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 48 MNOK og 266 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 21,2 | 244 MNOK |
| EV/EBIT | 16,6 | 266 MNOK |
| P/B | 2,2 | 48 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 7,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 92 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 58 | vekt 25 % |
| Likviditet | 55 | vekt 15 % |
| Vekst | 22 | vekt 15 % |
| Konsistens | 38 | vekt 15 % |
Varighet: 69 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Haakon Ellingsen AS?
Driftsmarginen var 13,0 % i 2025, mot en median på 3,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 35,8 %.
Hvor solid er Haakon Ellingsen AS?
Egenkapitalandelen var 36,2 % i 2025 (median 30,1 %). Gjeldsgraden var 1,76 (median 2,23).
Hvordan er likviditeten i Haakon Ellingsen AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,48 i 2025 (median 1,39).
Hvordan står Haakon Ellingsen AS i Handel?
Haakon Ellingsen AS er nr. 7 286 av 22 940 rangerte selskaper i Handel for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 168 av 3 705. Omsetningen endret seg −1,7 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 911406829
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Handel (46.630)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 44 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 2. mai 1962 64 år i drift
- Aksjekapital
- 3,19 MNOK
- Forretningsadresse
- Årenga 8, 1340 SKUI (BÆRUM)
- Kommune
- Bærum rang 1 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.ellingsen.biz
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 5 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 93,4 % · tre største 99,1 %
- Fordeling
- selskaper 98 % · privatpersoner 2 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 95 %
- Eiere over 60 år
- 40 % av personeierne sine aksjer (medianalder 56 år)
- Konsernkjede
-
Eies av: Namo Holding AS (93 %)
Øverste eier: privatperson
- Namo Holding AS · 93,4 %
- Loumor AS · 5,0 %
- 3 privatpersoner · 1,6 %
Endring 2007–2025:
7 % av aksjene skiftet eier (4 nye og 1 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Loumor AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 76 | 71 | 59 | |
| Rang | 2 804 | 2 884 | 7 286 | |
| Driftsmargin | 5,3 % | 14,2 % | 13,0 % | |
| Totalrentabilitet | 17,9 % | 31,1 % | 35,8 % | |
| Egenkapitalandel | 51,9 % | 35,2 % | 36,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,96 | 1,49 | 1,48 | |
| Omsetningsvekst | – | 86,7 % | −1,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 142,8 MNOK | 266,6 MNOK | 262,1 MNOK |
| Driftsresultat | 7,6 MNOK | 37,9 MNOK | 34,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 8,9 MNOK | 38,7 MNOK | 34,1 MNOK |
| Skattekostnad | 2,0 MNOK | 8,6 MNOK | 7,6 MNOK |
| Årsresultat | 6,9 MNOK | 30,1 MNOK | 26,5 MNOK |
| Finanskostnader | 4,0 MNOK | 3,3 MNOK | 5,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 72,1 MNOK | 134,9 MNOK | 110,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 66,7 MNOK | 128,4 MNOK | 102,4 MNOK |
| Egenkapital | 37,4 MNOK | 47,5 MNOK | 40,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 33,5 MNOK | 43,6 MNOK | 36,1 MNOK |
| Sum gjeld | 34,6 MNOK | 87,4 MNOK | 70,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 34,0 MNOK | 86,4 MNOK | 69,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6415237.
Videre
Lignende selskaper
- Autocenteret Fjeldstad A/S indeks 59, nr. 7 299 · sammenlign
- Rubin Medical AS indeks 59, nr. 7 300 · sammenlign
- Steinhardt AS indeks 59, nr. 7 302 · sammenlign
- Scanfloor AS indeks 59, nr. 7 306 · sammenlign
- TG Pumpeservice AS indeks 59, nr. 7 307 · sammenlign