Stord Mobilkran AS
Score · regnskapsår 2025
77av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 95 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 305 av 5 558 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 183 av 20 337 · Bygg og anlegg
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 80 og soliditet 93 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Stord Mobilkran AS ligger 26 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 5 558 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 14,3 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 70,8 % (median 34,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 16 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | 14,3 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | 14,8 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | 20,3 % | 10,9 % |
| Egenkapitalandel | 70,8 % | 34,1 % |
| Gjeldsgrad | 0,41 | 1,72 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,75 | 1,48 |
| Omsetningsvekst | 9,3 % | 6,0 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 77 gjør Stord Mobilkran AS det bedre enn 95 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (5 558 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Stord Mobilkran AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Stord Mobilkran AS har score 77 for 2025, rang 1 183 av 20 337 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 93 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 70,8 % mot median 34,1 %. Likviditet: persentil 88 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,75 mot median 1,48.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Stord Mobilkran AS hadde en driftsmargin på 14,3 % og en egenkapitalandel på 70,8 % i 2025, og er nr. 1 183 av 20 337 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 49,3 % til 70,8 % og driftsmarginen falt fra 18,0 % til 14,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 7 MNOK og 16 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 16,9 | 14 MNOK |
| EV/EBIT | 12,7 | 16 MNOK |
| P/B | 1,6 | 7 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 14,3 % (median 4,5 %); Egenkapitalandel 70,8 % (median 34,1 %); Likviditetsgrad 1 2,75 (median 1,48).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 80 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 93 | vekt 25 % |
| Likviditet | 88 | vekt 15 % |
| Vekst | 56 | vekt 15 % |
| Konsistens | 55 | vekt 15 % |
Varighet: 78 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Stord Mobilkran AS?
Driftsmarginen var 14,3 % i 2025, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 20,3 %.
Hvor solid er Stord Mobilkran AS?
Egenkapitalandelen var 70,8 % i 2025 (median 34,1 %). Gjeldsgraden var 0,41 (median 1,72).
Hvordan er likviditeten i Stord Mobilkran AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,75 i 2025 (median 1,48).
Hvordan står Stord Mobilkran AS i Bygg og anlegg?
Stord Mobilkran AS er nr. 1 183 av 20 337 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 305 av 5 558. Omsetningen endret seg 9,3 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 836479432
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.990)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 23. april 1985 41 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Kappelen 9, 5410 SAGVÅG (STORD)
- Kommune
- Stord rang 6–23 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Ole Tungland Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
Eieren: flertallseieren Ole Tungland Holding AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Ole Tungland Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Ole Tungland Holding AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 85 | 73 | 77 | |
| Rang | 963 | 2 080 | 1 183 | |
| Driftsmargin | 13,1 % | 18,0 % | 14,3 % | |
| Totalrentabilitet | 16,2 % | 19,8 % | 20,3 % | |
| Egenkapitalandel | 63,6 % | 49,3 % | 70,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,12 | 2,06 | 2,75 | |
| Omsetningsvekst | – | 25,4 % | 9,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 11,7 MNOK | 14,7 MNOK | 16,0 MNOK |
| Driftsresultat | 1,5 MNOK | 2,6 MNOK | 2,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,5 MNOK | 2,7 MNOK | 2,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,3 MNOK | 0,6 MNOK | 0,5 MNOK |
| Årsresultat | 1,2 MNOK | 2,1 MNOK | 1,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 10,1 MNOK | 14,0 MNOK | 12,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 5,9 MNOK | 8,3 MNOK | 8,3 MNOK |
| Egenkapital | 6,4 MNOK | 6,9 MNOK | 8,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 6,1 MNOK | 6,6 MNOK | −0,1 MNOK |
| Sum gjeld | 3,7 MNOK | 7,1 MNOK | 3,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,9 MNOK | 4,0 MNOK | 3,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6763010.
Videre
Lignende selskaper
- Ystgård Bygg AS indeks 77, nr. 1 179 · sammenlign
- S LAURITZEN & CO AS indeks 77, nr. 1 185 · sammenlign
- Vågsbygd Glasservice AS indeks 77, nr. 1 186 · sammenlign
- NES MASKIN & Anlegg AS indeks 77, nr. 1 187 · sammenlign
- Bykle Bygg AS indeks 77, nr. 1 190 · sammenlign