Grenland Rail AS
Score · regnskapsår 2025
60av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 69 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 109 av 348 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 417 av 1 363 · Transport og lagring
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 79 og soliditet 58 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Grenland Rail AS ligger 10 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 348 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 6,6 % (median 3,7 %) og egenkapitalandel 31,3 % (median 25,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 401 MNOK | 114 MNOK |
| Driftsmargin | 6,6 % | 3,7 % |
| Resultatmargin | 6,9 % | 3,3 % |
| Totalrentabilitet | 22,3 % | 8,5 % |
| Egenkapitalandel | 31,3 % | 25,8 % |
| Gjeldsgrad | 2,19 | 2,85 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,40 | 1,26 |
| Omsetningsvekst | 1,1 % | 8,8 % |
| Omsetning per ansatt | 3,71 MNOK | 1,84 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 60 gjør Grenland Rail AS det bedre enn 69 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (348 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Grenland Rail AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Grenland Rail AS har score 60 for 2025, rang 417 av 1 363 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 79 mot sammenlignbare, driftsmargin 6,6 % mot median 3,7 %. Likviditet: persentil 63 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,40 mot median 1,26.
Svakest: Vekst: persentil 25 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 1,1 % mot median 8,8 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Grenland Rail AS hadde en driftsmargin på 6,6 % og en egenkapitalandel på 31,3 % i 2025, og er nr. 417 av 1 363 rangerte selskaper i Transport og lagring.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 12,6 % til 6,6 % og egenkapitalandelen steg fra 20,7 % til 31,3 %.
Grenland Rail AS klarte seg bedre enn sektoren i 2025, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 41 MNOK og 281 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 248 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 281 MNOK |
| P/B | 1,0 | 41 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var 6,6 % i 2025 (sektorens median 3,9 %), og egenkapitalandelen 31,3 %. I de andre årene var driftsmarginen 14,1 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2025, med median driftsmargin 3,9 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 79 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 58 | vekt 25 % |
| Likviditet | 63 | vekt 15 % |
| Vekst | 25 | vekt 15 % |
| Konsistens | 55 | vekt 15 % |
Varighet: 61 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Grenland Rail AS?
Driftsmarginen var 6,6 % i 2025, mot en median på 3,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 22,3 %.
Hvor solid er Grenland Rail AS?
Egenkapitalandelen var 31,3 % i 2025 (median 25,8 %). Gjeldsgraden var 2,19 (median 2,85).
Hvordan er likviditeten i Grenland Rail AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,40 i 2025 (median 1,26).
Hvordan står Grenland Rail AS i Transport og lagring?
Grenland Rail AS er nr. 417 av 1 363 rangerte selskaper i Transport og lagring for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 109 av 348. Omsetningen endret seg 1,1 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 830036032
- Org.form
- AS
- Sektor
- Transport og lagring (49.200)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 108 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 19. september 2022 4 år i drift
- Aksjekapital
- 11,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Nybergflata 2, 3737 SKIEN
- Kommune
- Skien rang 9 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 60 | 64 | 60 | |
| Rang | 451 | 340 | 417 | |
| Driftsmargin | 15,6 % | 12,6 % | 6,6 % | |
| Totalrentabilitet | 37,2 % | 28,9 % | 22,3 % | |
| Egenkapitalandel | 24,2 % | 20,7 % | 31,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,06 | 1,23 | 1,40 | |
| Omsetningsvekst | – | 28,3 % | 1,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 308,7 MNOK | 396,1 MNOK | 400,6 MNOK |
| Driftsresultat | 48,1 MNOK | 50,0 MNOK | 26,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 46,7 MNOK | 52,2 MNOK | 27,7 MNOK |
| Årsresultat | 36,4 MNOK | 37,2 MNOK | 24,8 MNOK |
| Finanskostnader | 2,7 MNOK | 0,6 MNOK | 1,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 132,6 MNOK | 183,1 MNOK | 129,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 106,1 MNOK | 177,7 MNOK | 122,1 MNOK |
| Egenkapital | 32,1 MNOK | 37,9 MNOK | 40,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 16,1 MNOK | 21,8 MNOK | 24,5 MNOK |
| Sum gjeld | 100,4 MNOK | 145,2 MNOK | 89,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 99,9 MNOK | 144,8 MNOK | 87,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6483257.
Videre
Lignende selskaper
- Boreal Norge AS indeks 60, nr. 409 · sammenlign
- Jenssen Mobility AS indeks 60, nr. 410 · sammenlign
- Woodtrans AS indeks 60, nr. 411 · sammenlign
- Helgelandsbase Holding AS indeks 60, nr. 415 · sammenlign
- Gardermoen Perishable Center AS indeks 59, nr. 422 · sammenlign