Sviland AS
Score · regnskapsår 2025
74av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 40 av 466 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 169 av 1 867 · Forretningsmessig tjenesteyting
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 80 og soliditet 75 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Sviland AS ligger 24 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 466 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 39,7 % (median 4,0 %) og egenkapitalandel 42,9 % (median 20,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 20 MNOK | 21 MNOK |
| Driftsmargin | 39,7 % | 4,0 % |
| Resultatmargin | 41,5 % | 4,0 % |
| Totalrentabilitet | 15,7 % | 10,1 % |
| Egenkapitalandel | 42,9 % | 20,2 % |
| Gjeldsgrad | 1,33 | 3,15 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,08 | 1,19 |
| Omsetningsvekst | 11,0 % | 6,5 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 74 gjør Sviland AS det bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (466 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Sviland AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Sviland AS har score 74 for 2025, rang 169 av 1 867 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 84 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,08 mot median 1,19. Lønnsomhet: persentil 80 mot sammenlignbare, driftsmargin 39,7 % mot median 4,0 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Sviland AS hadde en driftsmargin på 39,7 % og en egenkapitalandel på 42,9 % i 2025, og er nr. 169 av 1 867 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 11 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 27 MNOK og 68 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 68 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 49 MNOK |
| P/B | 1,0 | 27 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 39,7 % (median 4,0 %); Egenkapitalandel 42,9 % (median 20,2 %); Likviditetsgrad 1 2,08 (median 1,19).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin −3,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 80 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 75 | vekt 25 % |
| Likviditet | 84 | vekt 15 % |
| Vekst | 60 | vekt 15 % |
| Konsistens | 61 | vekt 15 % |
Varighet: 74 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Sviland AS?
Driftsmarginen var 39,7 % i 2025, mot en median på 4,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 15,7 %.
Hvor solid er Sviland AS?
Egenkapitalandelen var 42,9 % i 2025 (median 20,2 %). Gjeldsgraden var 1,33 (median 3,15).
Hvordan er likviditeten i Sviland AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,08 i 2025 (median 1,19).
Hvordan står Sviland AS i Forretningsmessig tjenesteyting?
Sviland AS er nr. 169 av 1 867 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 40 av 466. Omsetningen endret seg 11,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 888947302
- Org.form
- AS
- Sektor
- Forretningsmessig tjenesteyting (77.120)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 1. november 2005 21 år i drift
- Aksjekapital
- 1,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Fosseikeveien 19, 4323 SANDNES
- Kommune
- Sandnes rang 4 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 80 | 67 | 74 | |
| Rang | 167 | 344 | 169 | |
| Driftsmargin | 50,2 % | 40,0 % | 39,7 % | |
| Totalrentabilitet | 21,9 % | 15,3 % | 15,7 % | |
| Egenkapitalandel | 38,1 % | 40,5 % | 42,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,83 | 1,98 | 2,08 | |
| Omsetningsvekst | – | −14,6 % | 11,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 21,0 MNOK | 17,9 MNOK | 19,9 MNOK |
| Driftsresultat | 10,6 MNOK | 7,2 MNOK | 7,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 12,0 MNOK | 7,7 MNOK | 8,3 MNOK |
| Årsresultat | 10,0 MNOK | 6,4 MNOK | 6,8 MNOK |
| Finanskostnader | 1,8 MNOK | 1,9 MNOK | 1,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 63,2 MNOK | 62,9 MNOK | 63,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 15,9 MNOK | 16,5 MNOK | 18,0 MNOK |
| Egenkapital | 24,0 MNOK | 25,5 MNOK | 27,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 22,4 MNOK | 23,9 MNOK | 25,6 MNOK |
| Sum gjeld | 39,1 MNOK | 37,4 MNOK | 36,3 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 8,7 MNOK | 8,3 MNOK | 8,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6753432.
Videre
Lignende selskaper
- Svenneby Landbruk AS indeks 74, nr. 153 · sammenlign
- Go-To Brands AS indeks 74, nr. 170 · sammenlign
- Ethos Bemanning AS indeks 73, nr. 177 · sammenlign
- Dedica AS indeks 73, nr. 178 · sammenlign
- Nordlaks Maritime AS indeks 73, nr. 185 · sammenlign