Rangering Kraft og energi 2024
Pressemodus: topp og bunn med kildehenvisning
Benchmarks · regnskapsår 2024
Kvartiler blant de 845 rangerte selskapene, alle størrelser. Halvparten ligger mellom nedre og øvre kvartil.
| Nøkkeltall | Nedre kvartil | Median | Øvre kvartil |
|---|---|---|---|
| Driftsmargin | −2,0 % | 16,1 % | 38,3 % |
| Resultatmargin | −15,0 % | 9,1 % | 31,7 % |
| Totalrentabilitet | 1,0 % | 5,2 % | 10,1 % |
| Egenkapitalandel | 19,9 % | 37,9 % | 61,1 % |
| Gjeldsgrad | 0,60 | 1,48 | 3,46 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,81 | 1,50 | 3,02 |
| Omsetningsvekst | −24,7 % | −9,0 % | 9,1 % |
Rangerte per Morning selskapsklasse: Mikro: 429 · Små: 156 · Mellomstore: 199 · Store: 61. Morning selskapsklasser etter omsetning: Mikro 1–10 MNOK, Små 10 MNOK–50 MNOK, Mellomstore 50 MNOK–500 MNOK, Store fra 500 MNOK. Metode
Fordeling av samlet indeks · 2024
Best i hver kategori · 2024
Blant rangerte selskaper med minst 10 MNOK i omsetning. Verdier over 100 % for marginer og egenkapitalandel, likviditetsgrad over 20 og vekst fra en mindre base enn 10 MNOK regnes som engangseffekter og er holdt utenfor.
Rangering · 2024
Morning Enterprise Index 0–100, versjon 2: hvert nøkkeltall sammenlignes med selskaper i samme sektor og størrelsesgruppe. Klikk på en kolonneoverskrift for å sortere.
| Rang | Selskap | Klasse | Indeks | Driftsmargin | Egenkapitalandel | Likviditetsgrad 1 | Omsetningsvekst | Omsetning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 251 | Siso Energi AS | Mellomstorenr. 53 i klassen | 59 | 79,9 % | 46,3 % | 0,82 | −11,1 % | 463 MNOK |
| 252 | Eiker Energi AS | Mikronr. 144 i klassen | 59 | −64,4 % | 54,3 % | 1,98 | 8,1 % | 9 MNOK |
| 253 | Hydro Rein Energy Solutions AS | Smånr. 44 i klassen | 59 | −211,7 % | 95,8 % | 5,64 | 3 035,2 % | 19 MNOK |
| 254 | Hisvatn Kraftlag AS | Mikronr. 145 i klassen | 59 | 66,3 % | 39,4 % | 0,84 | −27,8 % | 9 MNOK |
| 255 | Grøneng Kraftverk AS | Mikronr. 146 i klassen | 59 | 25,1 % | 52,3 % | 1,37 | −9,3 % | 2 MNOK |
| 256 | Gloppen Energi AS | Smånr. 45 i klassen | 59 | 42,2 % | 26,8 % | 1,50 | 17,6 % | 28 MNOK |
| 257 | Hamnefjell Vindkraft AS | Mellomstorenr. 54 i klassen | 59 | 13,3 % | 55,6 % | 8,87 | −17,1 % | 74 MNOK |
| 258 | Grunnåi Kraftverk AS | Smånr. 46 i klassen | 59 | 80,7 % | 56,6 % | 0,13 | −26,6 % | 38 MNOK |
| 259 | Helgeland Kraft Strøm ASdatterselskap av Helgeland Kraft AS | Storenr. 13 i klassen | 59 | 4,3 % | 33,7 % | 1,30 | 18,7 % | 840 MNOK |
| 260 | Føre AS | Mellomstorenr. 55 i klassen | 59 | 19,1 % | 54,5 % | 0,19 | 16,0 % | 115 MNOK |
| 261 | Luster Småkraft AS | Smånr. 47 i klassen | 58 | 48,4 % | 33,2 % | 3,17 | −17,2 % | 21 MNOK |
| 262 | Rafdal Energi AS | Mikronr. 147 i klassen | 58 | 46,2 % | 23,8 % | 7,43 | −27,6 % | 4 MNOK |
| 263 | Luster Energi AS | Mellomstorenr. 56 i klassen | 58 | 6,9 % | 53,1 % | 1,66 | −21,8 % | 147 MNOK |
| 264 | MO Fjernvarme AS | Mellomstorenr. 57 i klassen | 58 | 45,5 % | 39,9 % | 0,80 | −5,3 % | 64 MNOK |
| 265 | Kaupanger Energi AS | Mikronr. 148 i klassen | 58 | 37,7 % | 49,4 % | 2,93 | −23,9 % | 5 MNOK |
| 266 | AS EGELANDS VERK | Mikronr. 149 i klassen | 58 | 41,3 % | 53,5 % | 0,20 | −14,8 % | 4 MNOK |
| 267 | Breheim Nett AS | Smånr. 48 i klassen | 58 | 9,7 % | 72,5 % | 1,38 | −0,3 % | 43 MNOK |
| 268 | Tufteelva Kraft AS | Mikronr. 150 i klassen | 58 | 45,5 % | 9,8 % | 7,48 | 18,8 % | 8 MNOK |
| 269 | Sfe ASdatterselskap av Sogn og Fjordane Energi AS | Storenr. 14 i klassen | 58 | 14,2 % | 38,7 % | 2,36 | −19,2 % | 2 027 MNOK |
| 270 | Tendranett AS | Mellomstorenr. 58 i klassen | 58 | 25,5 % | 53,5 % | 0,44 | 12,5 % | 143 MNOK |
| 271 | Bergen Synergy Holding AS | Mellomstorenr. 59 i klassen | 58 | 2,3 % | 42,3 % | 2,14 | 85,6 % | 257 MNOK |
| 272 | Gautvella Kraftverk AS | Mikronr. 151 i klassen | 58 | 24,1 % | 22,2 % | 3,72 | 33,4 % | 2 MNOK |
| 273 | Wattn AS | Storenr. 15 i klassen | 58 | 0,1 % | 65,7 % | 2,32 | −10,8 % | 1 686 MNOK |
| 274 | Akershus Energi Kraft AS | Storenr. 16 i klassen | 58 | 0,2 % | 86,0 % | 2,43 | −20,1 % | 1 584 MNOK |
| 275 | Indre Salten Energi AS | Smånr. 49 i klassen | 58 | 0,6 % | 64,5 % | 0,65 | 32,2 % | 21 MNOK |
| 276 | Salten Kraftsamband AS | Mellomstorenr. 60 i klassen | 57 | 10,8 % | 69,4 % | 1,11 | 12,0 % | 56 MNOK |
| 277 | Eitro Kraftverk AS | Mikronr. 152 i klassen | 57 | 32,7 % | 35,0 % | 9,37 | −28,9 % | 5 MNOK |
| 278 | Fossekallen Kraft AS | Mikronr. 153 i klassen | 57 | 32,0 % | 88,9 % | 0,85 | −39,1 % | 1 MNOK |
| 279 | Jorda Kraft AS | Mikronr. 154 i klassen | 57 | 35,9 % | 44,5 % | 2,21 | −16,9 % | 4 MNOK |
| 280 | Drangedal Kraft AS | Mellomstorenr. 61 i klassen | 57 | 32,4 % | 45,9 % | 0,99 | −20,3 % | 92 MNOK |
| 281 | Tafjord Kraftproduksjon ASdatterselskap av Tafjord Kraft AS | Storenr. 17 i klassen | 57 | 50,0 % | 49,4 % | 0,15 | −22,1 % | 693 MNOK |
| 282 | Lunera Energi AS | Storenr. 18 i klassen | 57 | −14,7 % | 86,0 % | 3,24 | −9,5 % | 871 MNOK |
| 283 | Release Solar AS | Mikronr. 155 i klassen | 57 | −676,4 % | 98,0 % | 6,76 | 19,6 % | 5 MNOK |
| 284 | Trønderenergi AS | Mikronr. 156 i klassen | 57 | −681,5 % | 80,7 % | 0,58 | 3 587,1 % | 1 MNOK |
| 285 | Byrkjedal Kraftverk AS | Mikronr. 157 i klassen | 57 | 40,5 % | 31,5 % | 1,22 | −22,6 % | 2 MNOK |
| 286 | Tussa Energi ASdatterselskap av Tussa Kraft AS | Mellomstorenr. 62 i klassen | 57 | 26,4 % | 51,7 % | 0,48 | −17,3 % | 392 MNOK |
| 287 | Nivla Kraft AS | Mikronr. 158 i klassen | 57 | 5,6 % | 77,9 % | 7,16 | −19,3 % | 5 MNOK |
| 288 | Døvik Kraft AS | Mikronr. 159 i klassen | 57 | 54,8 % | 34,9 % | 0,27 | −17,7 % | 2 MNOK |
| 289 | Forsøget Haugaelva Småkraftverk AS | Mikronr. 160 i klassen | 56 | −1,1 % | 43,4 % | 10,70 | 6,2 % | 2 MNOK |
| 290 | Kvitebjørn Varme AS | Mellomstorenr. 63 i klassen | 56 | 23,9 % | 61,7 % | 0,96 | 3,5 % | 223 MNOK |
| 291 | Indre Hordaland Kraftnett ASdatterselskap av Energiselskapet Hardanger AS | Mellomstorenr. 64 i klassen | 56 | 22,0 % | 43,1 % | 1,38 | 1,5 % | 111 MNOK |
| 292 | Tinnkraft AS | Mikronr. 161 i klassen | 56 | 49,8 % | 26,5 % | 2,01 | −25,1 % | 4 MNOK |
| 293 | Finnås Kraftlag AS | Mellomstorenr. 65 i klassen | 56 | 5,6 % | 61,4 % | 1,04 | −21,2 % | 143 MNOK |
| 294 | Midgard Vind AS | Mellomstorenr. 66 i klassen | 56 | −33,5 % | 90,9 % | 7,83 | −16,5 % | 54 MNOK |
| 295 | Stannum AS | Mellomstorenr. 67 i klassen | 56 | 22,9 % | 63,0 % | 0,88 | −10,7 % | 78 MNOK |
| 296 | Risdal Energi AS | Smånr. 50 i klassen | 56 | 50,9 % | 40,5 % | 2,70 | −42,0 % | 23 MNOK |
| 297 | Varanger Kraftmarked AS | Mellomstorenr. 68 i klassen | 56 | 5,3 % | 44,0 % | 1,78 | −19,9 % | 165 MNOK |
| 298 | Sørdalen Kraft AS | Mikronr. 162 i klassen | 56 | 61,2 % | −13,1 % | 13,52 | −7,1 % | 1 MNOK |
| 299 | Zephyr AS | Smånr. 51 i klassen | 56 | −321,6 % | 92,7 % | 7,10 | −16,9 % | 13 MNOK |
| 300 | Oma Kraft AS | Mikronr. 163 i klassen | 56 | 45,5 % | 29,0 % | 6,59 | −33,0 % | 1 MNOK |
Konkurs eller under avvikling
Disse selskapene er holdt utenfor rangeringen.
- under avvikling Aker Offshore Wind Norway AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Aker Offshore Wind Sørlige Nordsjø 2 AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Aker Offshore Wind Utsira Nord AS · siste regnskap 2025
- konkurs Alta Fjernvarme AS · siste regnskap 2023
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Altra Solar Execution Holding AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Eidskog Energi AS · siste regnskap 2025
- under avvikling El-Ver AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Enter Energy AS · siste regnskap 2023
- status.deleted Fortum Hedging AS · siste regnskap 2025
- konkurs Fosen Biovarme AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Goliatvind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Goliatvind Holdco AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Hammerfest Iwind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Hydrodrive AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Idun Holding AS · siste regnskap 2025
- konkurs Indreitselva Minikraftverk AS · siste regnskap 2024
- konkurs Kvimo Varmesentral AS · siste regnskap 2022
- under avvikling Ngk Utbygging AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Nordavindar Offshore Wind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Nordic Hydro Holding AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Norsk Miljøkraft AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Norsk Sol i Telemark AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Nova Holdings AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Ogvind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling OW Utsira Nord AS · siste regnskap 2025
- status.deleted Ruvi AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Source Galileo Holding AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Statkraft Offshore Wind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Sønnavindar Offshore Wind AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Valstrand Energi AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Vestavindar Offshore Wind AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Virtual Power 1 AS
- under avvikling Wavetecs AS · siste regnskap 2025
Om tallene
- Bare aksjeselskaper (AS og ASA) er med. Enkeltpersonforetak har normalt ikke plikt til å sende inn årsregnskap og mangler derfor.
- Brønnøysundregistrene kontrollerer bare at regnskapet er levert, ikke innholdet. Mistenkelige tall flagges på selskapssiden; de skjules ikke.
- Tallene er selskapsregnskap, ikke konsernregnskap. Holdingselskaper kan merkes i admin og telles da ikke i sektorsnittet.