Rangering Sjøfart 2023
Pressemodus: topp og bunn med kildehenvisning
Benchmarks · regnskapsår 2023
Kvartiler blant de 883 rangerte selskapene, alle størrelser. Halvparten ligger mellom nedre og øvre kvartil.
| Nøkkeltall | Nedre kvartil | Median | Øvre kvartil |
|---|---|---|---|
| Driftsmargin | 0,9 % | 15,8 % | 38,7 % |
| Resultatmargin | 0,0 % | 11,2 % | 33,4 % |
| Totalrentabilitet | 3,3 % | 9,4 % | 20,1 % |
| Egenkapitalandel | 15,1 % | 39,6 % | 64,4 % |
| Gjeldsgrad | 0,49 | 1,30 | 3,62 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,97 | 1,61 | 3,92 |
| Omsetningsvekst | 7,8 % | 26,4 % | 52,9 % |
Rangerte per Morning selskapsklasse: Mellomstore: 322 · Mikro: 262 · Små: 227 · Store: 72. Morning selskapsklasser etter omsetning: Mikro 1–10 MNOK, Små 10 MNOK–50 MNOK, Mellomstore 50 MNOK–500 MNOK, Store fra 500 MNOK. Metode
Fordeling av samlet indeks · 2023
Best i hver kategori · 2023
Blant rangerte selskaper med minst 10 MNOK i omsetning. Verdier over 100 % for marginer og egenkapitalandel, likviditetsgrad over 20 og vekst fra en mindre base enn 10 MNOK regnes som engangseffekter og er holdt utenfor.
Rangering · 2023
Morning Enterprise Index 0–100, versjon 2: hvert nøkkeltall sammenlignes med selskaper i samme sektor og størrelsesgruppe. Klikk på en kolonneoverskrift for å sortere.
| Rang | Selskap | Klasse | Indeks | Driftsmargin | Egenkapitalandel | Likviditetsgrad 1 | Omsetningsvekst | Omsetning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 51 | Sverdrupson Offshore-Service AS | Mikronr. 13 i klassen | 81 | 14,5 % | 92,7 % | 14,25 | – | 8 MNOK |
| 52 | Songa Tiger ASdatterselskap av Songa Box Holding AS | Mellomstorenr. 18 i klassen | 81 | 39,3 % | 66,9 % | 7,39 | – | 66 MNOK |
| 53 | Jakob Hatteland Holding AS | Mellomstorenr. 19 i klassen | 81 | 86,6 % | 86,0 % | 9,98 | – | 386 MNOK |
| 54 | Lekterfrakt AS | Mikronr. 14 i klassen | 81 | 40,6 % | 95,2 % | 5,21 | – | 2 MNOK |
| 55 | Geiranger Fjordservice AS | Mellomstorenr. 20 i klassen | 81 | 25,6 % | 79,2 % | 2,59 | – | 51 MNOK |
| 56 | Fonnes Offshore AS | Smånr. 17 i klassen | 81 | 27,8 % | 83,4 % | 4,66 | – | 17 MNOK |
| 57 | Atlantica Supplier AS | Mellomstorenr. 21 i klassen | 80 | 35,1 % | 97,7 % | 8,27 | – | 67 MNOK |
| 58 | Tornes Bulk AS | Smånr. 18 i klassen | 80 | 22,5 % | 91,6 % | 3,94 | – | 35 MNOK |
| 59 | Norbjørn AS | Smånr. 19 i klassen | 80 | 19,7 % | 92,3 % | 10,19 | – | 26 MNOK |
| 60 | Eidesvik Supply AS | Mellomstorenr. 22 i klassen | 80 | 123,0 % | 42,0 % | 4,41 | – | 80 MNOK |
| 61 | Sea-Cargo Skips ASdatterselskap av Seatrans AS | Mellomstorenr. 23 i klassen | 80 | 19,9 % | 67,7 % | 3,23 | – | 358 MNOK |
| 62 | Øyna Sjøtransport AS | Mikronr. 15 i klassen | 80 | 10,3 % | 96,1 % | 23,38 | – | 3 MNOK |
| 63 | Oster Marine AS | Mikronr. 16 i klassen | 80 | 23,4 % | 95,8 % | 13,27 | – | 2 MNOK |
| 64 | Romy Shipping AS | Mellomstorenr. 24 i klassen | 80 | 37,9 % | 68,2 % | 1,78 | – | 172 MNOK |
| 65 | Neptun Rederi AS | Mellomstorenr. 25 i klassen | 80 | 10,4 % | 96,1 % | 12,79 | – | 91 MNOK |
| 66 | Kiro Invest AS | Mellomstorenr. 26 i klassen | 80 | 97,7 % | 96,2 % | 1,68 | – | 62 MNOK |
| 67 | HAV Kattegat AS | Smånr. 20 i klassen | 79 | 13,9 % | 87,9 % | 2,73 | – | 30 MNOK |
| 68 | Ace Norway AS | Smånr. 21 i klassen | 79 | 25,6 % | 90,9 % | 34,52 | – | 29 MNOK |
| 69 | Arvid Hopen AS | Mikronr. 17 i klassen | 79 | 31,3 % | 90,1 % | 11,86 | – | 1 MNOK |
| 70 | Sea Tank Shipping ASdatterselskap av Tank AS | Storenr. 6 i klassen | 79 | 5,9 % | 69,3 % | 1,69 | – | 1 200 MNOK |
| 71 | Brevik Shipping AS | Smånr. 22 i klassen | 79 | 38,9 % | 81,3 % | 2,13 | – | 24 MNOK |
| 72 | Utkilen Shipping ASdatterselskap av Utkilen AS | Storenr. 7 i klassen | 79 | 38,5 % | 58,8 % | 2,70 | – | 1 512 MNOK |
| 73 | Odfjell Chemical Tankers AS | Storenr. 8 i klassen | 79 | 51,2 % | 50,2 % | 2,78 | – | 4 202 MNOK |
| 74 | Vega Offshore Supply AS | Mikronr. 18 i klassen | 78 | 70,2 % | 69,4 % | 5,24 | – | 4 MNOK |
| 75 | Hagland Bulk Transport AS | Mikronr. 19 i klassen | 78 | 100,0 % | 99,6 % | 50,26 | – | 1 MNOK |
| 76 | Preco AS | Mikronr. 20 i klassen | 78 | −141,7 % | 97,2 % | 22,16 | – | 3 MNOK |
| 77 | Austrheim Frakt AS | Smånr. 23 i klassen | 78 | 25,9 % | 73,3 % | 23,81 | – | 38 MNOK |
| 78 | Marine Tankers Services AS | Mellomstorenr. 27 i klassen | 78 | 31,3 % | 90,6 % | 6,61 | – | 73 MNOK |
| 79 | Knot Shuttle Tankers 33 AS | Mellomstorenr. 28 i klassen | 78 | 38,2 % | 72,9 % | 10,48 | – | 208 MNOK |
| 80 | Nordic Exclusive AS | Mikronr. 21 i klassen | 78 | 31,5 % | 77,5 % | 4,45 | – | 3 MNOK |
| 81 | Emilsen Rederi AS | Smånr. 24 i klassen | 78 | 29,7 % | 72,9 % | 2,81 | – | 25 MNOK |
| 82 | Frost Service AS | Mikronr. 22 i klassen | 78 | 46,0 % | 83,8 % | 3,15 | – | 8 MNOK |
| 83 | Abaco Shipping AS | Mikronr. 23 i klassen | 78 | 98,0 % | 99,9 % | 45,24 | – | 5 MNOK |
| 84 | ACTIESELSKABET KOLBJØRN | Mikronr. 24 i klassen | 78 | 16,9 % | 88,7 % | 8,81 | – | 4 MNOK |
| 85 | M/S Skarsfos AS | Mikronr. 25 i klassen | 77 | 15,8 % | 92,3 % | 13,06 | – | 2 MNOK |
| 86 | Utkilen ASdatterselskap av Utkilen Holding AS | Mellomstorenr. 29 i klassen | 77 | 3,9 % | 82,6 % | 2,43 | – | 92 MNOK |
| 87 | Siddis Mariner ASdatterselskap av O H MELING & CO AS | Mellomstorenr. 30 i klassen | 77 | 47,8 % | 42,6 % | 12,25 | – | 120 MNOK |
| 88 | Green Feeder AS | Mellomstorenr. 31 i klassen | 77 | 33,2 % | 53,9 % | 9,13 | – | 89 MNOK |
| 89 | Scorpio Kapital AS | Smånr. 25 i klassen | 77 | 77,2 % | 81,4 % | 3,56 | – | 36 MNOK |
| 90 | Spar Shipping AS | Storenr. 9 i klassen | 77 | 22,3 % | 93,0 % | 1,40 | – | 1 156 MNOK |
| 91 | Atlantica Duke AS | Smånr. 26 i klassen | 77 | 44,1 % | 98,4 % | 15,94 | – | 37 MNOK |
| 92 | MS Nordstjernen AS | Mikronr. 26 i klassen | 77 | 90,5 % | 97,2 % | 7,73 | – | 1 MNOK |
| 93 | Polar Viking AS | Smånr. 27 i klassen | 77 | 30,9 % | 69,9 % | 7,17 | – | 21 MNOK |
| 94 | W-Arcturus AS | Mellomstorenr. 32 i klassen | 77 | 34,5 % | 61,6 % | 4,44 | – | 55 MNOK |
| 95 | CAMILLO EITZEN & CO AS | Mikronr. 27 i klassen | 77 | 38,9 % | 62,4 % | 10,95 | – | 8 MNOK |
| 96 | Maritime Tours AS | Smånr. 28 i klassen | 77 | 14,4 % | 67,8 % | 3,60 | – | 19 MNOK |
| 97 | Vega Maritime Group AS | Mikronr. 28 i klassen | 76 | 11,8 % | 83,0 % | 5,87 | – | 1 MNOK |
| 98 | Averøy Sjøtjenester AS | Mikronr. 29 i klassen | 76 | 22,8 % | 85,4 % | 3,79 | – | 5 MNOK |
| 99 | Olympic Zeus AS | Mellomstorenr. 33 i klassen | 76 | 65,9 % | 50,1 % | 1,72 | – | 132 MNOK |
| 100 | Feøy Båttransport AS | Mikronr. 30 i klassen | 76 | 13,6 % | 97,0 % | 6,17 | – | 2 MNOK |
Konkurs eller under avvikling
Disse selskapene er holdt utenfor rangeringen.
Viser 50 av 88. Se alle konkurser og avviklinger
- under avvikling 2020 Bulkers Sandefjord AS · siste regnskap 2025
- status.deleted 2020 Bulkers Santiago AS · siste regnskap 2025
- status.deleted 2020 Bulkers Santos AS · siste regnskap 2025
- status.deleted 2020 Bulkers Sao Paulo AS · siste regnskap 2025
- status.deleted 2020 Bulkers Shenzhen AS · siste regnskap 2025
- status.deleted 2020 Bulkers Sydney AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Adsmh Shipowning i AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Agardh 639 AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Agardh 640 AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Atlantica Pioneer AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Atlantica Power AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Atlantica Rederi AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Aurora Shipping One AS · siste regnskap 2025
- konkurs Barmen Skjærgårdsservice AS · siste regnskap 2024
- under avvikling Blue Fjd AS · siste regnskap 2025
- konkurs Bts Shipping AS · siste regnskap 2024
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Båtservice 1 AS · siste regnskap 2022
- under avvikling Chem Anchor Invest IX AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Chem Anchor Invest Viii AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Chem Tank Invest IX AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Chem Tank Invest Viii AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Chem Tank Shipping IX AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Chem Tank Shipping Viii AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Crude Tankers Iii AS · siste regnskap 2025
- status.deleted Dorado Drilling AS · siste regnskap 2025
- status.deleted Draco Drilling AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Ecobulk AS · siste regnskap 2025
- under avvikling EMGS SPV II AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Energy Empress AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Energy Partner AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Energy Passion AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Fjeld Freia AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Fjeld Saga AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Fjeld Svea AS · siste regnskap 2025
- konkurs Flex Design AS · siste regnskap 2024
- under avvikling Fylkesbåtene AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Gbsi Combi AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Gearbulk Shipowning AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Gearbulk Shipping AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Gisvold Entreprises AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Greenbarge 2023 AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Highlander Supply AS · siste regnskap 2025
- konkurs Horizon Maritime Offshore AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Intership Atlantic AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Intership Norge AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Intership North West AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Intership Scotia AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Lovart Aqua Logistics AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Mpcc Alva AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Munk Strait AS · siste regnskap 2025
Om tallene
- Bare aksjeselskaper (AS og ASA) er med. Enkeltpersonforetak har normalt ikke plikt til å sende inn årsregnskap og mangler derfor.
- Brønnøysundregistrene kontrollerer bare at regnskapet er levert, ikke innholdet. Mistenkelige tall flagges på selskapssiden; de skjules ikke.
- Tallene er selskapsregnskap, ikke konsernregnskap. Holdingselskaper kan merkes i admin og telles da ikke i sektorsnittet.