Rangering Kraft og energi 2023
Pressemodus: topp og bunn med kildehenvisning
Benchmarks · regnskapsår 2023
Kvartiler blant de 823 rangerte selskapene, alle størrelser. Halvparten ligger mellom nedre og øvre kvartil.
| Nøkkeltall | Nedre kvartil | Median | Øvre kvartil |
|---|---|---|---|
| Driftsmargin | 1,1 % | 22,8 % | 49,1 % |
| Resultatmargin | −1,8 % | 19,7 % | 49,6 % |
| Totalrentabilitet | 2,4 % | 7,1 % | 14,7 % |
| Egenkapitalandel | 20,3 % | 36,4 % | 58,2 % |
| Gjeldsgrad | 0,67 | 1,59 | 3,38 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,87 | 1,44 | 2,78 |
| Omsetningsvekst | −39,3 % | −39,3 % | −39,3 % |
Rangerte per Morning selskapsklasse: Mikro: 408 · Små: 151 · Mellomstore: 200 · Store: 64. Morning selskapsklasser etter omsetning: Mikro 1–10 MNOK, Små 10 MNOK–50 MNOK, Mellomstore 50 MNOK–500 MNOK, Store fra 500 MNOK. Metode
Fordeling av samlet indeks · 2023
Best i hver kategori · 2023
Blant rangerte selskaper med minst 10 MNOK i omsetning. Verdier over 100 % for marginer og egenkapitalandel, likviditetsgrad over 20 og vekst fra en mindre base enn 10 MNOK regnes som engangseffekter og er holdt utenfor.
Rangering · 2023
Morning Enterprise Index 0–100, versjon 2: hvert nøkkeltall sammenlignes med selskaper i samme sektor og størrelsesgruppe. Klikk på en kolonneoverskrift for å sortere.
| Rang | Selskap | Klasse | Indeks | Driftsmargin | Egenkapitalandel | Likviditetsgrad 1 | Omsetningsvekst | Omsetning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 251 | Cloudberry Clean Energy ASA | Mikronr. 132 i klassen | 60 | −2 916,5 % | 99,5 % | 35,41 | – | 2 MNOK |
| 252 | Eitro Kraftverk AS | Mikronr. 133 i klassen | 60 | 42,2 % | 31,2 % | 3,23 | – | 7 MNOK |
| 253 | Nedre Urdalen Minikraftverk AS | Mikronr. 134 i klassen | 60 | 51,5 % | 56,6 % | 1,70 | – | 1 MNOK |
| 254 | Akslandselva Kraftverk AS | Mikronr. 135 i klassen | 60 | 43,0 % | 39,9 % | 6,19 | – | 3 MNOK |
| 255 | Fritzøe Energi AS | Smånr. 44 i klassen | 60 | 41,0 % | 67,3 % | 1,67 | – | 27 MNOK |
| 256 | Lede AS | Storenr. 20 i klassen | 60 | 28,9 % | 35,9 % | 1,34 | – | 1 822 MNOK |
| 257 | Jotun Fiberinvest AS | Mikronr. 136 i klassen | 60 | 50,7 % | 78,2 % | 0,90 | – | 2 MNOK |
| 258 | Lofotkraft Produksjon AS | Smånr. 45 i klassen | 60 | 36,6 % | 63,7 % | 1,28 | – | 25 MNOK |
| 259 | Cadre Elvekraft AS | Smånr. 46 i klassen | 60 | 52,0 % | 81,8 % | 0,74 | – | 43 MNOK |
| 260 | Tyssekraft AS | Mikronr. 137 i klassen | 60 | 99,3 % | 42,8 % | 1,01 | – | 4 MNOK |
| 261 | Gudbrandsdal Energi Produksjon AS | Mellomstorenr. 58 i klassen | 60 | 41,1 % | 50,7 % | 0,47 | – | 60 MNOK |
| 262 | Skolten Kraft AS | Mikronr. 138 i klassen | 59 | 34,1 % | 89,9 % | 1,23 | – | 2 MNOK |
| 263 | Kvennhusåi Kraftverk AS | Mikronr. 139 i klassen | 59 | 11,4 % | 45,9 % | 4,49 | – | 2 MNOK |
| 264 | Luster Småkraft AS | Smånr. 47 i klassen | 59 | 46,5 % | 31,2 % | 2,36 | – | 26 MNOK |
| 265 | Løa Kraftverk AS | Mikronr. 140 i klassen | 59 | 3,6 % | 82,8 % | 1,34 | – | 1 MNOK |
| 266 | Yve AS | Mellomstorenr. 59 i klassen | 59 | 0,5 % | 75,5 % | 1,51 | – | 53 MNOK |
| 267 | Sev AS | Mikronr. 141 i klassen | 59 | 21,7 % | 35,9 % | 1,53 | – | 6 MNOK |
| 268 | Norsjøkraft AS | Mellomstorenr. 60 i klassen | 59 | 76,6 % | 47,3 % | 0,93 | – | 250 MNOK |
| 269 | Jørpeland Kraft AS | Mellomstorenr. 61 i klassen | 59 | 74,7 % | 28,7 % | 1,47 | – | 119 MNOK |
| 270 | Nordlandskraft AS | Mellomstorenr. 62 i klassen | 59 | 17,8 % | 71,0 % | 4,05 | – | 58 MNOK |
| 271 | Medåe Kraft AS | Mikronr. 142 i klassen | 59 | 56,5 % | 38,4 % | 0,40 | – | 1 MNOK |
| 272 | Boen Foss AS | Smånr. 48 i klassen | 59 | 76,3 % | 26,5 % | 0,93 | – | 23 MNOK |
| 273 | Høydal Kraftverk AS | Mikronr. 143 i klassen | 59 | 17,2 % | 69,7 % | 0,87 | – | 1 MNOK |
| 274 | Tensio AS | Mellomstorenr. 63 i klassen | 59 | 2,1 % | 52,9 % | 5,90 | – | 213 MNOK |
| 275 | Dale Kraft AS | Mikronr. 144 i klassen | 59 | 29,5 % | 35,8 % | 2,16 | – | 5 MNOK |
| 276 | Tverrelva Kraftverk AS | Smånr. 49 i klassen | 59 | 51,0 % | 44,7 % | 0,88 | – | 12 MNOK |
| 277 | Tafjord Kraft AS | Smånr. 50 i klassen | 59 | −43,7 % | 72,0 % | 0,81 | – | 49 MNOK |
| 278 | Prosolar AS | Mikronr. 145 i klassen | 59 | 4,6 % | 50,8 % | 2,79 | – | 2 MNOK |
| 279 | Dalane Kraft ASdatterselskap av Dalane Energi AS | Mellomstorenr. 64 i klassen | 59 | 62,4 % | 31,1 % | 1,08 | – | 174 MNOK |
| 280 | Vaksvik Kraft ASdatterselskap av Clemens Kraftverk AS | Mikronr. 146 i klassen | 59 | 15,7 % | 99,7 % | 73,01 | – | 5 MNOK |
| 281 | Fjellnett AS | Mellomstorenr. 65 i klassen | 59 | 22,5 % | 51,3 % | 1,20 | – | 198 MNOK |
| 282 | Hauge Minikraftverk AS | Mikronr. 147 i klassen | 59 | 23,7 % | 36,3 % | 16,59 | – | 1 MNOK |
| 283 | Kvitno Kraft AS | Smånr. 51 i klassen | 59 | 56,0 % | 42,1 % | 0,64 | – | 22 MNOK |
| 284 | Eastern Norge Svartisen ASdatterselskap av Svartisen Holding AS | Mellomstorenr. 66 i klassen | 58 | 55,3 % | 53,4 % | 1,02 | – | 254 MNOK |
| 285 | Meløy Energi AS | Smånr. 52 i klassen | 58 | 3,7 % | 70,8 % | 1,32 | – | 46 MNOK |
| 286 | Tinnkraft AS | Mikronr. 148 i klassen | 58 | 69,8 % | 23,8 % | 1,44 | – | 5 MNOK |
| 287 | Finnsnes Fjernvarme AS | Smånr. 53 i klassen | 58 | 37,5 % | 35,7 % | 5,06 | – | 11 MNOK |
| 288 | Telemark Energi Produksjon AS | Mellomstorenr. 67 i klassen | 58 | 1,7 % | 35,8 % | 1,48 | – | 276 MNOK |
| 289 | Hardanger Økonomiservice AS | Mikronr. 149 i klassen | 57 | 18,3 % | 34,5 % | 1,43 | – | 8 MNOK |
| 290 | Ryssdal Kraft AS | Mikronr. 150 i klassen | 57 | 20,2 % | 44,1 % | 1,88 | – | 2 MNOK |
| 291 | Vest-Telemark Kraftlag ASdatterselskap av Vest-Telemark Kraftlag Holding AS | Mellomstorenr. 68 i klassen | 57 | 58,0 % | 38,4 % | 0,52 | – | 348 MNOK |
| 292 | Døvik Kraft AS | Mikronr. 151 i klassen | 57 | 58,6 % | 33,3 % | 0,49 | – | 2 MNOK |
| 293 | Hamnefjell Vindkraft AS | Mellomstorenr. 69 i klassen | 57 | 21,7 % | 48,8 % | 2,14 | – | 89 MNOK |
| 294 | Espeelvi Kraft AS | Mikronr. 152 i klassen | 57 | 39,1 % | 36,4 % | 45,00 | – | 4 MNOK |
| 295 | Vikeså Kraftverk AS | Smånr. 54 i klassen | 57 | 84,0 % | 20,4 % | 0,97 | – | 18 MNOK |
| 296 | Kuvelda Kraft AS | Smånr. 55 i klassen | 57 | 38,1 % | 46,4 % | 5,88 | – | 16 MNOK |
| 297 | Kambo Energi AS | Mikronr. 153 i klassen | 57 | 5,1 % | 55,8 % | 2,21 | – | 8 MNOK |
| 298 | S-Nett AS | Mellomstorenr. 70 i klassen | 57 | 25,8 % | 43,5 % | 0,83 | – | 94 MNOK |
| 299 | Tverrdalselvi Kraft AS | Mikronr. 154 i klassen | 57 | 27,0 % | 32,5 % | 3,29 | – | 6 MNOK |
| 300 | Kvam Kraftverk AS | Mellomstorenr. 71 i klassen | 57 | 10,2 % | 36,6 % | 1,68 | – | 175 MNOK |
Konkurs eller under avvikling
Disse selskapene er holdt utenfor rangeringen.
- under avvikling Aker Offshore Wind Norway AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Aker Offshore Wind Sørlige Nordsjø 2 AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Aker Offshore Wind Utsira Nord AS · siste regnskap 2025
- konkurs Alta Fjernvarme AS · siste regnskap 2023
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Altra Solar Execution Holding AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Eidskog Energi AS · siste regnskap 2025
- under avvikling El-Ver AS · siste regnskap 2025
- status.deleted Fortum Hedging AS · siste regnskap 2025
- konkurs Fosen Biovarme AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Goliatvind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Goliatvind Holdco AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Hammerfest Iwind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Hydrodrive AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Idun Holding AS · siste regnskap 2025
- konkurs Indreitselva Minikraftverk AS · siste regnskap 2024
- konkurs Kvimo Varmesentral AS · siste regnskap 2022
- under avvikling Ngk Utbygging AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Nordavindar Offshore Wind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Nordic Hydro Holding AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Norsk Miljøkraft AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Norsk Sol i Telemark AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Nova Holdings AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Ogvind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling OW Utsira Nord AS · siste regnskap 2025
- status.deleted Ruvi AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Source Galileo Holding AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Statkraft Offshore Wind AS · siste regnskap 2025
- under avvikling Sønnavindar Offshore Wind AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Valstrand Energi AS · siste regnskap 2023
- under avvikling Vestavindar Offshore Wind AS · siste regnskap 2025
- under tvangsavvikling eller tvangsoppløsning Virtual Power 1 AS
- under avvikling Wavetecs AS · siste regnskap 2025
Om tallene
- Bare aksjeselskaper (AS og ASA) er med. Enkeltpersonforetak har normalt ikke plikt til å sende inn årsregnskap og mangler derfor.
- Brønnøysundregistrene kontrollerer bare at regnskapet er levert, ikke innholdet. Mistenkelige tall flagges på selskapssiden; de skjules ikke.
- Tallene er selskapsregnskap, ikke konsernregnskap. Holdingselskaper kan merkes i admin og telles da ikke i sektorsnittet.