Haug Jordbruk AS
Score · regnskapsår 2025
77av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 95 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 11 av 219 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 22 av 406 · Jordbruk og skogbruk
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 68 og soliditet 92 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Haug Jordbruk AS ligger 27 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 219 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 15,6 % (median 5,3 %) og egenkapitalandel 86,8 % (median 46,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 15,6 % | 5,3 % |
| Resultatmargin | 14,2 % | 4,9 % |
| Totalrentabilitet | 13,3 % | 8,0 % |
| Egenkapitalandel | 86,8 % | 46,1 % |
| Gjeldsgrad | 0,15 | 0,76 |
| Likviditetsgrad 1 | 15,73 | 1,72 |
| Omsetningsvekst | 21,8 % | 6,9 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 77 gjør Haug Jordbruk AS det bedre enn 95 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (219 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Haug Jordbruk AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Haug Jordbruk AS har score 77 for 2025, rang 22 av 406 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 96 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 15,73 mot median 1,72. Soliditet: persentil 92 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 86,8 % mot median 46,1 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Haug Jordbruk AS hadde en driftsmargin på 15,6 % og en egenkapitalandel på 86,8 % i 2025, og er nr. 22 av 406 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 64,6 % til 86,8 % og omsetningen økte med 22 %.
Haug Jordbruk AS klarte seg svakere enn sektoren i 2023, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 4 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 3 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 4 MNOK |
| P/B | 1,0 | 3 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 9,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var −5,5 % i 2023 (sektorens median 5,8 %), og egenkapitalandelen 85,9 %. Selskapet hadde underskudd før skatt det året. I de andre årene var driftsmarginen 14,9 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2023, med median driftsmargin 5,8 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 68 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 92 | vekt 25 % |
| Likviditet | 96 | vekt 15 % |
| Vekst | 72 | vekt 15 % |
| Konsistens | 59 | vekt 15 % |
Varighet: 71 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Haug Jordbruk AS?
Driftsmarginen var 15,6 % i 2025, mot en median på 5,3 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,3 %.
Hvor solid er Haug Jordbruk AS?
Egenkapitalandelen var 86,8 % i 2025 (median 46,1 %). Gjeldsgraden var 0,15 (median 0,76).
Hvordan er likviditeten i Haug Jordbruk AS?
Likviditetsgrad 1 var 15,73 i 2025 (median 1,72).
Hvordan står Haug Jordbruk AS i Jordbruk og skogbruk?
Haug Jordbruk AS er nr. 22 av 406 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 11 av 219. Omsetningen endret seg 21,8 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 886604122
- Org.form
- AS
- Sektor
- Jordbruk og skogbruk (01.110)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 2. januar 2004 22 år i drift
- Aksjekapital
- 0,15 MNOK
- Forretningsadresse
- c/o Håvard Monthei Haug, Trudvangvegen 13, 2123 BRUVOLL (NORD-ODAL)
- Kommune
- Nord-Odal rang 39 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 10. april 2012
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 68 | 69 | 77 | |
| Rang | 83 | 71 | 22 | |
| Driftsmargin | −5,5 % | 14,2 % | 15,6 % | |
| Totalrentabilitet | −3,5 % | 8,3 % | 13,3 % | |
| Egenkapitalandel | 85,9 % | 64,6 % | 86,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 11,25 | 16,75 | 15,73 | |
| Omsetningsvekst | – | 33,5 % | 21,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1,6 MNOK | 2,1 MNOK | 2,6 MNOK |
| Driftsresultat | −0,1 MNOK | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,4 MNOK |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 2,5 MNOK | 3,6 MNOK | 3,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,0 MNOK | 2,7 MNOK | 2,4 MNOK |
| Egenkapital | 2,1 MNOK | 2,3 MNOK | 2,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 2,0 MNOK | 2,2 MNOK | 2,5 MNOK |
| Sum gjeld | 0,3 MNOK | 1,3 MNOK | 0,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6666034.
Videre
Lignende selskaper
- M. Ellingsen Skogsdrift AS indeks 79, nr. 17 · sammenlign
- Romnes Moreller AS indeks 78, nr. 18 · sammenlign
- SVEENE SKOG & Landbruk AS indeks 78, nr. 21 · sammenlign
- OP Skog AS indeks 77, nr. 27 · sammenlign
- Tmh Landbruk AS indeks 76, nr. 29 · sammenlign