Prima Slakt AS
Score · regnskapsår 2025
49av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 52 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 141 av 290 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 038 av 2 001 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 60 og soliditet 34 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Prima Slakt AS ligger på medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 290 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025: driftsmargin 2,7 % (median 6,3 %) og egenkapitalandel 25,7 % (median 32,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 712 MNOK | 1 201 MNOK |
| Driftsmargin | 2,7 % | 6,3 % |
| Resultatmargin | 2,7 % | 6,6 % |
| Totalrentabilitet | 32,8 % | 11,7 % |
| Egenkapitalandel | 25,7 % | 32,8 % |
| Gjeldsgrad | 2,90 | 2,03 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,34 | 1,28 |
| Omsetningsvekst | 3,3 % | 7,1 % |
| Omsetning per ansatt | 142,34 MNOK | 5,72 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 49 gjør Prima Slakt AS det bedre enn 52 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (290 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Prima Slakt AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Prima Slakt AS har score 49 for 2025, rang 1 038 av 2 001 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 61 mot sammenlignbare.
Svakest: Soliditet: persentil 34 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 25,7 % mot median 32,8 %. Vekst: persentil 37 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 3,3 % mot median 7,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Prima Slakt AS hadde en driftsmargin på 2,7 % og en egenkapitalandel på 25,7 % i 2025, og er nr. 1 038 av 2 001 rangerte selskaper i Industri.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 16 MNOK og 154 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 151 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 154 MNOK |
| P/B | 1,0 | 16 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −3,3 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 60 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 34 | vekt 25 % |
| Likviditet | 52 | vekt 15 % |
| Vekst | 37 | vekt 15 % |
| Konsistens | 61 | vekt 15 % |
Varighet: 47 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Prima Slakt AS?
Driftsmarginen var 2,7 % i 2025, mot en median på 6,3 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 32,8 %.
Hvor solid er Prima Slakt AS?
Egenkapitalandelen var 25,7 % i 2025 (median 32,8 %). Gjeldsgraden var 2,90 (median 2,03).
Hvordan er likviditeten i Prima Slakt AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,34 i 2025 (median 1,28).
Hvordan står Prima Slakt AS i Industri?
Prima Slakt AS er nr. 1 038 av 2 001 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 141 av 290. Omsetningen endret seg 3,3 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 885209432
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Industri (10.110)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 5 registrert 10. januar 2024
- Stiftet
- 12. desember 2002 23 år i drift
- Aksjekapital
- 10,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Næringsvegen 27, 4365 NÆRBØ (HÅ)
- Kommune
- Hå rang 10–35 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.prima.as
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Harald Reime
- Styrets leder
- Bjørn Kåre Grude
- Styremedlem
- Elisabeth Torget
- Styremedlem
- Jan Erik Fløtre
- Styremedlem
- Anbjørn Øglend
- Styremedlem
- Monika Solberg
- Revisor
- Deloitte AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 44 | 48 | 49 | |
| Rang | 1 158 | 1 085 | 1 038 | |
| Driftsmargin | 2,9 % | 2,6 % | 2,7 % | |
| Totalrentabilitet | 29,6 % | 32,7 % | 32,8 % | |
| Egenkapitalandel | 23,7 % | 27,7 % | 25,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,31 | 1,38 | 1,34 | |
| Omsetningsvekst | – | −3,1 % | 3,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 710,9 MNOK | 688,9 MNOK | 711,7 MNOK |
| Driftsresultat | 20,3 MNOK | 18,0 MNOK | 19,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 19,8 MNOK | 17,8 MNOK | 19,4 MNOK |
| Årsresultat | 15,5 MNOK | 13,9 MNOK | 15,1 MNOK |
| Finanskostnader | −0,7 MNOK | 0,6 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 64,7 MNOK | 56,2 MNOK | 60,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 64,5 MNOK | 56,1 MNOK | 60,3 MNOK |
| Egenkapital | 15,3 MNOK | 15,5 MNOK | 15,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,9 MNOK | 4,1 MNOK | 4,1 MNOK |
| Sum gjeld | 49,4 MNOK | 40,7 MNOK | 45,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 49,4 MNOK | 40,7 MNOK | 45,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6898242.
Videre
Lignende selskaper
- Omya Hustadmarmor AS indeks 49, nr. 1 042 · sammenlign
- Stingray Marine Solutions AS indeks 49, nr. 1 044 · sammenlign
- Kongsberg Aviation Maintenance Services AS indeks 49, nr. 1 046 · sammenlign
- Bakehuset AS indeks 49, nr. 1 050 · sammenlign
- Solidenergy AS indeks 49, nr. 1 057 · sammenlign