2 212 selskaper rangert mot jevnbyrdige i fire Morning selskapsklasser. Regnskapsår 2025. Kilde: Brønnøysundregistrene. Metode
Rangering · 2025 · Morning-klasse Store
Rangen er rangen i klassen. Har klassen færre enn ti selskaper, sammenlignes de med hele sektoren. Hele rangeringen · Pressemodus
Største bevegelser · Morning-klasse Store
- Bolaks Fjordbruk AS−39
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 18,4 % til −5,8 % og gikk fra overskudd til underskudd før skatt.
- Tombre Fiskeanlegg AS−39
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 15,2 % til −8,6 % og gikk fra overskudd til underskudd før skatt.
- Blom Fiskeoppdrett AS+33
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −10,8 % til 14,1 % og gikk fra underskudd til overskudd før skatt.
- Fjordlaks AS+31
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 4,7 % til 12,3 % og omsetningen økte med 21 %.
Sjømat, Morning-klasse Store: 111 rangerte selskaper i regnskapsåret 2025.
Best i sektoren: Aquagen AS (score 86, driftsmargin 29,7 %, egenkapitalandel 79,3 %). Mowi Markets Norway AS (score 77, driftsmargin 5,3 %, egenkapitalandel 74,4 %). Nordsjø Fjordbruk AS (score 77, driftsmargin 12,8 %, egenkapitalandel 47,1 %).
Svakest i sektoren: Grieg Seafood Farming AS (score 13, driftsmargin −1,7 %, egenkapitalandel 7,3 %). Isfjord Norway AS (score 15, driftsmargin −2,5 %, egenkapitalandel 13,7 %). Norwegian Fishfarming Technologies AS (score 18, driftsmargin −8,0 %, egenkapitalandel −7,2 %).
Verdt å se nærmere på
- Median driftsmargin falt fra 7,7 % i 2024 til 4,9 % i 2025 (2,8 prosentpoeng).
- Median egenkapitalandel falt fra 39,8 % i 2024 til 39,0 % i 2025 (0,8 prosentpoeng).
- Median omsetningsvekst økte fra 5,4 % i 2024 til 7,4 % i 2025 (2,0 prosentpoeng).
- Andelen med underskudd gikk fra 13 % i 2024 til 29 % i 2025.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Topplister i sektoren · 2025 · Morning-klasse Store
De fem største selskapene står for 38 % av omsetningen i sektoren. Samlet resultat før skatt for de 108 rangerte selskapene: −321 841 MNOK.
Størst omsetning
- Mowi Markets Norway AS 26 449 MNOK
- Salmar ASdatterselskap av Salmar ASA 24 025 MNOK
- Mowi ASA 22 111 MNOK
- Salmar Oppdrett AS 18 994 MNOK
- Mowi Seawater Norway AS 18 324 MNOK
Driftsinntekter.
Høyest driftsmargin
- Kverva Industrier AS 93,9 %
- Nordlaks Smolt AS 48,8 %
- Helgeland Smolt AS 37,3 %
- Aquagen AS 29,7 %
- Nergård Havfiske ASdatterselskap av Nergård AS 28,6 %
Driftsresultat delt på driftsinntekter.
Størst overskudd
- Mowi Markets Norway AS 1 636 MNOK
- Kverva Industrier AS 1 584 MNOK
- Cermaq Norway ASdatterselskap av Cermaq Group AS 1 087 MNOK
- Salmar Farming AS 943 MNOK
- Mowi ASA 750 MNOK
Resultat før skatt.
Størst underskudd
- Haugland Gruppen AS −335 504 MNOK
- Lerøy Norway Seafoods AS −275 MNOK
- Måsøval Lisens AS −241 MNOK
- Erko Seafood AS −192 MNOK
- Lingalaks AS −147 MNOK
Resultat før skatt, de største negative.
Mest solide
- Lofoten Viking ASdatterselskap av Nergård AS 86,4 %
- AS MØRE CODFISH COMPdatterselskap av Gustav Stokke Holding AS 81,0 %
- Nordlaks Havbruk AS 79,7 %
- EGIL KRISTOFFERSEN & Sønner AS 79,6 %
- Aquagen AS 79,3 %
Egenkapitalandel: egenkapital delt på sum eiendeler.
Raskest vekst
- Måsøval Lisens AS +2 054,8 %
- Sinkaberg Nt145 AS +1 605,5 %
- Måsøval Drift AS +334,4 %
- Ode AS +121,9 %
- Nordsjø Fjordbruk AS +73,9 %
Omsetningsvekst fra året før, bare fra minst 10 MNOK i omsetning.
Største fall i omsetning
- Firda Sjøfarmer AS −66,3 %
- Sinkaberg Drift AS −32,5 %
- Polarfeed ASdatterselskap av Nordly Holding AS −30,2 %
- Kobbevik og Furuholmen Oppdrett AS −29,7 %
- Lofoten Viking ASdatterselskap av Nergård AS −29,0 %
Fall i omsetning fra året før, bare fra minst 10 MNOK i omsetning.
Største klatrere
- Blom Fiskeoppdrett AS +33,6 poeng
- Fjordlaks AS +30,5 poeng
- Aker Biomarine AS +28,0 poeng
- Seashore Industri ASdatterselskap av Seashore Sjø AS +27,3 poeng
- Kleiva Fiskefarm AS +25,4 poeng
Endring i indekspoeng fra året før.
Største fallere
- Bolaks Fjordbruk AS −39,4 poeng
- Tombre Fiskeanlegg AS −38,7 poeng
- Bjørøya AS −27,9 poeng
- Fosnavaag Pelagic AS −20,7 poeng
- Nils Sperre AS −18,1 poeng
Endring i indekspoeng fra året før.
Flest ansatte
- Mowi ASA 2 913
- Salmar ASdatterselskap av Salmar ASA 1 379
- Salmar Farming AS 1 278
- Cermaq Norway ASdatterselskap av Cermaq Group AS 1 254
- Pelagia ASdatterselskap av Pelagia Holding AS 881
Ansatte etter Enhetsregisteret.
Høyest omsetning per ansatt
- Haugland Gruppen AS 836,7 MNOK
- Cermaq Norway Salmon AS 483,7 MNOK
- Mowi Seawater Norway AS 426,1 MNOK
- Nordlaks Havbruk AS 352,7 MNOK
- Grieg Seafood Farming AS 231,5 MNOK
Bare selskaper med minst 5 ansatte.
Listene gjelder rangerte selskaper i klassen: operative selskaper med minst 1 MNOK i omsetning, uten holdingselskaper og ekskluderte. Lister over størrelse (omsetning, resultat, ansatte) teller hvert konsern én gang. Kilde: Brønnøysundregistrene. Beløp i andre valutaer er regnet om med Norges Banks kurser.
Posisjonene i sektoren · 2025 · Morning-klasse Store
Hvert selskap plasseres etter lønnsomhet og soliditet, målt som plassering fra 0 til 100 mot de andre i samme sektor og Morning selskapsklasse. Boblen viser omsetningen. Hold over eller trykk på en boble for tallene, filtrer på profil eller søk etter et selskap.
Boblestørrelse viser relativ omsetning, ikke eksakte tall. Stiplede linjer viser hvor de 5 selskapene som flyttet seg mest, sto i 2024 (liten ring).
- Blom Fiskeoppdrett AS lønnsomhet 5 → 87, soliditet 22 → 38
- Aker Biomarine AS lønnsomhet 0 → 67, soliditet 0 → 45
- Bolaks Fjordbruk AS lønnsomhet 84 → 8, soliditet 60 → 40
- Tombre Fiskeanlegg AS lønnsomhet 76 → 3, soliditet 71 → 60
- Lerøy Midt Sjø AS lønnsomhet 50 → 16, soliditet 54 → 95
Løve · LederHøy lønnsomhet, høy soliditet
Gepard · SprinterHøy lønnsomhet, lavere soliditet
Elefant · ForvalterLavere lønnsomhet, høy soliditet
Bever · ByggmesterLavere lønnsomhet, lavere soliditet
Vis posisjonene som liste
Oppsummering · regnskapsår 2025 · Morning-klasse Store
Median driftsmargin i sektoren er 4,9 %. 1 av 111 selskaper har negativ egenkapital. Median egenkapitalandel er 39,0 %.
Alle tall gjelder regnskapsåret 2025. Rangert: 111 operative selskaper. Holdingselskaper, ekskluderte og selskaper uten nok data vises, men får ikke rang. Slik leser du indeksen
Summen teller hvert konsern én gang: 3 datterselskaper (7 451 MNOK i omsetning) er holdt utenfor summer og størrelseslister fordi morselskapet i sektoren har minst like stor omsetning, slik at salget kan gå gjennom morselskapet. De er rangert som vanlig. Metode
- 5 selskaper rapporterer i annen valuta. Omsetningen er regnet om med snittkurs for regnskapsperioden og utgjør 24 % av summen.
Klatrere og stupere · Morning-klasse Store
Endring i rang fra 2024 til 2025, for 95 selskaper som er rangert begge år.
Klatrere
- 67Blom Fiskeoppdrett ASfra plass 94 til 2762
- 58Fjordlaks ASfra plass 92 til 3460
- 51Aker Biomarine ASfra plass 100 til 4954
- 50Kleiva Fiskefarm ASfra plass 67 til 1767
- 38Sufi ASfra plass 49 til 1171
Stupere
- 79Tombre Fiskeanlegg ASfra plass 15 til 9432
- 76Bolaks Fjordbruk ASfra plass 25 til 10127
- 60Bjørøya ASfra plass 42 til 10227
- 48Olav E Fiskerstrand ASfra plass 31 til 7941
- 46Fosnavaag Pelagic ASfra plass 44 til 9034
Utmerkelser · 2025 · Morning-klasse Store
Trenger oppmerksomhet · 2025 · Morning-klasse Store
49 selskaper har minst ett varselsignal. Viser de 15 viktigste.
- kritiskNorwegian Fishfarming Technologies ASNegativ egenkapital · Likviditetsgrad under 1 (0,73) · Underskudd før skatt
- følg medGrieg Seafood Rogaland ASSvært lav egenkapitalandel (3,3 %) · Likviditetsgrad under 1 (0,79)
- følg medGrieg Seafood Farming ASSvært lav egenkapitalandel (7,3 %) · Underskudd før skatt
- følg medLerøy Norway Seafoods ASLikviditetsgrad under 1 (0,99) · Underskudd før skatt
- følg medSeafood Farmers of Norway ASLikviditetsgrad under 1 (0,87) · Underskudd før skatt
- følg medIsfjord Norway ASLikviditetsgrad under 1 (0,97) · Underskudd før skatt
- følg medSotra Fiskeindustri ASLikviditetsgrad under 1 (0,81) · Underskudd før skatt
- følg medSalmar Oppdrett ASSvært lav egenkapitalandel (4,1 %)
- følg medSalmar Farming ASLikviditetsgrad under 1 (0,51)
- følg medPelagia ASLikviditetsgrad under 1 (0,85)
- følg medCermaq Norway ASLikviditetsgrad under 1 (0,40)
- følg medLerøy Midt ASLikviditetsgrad under 1 (0,49)
- følg medHaugland Gruppen ASUnderskudd før skatt
- følg medLerøy Midt Sjø ASUnderskudd før skatt
- følg medLerøy Aurora ASLikviditetsgrad under 1 (0,38)
Kart over sektoren · 2025 · Morning-klasse Store
Lønnsomhet mot soliditet for de rangerte selskapene. Størrelsen viser omsetning. Koral trekant: negativ egenkapital. Klikk for å åpne selskapet. Ytterpunkter er lagt på kanten.
Vis tallene i kartet som tabell
| Selskap | Driftsmargin | Egenkapitalandel | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Aquagen AS | 29,7 % | 79,3 % | 962 MNOK |
| Mowi Markets Norway AS | 5,3 % | 74,4 % | 26 449 MNOK |
| Nordsjø Fjordbruk AS | 12,8 % | 47,1 % | 1 823 MNOK |
| Øyfisk AS | 19,4 % | 47,7 % | 539 MNOK |
| Ellingsen Seafood AS | 24,4 % | 69,8 % | 1 013 MNOK |
| Prestfjord AS | 24,4 % | 45,7 % | 954 MNOK |
| Nova Sea Havbruk AS | 16,6 % | 63,2 % | 3 701 MNOK |
| Gratanglaks AS | 10,3 % | 63,4 % | 679 MNOK |
| Kverva Industrier AS | 93,9 % | 68,1 % | 1 705 MNOK |
| Gildeskål Forskningsstasjon AS | 17,2 % | 63,0 % | 711 MNOK |
| Sufi AS | 8,9 % | 40,9 % | 763 MNOK |
| Troland Lakseoppdrett AS | 4,8 % | 56,8 % | 722 MNOK |
| AS MØRE CODFISH COMP | 3,0 % | 81,0 % | 866 MNOK |
| Lofoten Sjøprodukter AS | 19,3 % | 44,9 % | 781 MNOK |
| Lovundlaks Sjø AS | 21,2 % | 55,7 % | 1 667 MNOK |
| Nordlaks Smolt AS | 48,8 % | 56,6 % | 540 MNOK |
| Kleiva Fiskefarm AS | 13,7 % | 38,9 % | 841 MNOK |
| Lerøy Aurora Sjø AS | 3,2 % | 76,2 % | 3 367 MNOK |
| Cermaq Norway Salmon AS | 5,1 % | 72,7 % | 8 223 MNOK |
| Helgeland Smolt AS | 37,3 % | 42,3 % | 685 MNOK |
| Lofoten Viking AS | 4,5 % | 86,4 % | 876 MNOK |
| Norsk Sjømat Stranda AS | 7,3 % | 37,8 % | 1 828 MNOK |
| Finnmark Havfiske AS | 26,3 % | 42,2 % | 739 MNOK |
| Haugland Gruppen AS | −419,0 % | 54,6 % | 5 020 MNOK |
| Nordlaks Havbruk AS | 3,0 % | 79,7 % | 4 233 MNOK |
| Lerøy Seafood Industri AS | 11,9 % | 45,1 % | 583 MNOK |
| Blom Fiskeoppdrett AS | 14,1 % | 34,8 % | 850 MNOK |
| Nergård Havfiske AS | 28,6 % | 38,6 % | 1 021 MNOK |
| Nordlaks Oppdrett AS | 7,2 % | 42,2 % | 2 951 MNOK |
| EGIL KRISTOFFERSEN & Sønner AS | −8,3 % | 79,6 % | 719 MNOK |
| Stella Polaris AS | 13,5 % | 31,5 % | 558 MNOK |
| Global Florø AS | 5,1 % | 49,0 % | 1 226 MNOK |
| Kobbevik og Furuholmen Oppdrett AS | 5,7 % | 58,0 % | 611 MNOK |
| Fjordlaks AS | 12,3 % | 41,0 % | 1 059 MNOK |
| Lofotprodukt AS | 2,3 % | 45,3 % | 1 007 MNOK |
| Nordlaks Produkter AS | 15,2 % | 71,3 % | 587 MNOK |
| Brødrene Sperre AS | 5,1 % | 40,5 % | 3 175 MNOK |
| Holmøy Havbruk AS | 17,5 % | 30,5 % | 2 347 MNOK |
| Prima Protein AS | 10,5 % | 45,3 % | 973 MNOK |
| Lerøy Aurora AS | 11,8 % | 43,1 % | 3 683 MNOK |
| Nordland Havfiske AS | 22,9 % | 34,0 % | 1 062 MNOK |
| Mowi Seawater Norway AS | −0,2 % | 64,1 % | 18 324 MNOK |
| Sjøtroll Havbruk AS | 5,2 % | 61,2 % | 2 131 MNOK |
| Vikenco AS | 7,0 % | 38,1 % | 4 986 MNOK |
| Lerøy Midt Sjø AS | −1,5 % | 76,7 % | 4 611 MNOK |
| Myre Fiskemottak AS | 2,1 % | 33,0 % | 1 483 MNOK |
| Tytlandsvik Aqua AS | 15,5 % | 28,7 % | 518 MNOK |
| Eide Fjordbruk AS | 9,7 % | 25,0 % | 1 535 MNOK |
| Aker Biomarine AS | 11,7 % | 38,1 % | 1 182 MNOK |
| Måsøval Lisens AS | −7,5 % | 64,9 % | 1 964 MNOK |
| Triplenine Vedde AS | 0,2 % | 68,8 % | 650 MNOK |
| Sinkaberg Drift AS | 11,3 % | 41,3 % | 2 146 MNOK |
| Sjømathuset AS | 1,5 % | 39,1 % | 957 MNOK |
| Salaks Produksjon AS | 13,6 % | 35,3 % | 976 MNOK |
| Hofseth AS | 5,4 % | 42,1 % | 1 606 MNOK |
| Flakstadvåg Laks AS | 16,4 % | 23,2 % | 791 MNOK |
| Sinkaberg Nt145 AS | 13,4 % | 24,2 % | 1 260 MNOK |
| Jangaard Export AS | 3,9 % | 39,8 % | 1 423 MNOK |
| Cermaq Norway AS | 12,4 % | 27,4 % | 6 446 MNOK |
| Lerøy Vest AS | 5,2 % | 52,6 % | 2 384 MNOK |
| Firda Sjøfarmer AS | 3,5 % | 48,2 % | 570 MNOK |
| Måsøval Drift AS | 3,8 % | 23,8 % | 1 943 MNOK |
| Karlsøybruket AS | 4,1 % | 29,7 % | 1 881 MNOK |
| Mowi ASA | 12,8 % | 40,3 % | 22 111 MNOK |
| Ervik Seafood AS | 3,2 % | 21,7 % | 568 MNOK |
| Eidsfjord Sjøfarm AS | 4,8 % | 39,5 % | 1 476 MNOK |
| Salmar Settefisk AS | 19,4 % | 18,4 % | 1 516 MNOK |
| Salmar Farming AS | 6,0 % | 38,6 % | 14 703 MNOK |
| Emilsen Havbruk AS | −7,8 % | 45,6 % | 681 MNOK |
| Salmar Oppdrett AS | 8,5 % | 4,1 % | 18 994 MNOK |
| Lerøy Midt AS | 8,0 % | 39,0 % | 5 428 MNOK |
| The Qrill Company AS | 10,4 % | 19,3 % | 2 006 MNOK |
| Ode AS | 5,5 % | 30,5 % | 884 MNOK |
| Tufjordbruket AS | 4,9 % | 31,5 % | 673 MNOK |
| Nils Sperre AS | 2,3 % | 33,9 % | 1 655 MNOK |
| Lerøy Fossen AS | −0,6 % | 42,2 % | 516 MNOK |
| AS BOLAKS | −0,6 % | 40,6 % | 992 MNOK |
| Lerøy Norway Seafoods AS | −19,0 % | 50,1 % | 1 364 MNOK |
| Olav E Fiskerstrand AS | 0,0 % | 38,0 % | 676 MNOK |
| Seashore Industri AS | −6,1 % | 52,2 % | 832 MNOK |
| Abyss AS | 8,5 % | 18,0 % | 675 MNOK |
| Kvarøy Fiskeoppdrett A/S | 5,4 % | 16,6 % | 992 MNOK |
| Pelagia AS | −0,1 % | 46,0 % | 9 577 MNOK |
| Lerøy Vest Sjø AS | −4,9 % | 36,6 % | 2 609 MNOK |
| Stella Polaris Norway AS | 0,7 % | 16,5 % | 590 MNOK |
| Polarfeed AS | 4,3 % | 17,4 % | 523 MNOK |
| First Seafood AS | 0,2 % | 15,4 % | 1 843 MNOK |
| Sinkaberg Havbruk AS | −2,1 % | 25,9 % | 1 633 MNOK |
| Seafood Farmers of Norway AS | 0,8 % | 25,9 % | 1 135 MNOK |
| Fosnavaag Pelagic AS | −0,6 % | 36,7 % | 681 MNOK |
| Hofseth Aqua AS | 9,5 % | 17,6 % | 1 065 MNOK |
| Erko Seafood AS | −21,7 % | 39,9 % | 821 MNOK |
| Bjørøya Drift AS | 0,9 % | 28,3 % | 885 MNOK |
| Tombre Fiskeanlegg AS | −8,6 % | 41,9 % | 854 MNOK |
| Hofseth Aalesund AS | 1,2 % | 37,4 % | 1 739 MNOK |
| Sjøtroll Havbruk Sjø AS | −7,1 % | 31,9 % | 1 916 MNOK |
| Vikomar AS | 1,6 % | 31,2 % | 872 MNOK |
| Salmar AS | 1,2 % | 16,7 % | 24 025 MNOK |
| Sotra Fiskeindustri AS | 0,4 % | 34,0 % | 717 MNOK |
| Hofseth Sea Farming AS | −4,5 % | 15,3 % | 1 016 MNOK |
| Bolaks Fjordbruk AS | −5,8 % | 35,3 % | 882 MNOK |
| Bjørøya AS | 0,5 % | 24,0 % | 1 050 MNOK |
| Domstein Sjømat AS | −0,4 % | 17,4 % | 1 029 MNOK |
| Brødrene Karlsen AS | −8,6 % | 27,3 % | 705 MNOK |
| Lingalaks AS | −7,5 % | 21,2 % | 977 MNOK |
| Grieg Seafood Rogaland AS | 2,3 % | 3,3 % | 2 245 MNOK |
| Firda Havbruk AS | −0,8 % | 18,2 % | 1 513 MNOK |
| Seashore Sjø AS | 0,9 % | 13,2 % | 2 229 MNOK |
| Norwegian Fishfarming Technologies AS | −8,0 % | −7,2 % | 628 MNOK |
| Isfjord Norway AS | −2,5 % | 13,7 % | 1 098 MNOK |
| Grieg Seafood Farming AS | −1,7 % | 7,3 % | 1 389 MNOK |
Holding og investering · 2025
273 selskaper i sektoren er holding- eller investeringsselskaper. De er holdt utenfor rangeringen over, fordi omsetning, marginer og vekst sier lite om et selskap som lever av eierskap. Her rangeres de for seg: 197 har minst 10 MNOK i eiendeler og er med i listen.
| Rang | Selskap | Score | Egenkapitalandel | Totalrentabilitet | Likviditetsgrad 1 | Sum eiendeler |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Haukvik Invest AS | 100 | 100,0 % | 139,2 % | – | 15 MNOK |
| 2 | Nekkøy Invest AS | 95 | 99,8 % | 93,7 % | 423,44 | 80 MNOK |
| 3 | Rgk Holding AS | 91 | 108,5 % | 21,0 % | – | 12 MNOK |
| 4 | Ruland Holding AS | 89 | 99,7 % | 48,0 % | 82,19 | 16 MNOK |
| 5 | Octopus Invest AS | 89 | 99,7 % | 31,2 % | 223,44 | 44 MNOK |
| 6 | Vidjenes Holding AS | 87 | 99,4 % | 66,9 % | 125,26 | 367 MNOK |
| 7 | Fiolin Holding AS | 85 | 100,0 % | 13,0 % | – | 16 MNOK |
| 8 | Laco Kapital AS | 85 | 99,5 % | 27,7 % | 184,34 | 302 MNOK |
| 9 | Kjempa Holding AS | 84 | 99,7 % | 14,4 % | 202,46 | 66 MNOK |
| 10 | Kjkk Holding AS | 81 | 99,7 % | 15,5 % | 31,27 | 10 MNOK |
| 11 | Veidar Holding AS | 80 | 100,0 % | 71,9 % | 0,31 | 70 MNOK |
| 12 | GM Capital AS | 80 | 98,9 % | 23,6 % | 49,67 | 111 MNOK |
| 13 | Trygve Invest AS | 79 | 98,8 % | 24,4 % | 77,60 | 25 MNOK |
| 14 | Skjongholm Holding AS | 79 | 98,6 % | 36,1 % | 25,96 | 11 MNOK |
| 15 | Mikal Solhaug Holding AS | 77 | 99,0 % | 70,6 % | 3,12 | 164 MNOK |
| 16 | Sandø Holding AS | 76 | 98,9 % | 19,0 % | 26,42 | 53 MNOK |
| 17 | Vikan Holding AS | 75 | 84,7 % | 85,0 % | 1 416,46 | 14 MNOK |
| 18 | BR. Bakke Holding AS | 74 | 99,7 % | 6,8 % | 47,29 | 223 MNOK |
| 19 | Erling Roaldsen Invest AS | 73 | 99,9 % | 4,9 % | 393,24 | 33 MNOK |
| 20 | Ehn Holding AS | 72 | 95,3 % | 28,7 % | 16,68 | 33 MNOK |
Vis alle 100
Score 0–100 mot de andre holdingselskapene i sektoren: egenkapitalandel 40 %, totalrentabilitet 40 % og likviditetsgrad 20 %. Metode
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,5 %.
Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres.
| Regnskapsår | Median driftsmargin | Median egenkapitalandel |
|---|---|---|
| 2017 | – | – |
| 2018 | – | – |
| 2019 | – | – |
| 2020 | – | – |
| 2021 | – | – |
| 2022 · svakeste år | −0,5 % | 21,6 % |
| 2023 | 12,4 % | 33,6 % |
| 2024 | 8,8 % | 33,0 % |
| 2025 | 12,6 % | 33,6 % |
| 2026 | 15,4 % | 67,1 % |
I 2022 klarte 5 rangerte selskaper seg bedre enn sektoren, 4 omtrent som sektoren og 9 svakere.
Klarte seg best i 2022
- 1Øytind ASegenkapitalandel 92,5 %53,2 %
- 2BR. Olafsen Kystfiske ASegenkapitalandel 35,9 %44,9 %
- 3L. Fiskholmen ASegenkapitalandel 54,2 %20,2 %
- 4Nordkyn Eiendom ASegenkapitalandel 14,7 %11,1 %
- 5Skjånesbruket ASegenkapitalandel 8,4 %1,1 %
Bedre enn sektoren: driftsmargin på eller over sektorens median og ikke underskudd eller negativ egenkapital. Svakere: driftsmargin under medianen og underskudd eller negativ egenkapital. Ellers omtrent som sektoren. Metode
Drivere i sektoren
Rente, priser og valuta som former sektorens år, ved siden av sektorens median driftsmargin. Driverne er kontekst og inngår ikke i indeksen.
Eksportpris for fersk laks (kr per kg)
Eksportpris for fersk laks falt 13,4 % i 2025; sektorens median driftsmargin økte 3,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Eksportpris for fersk laks, årssnitt | 59,2 | 80,8 | 95,2 | 94,4 | 81,8 | 78,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,0 % | +36,3 % | +17,9 % | −0,8 % | −13,4 % | −3,6 % |
| Sektorens median driftsmargin | – | −0,5 % | 12,4 % | 8,8 % | 12,6 % | 15,4 % |
Kilde: SSB (03024, CC BY 4.0). Kilden · hentet 2. november 2026
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; sektorens median driftsmargin økte 3,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Sektorens median driftsmargin | – | −0,5 % | 12,4 % | 8,8 % | 12,6 % | 15,4 % |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden · hentet 2. november 2026
Da eksportpris for fersk laks falt i 2025, holdt 1 273 av 2 125 rangerte selskaper driftsmarginen på samme nivå eller høyere enn året før. Blant de største: Vikenco AS (6,3 % → 7,0 %), Brødrene Sperre AS (4,6 % → 5,1 %), Nordlaks Oppdrett AS (6,7 % → 7,2 %), Lerøy Vest Sjø AS (−6,3 % → −4,9 %), Sinkaberg Drift AS (10,0 % → 11,3 %).
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Sektoren i Norge (SSB)
Hele næringen slik Statistisk sentralbyrå teller den, alle foretak og ikke bare aksjeselskapene vi rangerer. Bruk tallene som bakteppe for rangeringen over.
Foretak, sysselsatte og omsetning · 2024
- Foretak
- 416
- −1,2 % fra 2023
- Sysselsatte · 2023
- 12 035
- Omsetning · 2023
- 108,6 mrd. kr
- Brutto driftsmargin · 2023
- 5,7 %
- Brutto driftsresultat delt på omsetning
Alle foretak (hovedenheter), også enkeltpersonforetak. SSB skjuler noen tall av hensyn til konfidensialitet. Da vises siste år der alle tall finnes, og årstallet står ved tallet. Tabellen har ikke tall for 03.
Konkurser i næringen
27 foretakskonkurser de siste fire kvartalene (2025K4–2026K3). Endring −28,9 % mot de fire kvartalene før (38).
Utenlandskontrollerte foretak · 2024
- Andel av foretakene
- 2,7 %
- Andel av de sysselsatte
- 10,6 %
- Andel av omsetningen
- 20,6 %
SSB publiserer dette bare for grupper av næringer. Tallene gjelder gruppen «Nærings-, drikkevare- og tobakksindustri».
Eksportpris · Fersk oppalen laks
76,0 kr per kg · 2026U43
−2,8 % mot 2025U43.
Ukentlig, 2024U43 til 2026U43.
Kilde: Statistisk sentralbyrå (SSB), tabell 12910, tabell 10790, tabell 08085, tabell 03024. CC BY 4.0. Våre næringskoder (SN2025) er koblet til SSBs (SN2007) med SSBs korrespondansetabell i Klass.
Siste konkurser og avviklinger
- Hermann Export AS 985025274 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026
- Shellfish Norway AS 916743912 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
- Vikafisk AS 980824926 Frivillig avvikling · 30. oktober 2026 · 19 MNOK (2025)
- Teis AS 824852472 Frivillig avvikling · 29. oktober 2026 · 1 MNOK (2025)
- Kvalsund Fisk AS 999042767 Frivillig avvikling · 28. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
- Nordvik Fiskeoppdrett AS 983459730 Frivillig avvikling · 28. oktober 2026
- Antonsen Kystfiske AS 921559283 Frivillig avvikling · 23. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
- S.J. Invest AS 989199668 Frivillig avvikling · 21. oktober 2026
Næringskoder (NACE)
| Kode | Beskrivelse |
|---|---|
| 03* | Hele hovedgruppe 03 |
| 03.110 | Fiske og fangst i sjø |
| 03.120 | Fiske og fangst i ferskvann |
| 03.211 | Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og pigghuder i sjø og brakkvann |
| 03.212 | Produksjon av yngel og settefisk i sjø og brakkvann |
| 03.221 | Produksjon av fisk, bløtdyr, krepsdyr og andre dyr som lever i ferskvann |
| 03.222 | Produksjon av yngel og settefisk i ferskvann |
| 03.300 | Tjenester tilknyttet fiske, fangst og akvakultur |
| 10.201 | Produksjon av saltfisk, tørrfisk og klippfisk |
| 10.202 | Slakting av fisk, skalldyr og bløtdyr |
| 10.203 | Frysing og videre bearbeiding av fisk, skalldyr og bløtdyr |